به روز شده:  17:36 گرينويچ - جمعه 29 اکتبر 2010 - 07 آبان 1389

ایالات متحده آمریکا

شیکاگو؛ دماسنج انتخاباتی برای دموکرات‌ها

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در هفته آخر تبلیغات انتخابات کنگره آمریکا، فضای عمومی این کشور سرانجام تا حدودی انتخاباتی شده است.

من در این هفته به سه ایالت مهم که نتیجه رای گیری در آن می تواند سرنوشت قدرت در کنگره آمریکا را مشخص کند سفر کردم تا از رقابت کاندیداهای احزاب جمهوری خواه و دموکرات و نظرات آمریکایی ها گزارش تهیه کنم.

نخستین توقف در شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی بود.

در اینجا هم مانند ایالتهای دیگر، مردم به صورت سنتی به انتخابات های میان دوره ای توجه کمتری نشان می دهند و میزان مشارکت رای دهندگان از انتخابات ریاست جمهوری پایین تر است. این واقعیت اما از اهمیت و تاثیر این انتخابات بر فضای سیاسی آمریکا نمی کاهد. نهاد قانون گذاری این کشور در جهت گیری سیاست های داخلی و خارجی نقش و نفوذ بسیار دارد و همسویی یا تضاد اکثریت نمایندگان کنگره با دولت آمریکا در سیاست های کاخ سفید بسیار موثر است.

در ۱۸ ماهی که از عمر دولت باراک اوباما می گذرد، اکثریت قاطع در هر دو مجلس نمایندگان و سنا در اختیار متحدان او در حزب دموکرات بود. این اکثریت به او کمک کرد تا چندین لایحه مهم اصلاحی را با وجود مخالفت گسترده جمهوری خواهان به تصویب کنگره برساند.

آلکسی جونولیس

آلکسی جونولیس، نامزد دموکرات‌ها به من گفت که اوضاع سیاسی و اقتصادی علیه آنها است

لوایح اصلاح نظام خدمات درمانی و بیمه و اصلاح نظام مالی آمریکا از اصلی ترین قوانین جدید هستند که تقریبا تمامی نمایندگان حزب جمهوری خواه در کنگره به آنها رای منفی دادند.

پیام این مخالفت سرسختانه این بود که اگر جمهوری خواهان اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان یا سنا را بار دیگر به دست آورند، کاخ سفید نباید در آینده امید چندانی به تصویب لوایح مهم دولت و همکاری کنگره داشته باشد.

در چنین فضای به شدت دو قطبی ای، سرنوشت سیاسی دولت اوباما و برنامه های او بیش از هر دولت دیگری به حفظ اکثریت دموکرات در کنگره گره خورده است. شاید به همین دلیل رئیس جمهوری آمریکا شخصا برای یاری رساندن به انتخاب مجدد تعدادی از سناتور ها؛ نمایندگان کنگره و حتی فرماندارن ایالتی که در رقابت نزدیک با کاندیداهای جمهوری خواه قرار دارند به حوزه های انتخابیه آنها رفت و برای آنها تبلیغ کرد.

شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی یکی از آنها بود. اهمیت کرسی سنای این ایالت برای باراک اوباما دو چندان است. این کرسی ایست که تا پیش از انتخابات دو سال پیش ریاست جمهوری در اختیار خود او بود. جمهوری خواهان اما موفق شده اند رقابت نفس گیری را با کاندیدا جوان دموکرات در این ایالت به نمایش بگذارند. واگذاری احتمالی یک کرسی سنا به جمهوری خواهان، به ویژه کرسی ای که معروف به کرسی باراک اوباماست، شکست نمادین سختی برای رئیس جمهور خواهد بود.

تلاش های باراک اوباما همچنین در واکنش به افزایش نارضایتی ها در میان تدوام نابسامانی های اقتصادی است. نظرسنجی ها در هفته های اخیر نشان می دهد که جمهوری خواهان در بیش از ۵۰ حوزه مجلس نمایندگان که کرسی های آن هم اکنون در اختیار دموکرات هاست، پیش افتاده اند. آنها برای کسب اکثریت به ۳۹ کرسی نیاز دارند. در مجلس سنا هم جمهوری خواهان برای رسیدن به اکثریت نیاز به پیروزی در ۹ کرسی دارند.

رضا طولابی

رضا طولابی، صاحب یک رستوران بزرگ ایرانی در شیکاگو می‌گوید که رأی‌دهندگان همیشه حزب حاکم را مسئول نابسامانی اقتصادی می‌دانند

رضا طولابی صاحب یکی از بزرگترین رستوران های ایرانی در آمریکا می گوید که در شرایط رکود اقتصادی بسیاری از رای دهندگان تقصیر شرایط بد را به گردن حزبی می اندازند که بر سر قدرت است، حتی اگر این رکود حاصل سیاستهای دولتهای پیشین باشد.

او که در رستورانش در مرکز شهر شیکاگو برای کاندیداهای مورد حمایتش جلسات تبلیغاتی برگزار کرده است، می گوید با وجود فضای نا مناسب سیاسی برای حامیان دولت امیدوار است که کرسی سابق باراک اوباما همچنان در اختیار حزب دموکرات باقی بماند.

امیدواری ای که به میزان موفقیت آلکسی جونولیس، کاندیدای ۳۴ ساله حزب دموکرات، در راضی کردن حامیان این حزب به رای دادن دارد. او در یکی از این دیدارهای انتخاباتیش در پاسخ به این پرسشم که چگونه در ایالتی که کاندیداهای دموکرات همیشه به راحتی پیروز می شده اند رقابت او تا این حد با کاندیدای جمهوری خواهش نزدیک است، گفت: "ببینید! خیلی از مردم در این مدت از کار بی کار شده اند یا خانه هایشان را از دست داده اند. در نتیجه فضای سیاسی بر علیه من و بقیه دموکرات هاست... ولی من دارم به همه یادآوری می کنم که این وضع در دولت قبلی شروع شد و برنامه های ما می تواند اوضاع را بهبود بدهد".

نیما تدرجی

نیما ترجی، وکیل دادگستری در شیکاگو می گوید که بخشی از مشکلات حزب دموکرات، به عملکرد ضعیف خود حزب در عمل به وعده‌هایش باز می‌گردد

اما نیما ترجی، وکیل دادگستری در شیکاگو می گوید که بخشی از مشکلات دموکرات ها ناشی از ضعف خود آنها در عمل کردن به وعدهایشان و کوتاه آمدن بیش از حد در برابر جمهوری خواهان است که باعث بی انگیزه شدن بسیاری از طرفدارانشان شده است.

آنچه قطعی است این است که اگر دمکرات ها نتوانند در ایالت ایلینوی پیروز شوند، نباید امید چندانی به موفقیت در ایالت های جنوبی تر و محافظه کارتر داشته باشند. نتایج اولیه رای گیری ایالت ایلینوی در غروب روز سه شنبه ۱۱ آبان مشخص خواهد شد و آنوقت تا حدود زیادی معلوم می شود که آیا جمهوری خواهان می توانند ۹ کرسی سنا را از رقبا بگیرند و اکثریت آن مجلس را به دست آورند یا نه.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.