نشست ناتو و روسیه با هدف افزایش روابط برگزار خواهد شد

آنرس فو راسموسن
Image caption آنرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، نشست روسیه و ناتو را آغازگر روابط مجدد دو طرف خواند

ناتو اعلام کرده است نشست رهبران ناتو و روسیه که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود، شروع تازه ای در روابط دو طرف خواهد بود.

گفته می شود بخشی از توافق هایی که احتمال دارد در این نشست به دست آید، افزایش همکاری ها در افغانستان باشد.

به دنبال درگیریهای گرجستان که در اواسط سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاد، روابط روسیه و ناتو در طی چند سال گذشته متغیر بود و تلاش های عمده ای هم برای از سر گیری این روابط انجام شد.

آنرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو، که در بروکسل صحبت می کرد در مورد نشست روسیه و ناتو ابراز امیدواری کرد و گفت این نشست آغازی دوباره در روابط دو طرف خواهد بود.

در میان مواردی که احتمال دارد دو طرف در مورد آنها توافق کنند، افزایش همکاری ها در افغانستان است. احتمال دارد مسیرهای تدارکاتی مورد استفاده امریکا و نیروهای تحت رهبری ناتو که در خاک روسیه قرار دارند، گسترش یابند.

آقای راسموسن تاکید کرد که دو طرف این مذاکرات به تامین امنیت در افغانستان علاقمندند که افزایش همکاری های لازم جهت مقابله با قاچاق مواد مخدر از جمله ملزومات آن است.

آقای راسموسن همچنین از احتمال انعقاد قراردادی در مورد درخواست پیشین خود صحبت کرد. او در ماه دسامبر گذشته درخواست کرده بود که هلیکوپترهای مورد نیاز ارتش افغانستان را روسیه فراهم کند.

دبیرکل ناتو گفت: "روسیه در این مورد واکنش نشان داده است. در حال حاضر مذاکراتی دوجانبه بین روسیه و امریکا در مورد این هلیکوپترها، در حال انجام است. نمی توان کتمان کرد که نشست شورای روسیه و ناتو، روند این مذاکرات را آسان تر خواهد کرد."

در اجلاس ناتو که قرار است پیش از نشست ناتو و روسیه برگزار شود، انتظار می رود که موضوع استفاده از سپر موشکی در کشورهای ناتو به عنوان عملیات جدید مطرح شود.

آقای راسموسن گفت در جریان نشست ناتو و روسیه، ممکن است از روسیه درخواست شود که در این مورد نیز همکاری کند.

مقابله با دزدان دریایی هم ممکن است از جمله موارد مورد توافق دو طرف باشد.

با این حال، از آنجایی که هنوز مناقشه گرجستان به طور اساسی حل نشده است، برخی از اعضای ناتو هنوز در مورد بهتر شدن این روابط تردید دارند.

در عین حال نظر مقام های روس در مورد از سرگیری این روابط نیز هنوز مشخص نیست.

مطالب مرتبط