تی پارتی و انتخابات کنگره: بازگشت به گذشته برای تسخیر آینده

تی پارتی
Image caption جنبش تی پارتی در مقابل سیاست های باراک اوباما قد علم کرده است

بازی سیاست در آمریکا به طور سنتی در زمین دو تیم جمهوریخواه و دمکرات جریان داشته است.

اما یک سال و اندی است که ضریب جدیدی وارد معادلات سیاسی شده که هیچیک از دو رقیب سنتی نمی توانند نقشش را دستکم بگیرند.

از سال ۲۰۰۹، در گوشه و کنار آمریکا تظاهراتی به راه افتاد که شرکت کنندگان در آن عمدتا مردان سفید پوست با گرایش های مذهبی، متاهل بالای ۴۵ سال، عموما متمکن، تحصیلکرده و محافظه کارتر از جمهوریخواهان بودند.

انگیزه اولیه این گردهماییها، اعتراض به تصویب قوانین مشخصی در کنگره بود: مهمترینشان، لایحه اصلاح نظام بیمه درمانی و اصلاح نظام مالی آمریکا بود که دولت اوباما به کنگره ی زیر سلطه حزب خودش داده بود.

هنوز مرکب امضای رئیس جمهوری خشک نشده، هواداران جنبشی که به "تی پارتی" معروف شد، در شهرهای آمریکا دست به اعتراض زدند و دهها دادستان محلی علیه دولت اعلام جرم کردند. اینها می گویند دولت اوباما قانون اساسی آمریکا را زیر پا گذاشته است.

گردهماییها اندک اندک به یک جنبش اجتماعی بدل شد، جنبشی توده گرا و فوق محافظه کار که نام تی پارتی بر خود گذاشت.

Image caption سارا پیلین بت طرفداران تی پارتی و سخنگوی غیر رسمی آنهاست

اصطلا ح "تی پارتی"، وام گرفته از واقعه ای مهم در تاریخ آمریکاست. در سال ۱۷۷۳، جمعی از مستعمره نشینان بریتانیایی در شهر بوستون، صندوقهای چای را که قرار بود راهی بریتانیا شود، در اعتراض به مالیاتی که لندن به آنها بسته بود، به دریا ریختند، رخدادی که به "مهمانی چای بوستون" یا "بوستون تی پارتی" معروف شد و یکی از اولین جرقه های انقلاب آمریکا و استقلال این کشور بود.

از آنجا که واژه "پارتی" در زبان انگلیسی هم به معنای "مهمانی" است و هم "حزب"، تی پارتی ها با شبیه سازی وقایع دوران استقلال آمریکا، می گویند خواهان انقلاب دومی در ایالات متحده است.

سارا پیلین، نامزد پیشین معاونت ریاست جمهوری، به بت طرفداران تی پارتی و سخنگوی غیر رسمی آنها بدل شده.

خانم پیلین از ایالتی به ایالت دیگر می رود و رای دهندگان را تشویق می کند به ارزشهای سنتی آمریکا برگردند. او و طرفدارانش، سیاستهای باراک اوباما را چپی و سوسیالیستی می خوانند.

از زمان پیدایش و پاگرفتن، تی پارتی به وزنه ای در صفحه شطرنج سیاست آمریکا بدل شده است. و این وزنه فعلا در کفه جمهوریخواهان سنگینی می کند: تی پارتی برای انتخابات کنگره ۱۳۸ نامزد معرفی کرده که همگی جمهوریخواهند.

در حالی که یاس و بی عملی گسترده ای طرفداران اوباما را که دو سال پیش او را به ریاست جمهوری برگزیدند فرا گرفته و در مقابل، جمهوریخواهان تمامی نیرویشان را برای تسخیر کنگره بسیج کرده اند، جنب و جوش فزاینده تی پارتی می تواند در نتیجه این بازی، تعیین کننده باشد.