انتخابات آمریکا؛ جدال موافقان و مخالفان ماری جوانا در کالیفرنیا

همه پرسی آزادسازی ماریجوانا
Image caption کالیفرنیا اولین ایالت آمریکا بود که مصرف دارویی ماری جوانا را آزاد کرد

این روزها در آمریکا دفاع از آزادسازی ماری جوانا به موضع مشترک جورج سوروس، یکی از شناخته شده ترین شخصیت های لیبرال با بسیاری از مخالفان محافظه کار او تبدیل شده است.

شهروندان آمریکا سه شنبه دوم نوامبر به پای صندوق های رای می روند تا علاوه برانتخاب بخشی از اعضای کنگره و مقام های محلی، به مجموعه ای از قوانین ایالتی رای بدهند.

ساکنان کالیفرنیا نیز در همه پرسی قانونی شدن نگهداری، فروش و مصرف ماری جوانا شرکت خواهند کرد.

این همه پرسی به یک موضوع جنجال برانگیز در آمریکا تبدیل شده است.

این جنجال به داخل مرزهای ایالات متحده محدود نیست و انتقاد کشورهای آمریکای لاتین را هم به همراه داشته است.

طرحی که به همه پرسی گذاشته شده است، به ساکنان کالیفرنیا اجازه می دهد در صورت برخورداری از سن قانونی ۲۱ سال، ۲۸ گرم ماری جوانا در اختیار داشته باشند و بتوانند در مقدار محدودی از ملک شخصی خود این گیاه را کشت کنند.

تصمیم گیری درباره اجازه فروش عمومی و دریافت مالیات از فروش این محصول بر عهده شهرها و بخش ها گذاشته شده است.

برگ سبز جنجالی

کالیفرنیا اولین ایالت آمریکا بود که در سال ۱۹۹۶ مصرف دارویی ماری جوانا را آزاد کرد.

به تدریج ۱۳ ایالت دیگر آمریکا نیز به کالیفرنیا پیوسته اند و مصرف دارویی ماری جوانا در آنها آزاد شده است.

حال، این ایالت قصد دارد پرچم دار آزادی مصرف ماری جوانا در آمریکا باشد.

تعداد مصرف کنندگان ماری جوانا در آمریکا در یک سال گذشته ۸ درصد افزایش یافته و در ماه سپتامبر به حدود ۱۷ میلیون نفر رسید.

در این حال، به گفته تحلیلگران احتمال لغو ممنوعیت مصرف ماری جوانا در کالیفرنیا بعید است.

تازه ترین نظرسنجی در کالیفرنیا بیانگر مخالفت ۵۱ درصد از پاسخ دهندگان با آزادسازی مصرف ماری جوانا و موافقت ۳۹ درصد با آن است.

طرفداران آزادسازی ماری جوانا، هدف از این کار را مبارزه با فعالیت گروه های تبهکار، نظارت بر مصرف ماری جوانا و کسب درآمد برای دولت های محلی از راه دریافت مالیات بر فروش این محصول عنوان می کنند.

بسیاری از شخصیت های محلی و چهره های شناخته شده محافظه کاران مانند جوزف مک نامارا، رئیس سابق پلیس سن خوزه و گلن بک، مجری شبکه فاکس نیوز از آزادسازی ماری جوانا حمایت کرده اند.

جورج سوروس، فعال بشردوست و شخصیت لیبرال آمریکایی هم که در بیشتر موارد در نوک پیکان حمله محافظه کاران قرار دارد، یک میلیون دلار برای تبلیغ این طرح اهدا کرده است.

Image caption رئیس جمهوری مکزیک از آزاد شدن مصرف ماریجوانا در کالیفرنیا نگران است

اصناف و اتحادیه های کارگری هم از رفع منع قانونی ماری جوانا حمایت می کنند.

به گفته دان راش، از رهبران اتحادیه کارگران صنایع غذایی و بازرگانی در کالیفرنیا آزادسازی ماری جوانا به گسترش صنایع و کسب و کارها در این ایالت و افزایش درآمد آنها کمک خواهد کرد.

اما مخالفان می گویند قانونی شدن مصرف ماری جوانا باعث تسهیل دسترسی نوجوانان به آن و گسترش مصرف این ماده مخدر در مدارس می شود.

کیم رانی، رئیس پلیس منطقه کاوینا در لس آنجلس می گوید آزادسازی ماری جوانا نه تنها فعالیت کارتل های مواد مخدر را محدود نمی کند که کالیفرنیا را به محل توزیع این محصول در سراسر ایالت متحده تبدیل خواهد کرد.

همسایه های نگران

همه پرسی آزادسازی ماری جوانا نگرانی و انتقاد رهبران کشورهای آمریکای لاتین مانند روسای جمهوری مکزیک و کلمبیا را به همراه داشته است.

فیلیپه کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک به بی بی سی گفت لغو ممنوعیت ماری جوانا در کالیفرنیا پیام متناقضی را به کشورهای منطقه خواهد فرستاد.

او با اشاره به هزینه مالی و جانی بالای مبارزه با قاچاقچی های مواد مخدر در مکزیک، آزادسازی تولید و مصرف این مواد در کشورهای مصرف کننده را غیرقابل قبول دانست.

مبارزه با کارتل های مواد مخدر در مکزیک در چهار سال گذشته نزدیک به ۲۸ هزار قربانی به جا گذاشته است.

خیابان های آمریکا بزرگ ترین بازار قاچاقچی های مواد مخدر در مکزیک است.

خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا هم گفت: "چگونه می توانم به کشاورزان تولیدکننده ماریجوانا بگویم که به زندان فرستاده می شوند در حالی که در ثروتمندترین ایالت آمریکا تولید و مصرف این محصول قانونی است."

مقام های وزارت امورخارجه ایالات متحده در واکنش به نگرانی کشورهای همسایه بر مخالفت دولت باراک اوباما با آزادسازی ماری جوانا تاکید کرده اند و از عزم کاخ سفید برای همکاری با کشورهایی مانند کلمبیا در مبارزه با موادمخدر خبر داده اند.

مقام های دولت اوباما لغو ممنوعیت مصرف ماری جوانا را مغایر قوانین فدرال می دانند و می گویند در صورت تصویب این موضوع در همه پرسی، راه های مقابله با آن را بررسی خواهند کرد.

مطالب مرتبط