"یکی از فراریان عملیات چارکوه عضو حزب نهضت اسلامی تاجیکستان است"

Image caption اسفره یکی از نواحی واقع در وادی فرغانه است که با قرقیزستان و ازبکستان هم‌مرز است

در عملیات ویژه کارمندان امنیتی و انتظامی تاجیکستان در ناحیه اسفره یک نفر کُشته شده و دو تن دیگر که از سوی مقامات “تروریست” عنوان می‌شوند، فرار کرده‌اند.

به گفته منابع محلی، یکی از افراد فراری از اعضای فعال حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بوده است.

نعمت عالم اف، رئیس جماعت "چارکوه" در ناحیه اسفره، به بی بی سی گفت نخست حدس زده می‌شد که در نتیجه حمله نیروهای امنیتی و انتظامی به خانه نسیم بهاالدین اف سه نفر کُشته شده‌اند، اما سپس مشخص شد که تنها یک نفر کُشته و دو نفر دیگر فرار کرده‌اند.

در حالی که مقامات ذیدخل از شرح جزئیات این حادثه خودداری می‌کنند، آقای عالم اف گفت: "هویت نفر کشته‌شده همچون سهراب وهاب اف مشخص شده است. وی یک جنایتکار مشهور در ناحیه بود."

به گفته وی، این فرد و شریکانش در ارتکاب جرایم مختلف در ولایت سغد در سالهای اخیر مظنون دانسته می‌شوند.

رئیس خواجگی "چارکوه" ناحیه اسفره گفت خانه‌ای که نیروهای دولتی به آن برای بازداشت گروه مظنون حمله کردند، به نسیم بهاالدین اف، یک عضو فعال حزب نهضت اسلامی تعلق دارد و خود آقای بهاالدین اف یکی از دو افراد فراری است.

آقای عالم اف گفت: "وی عضو حزب نهضت اسلامی بود. وی را دو سال پیش از امامت مسجد "قروق بالا" گرفتند، زیرا امام‌خطیبها نباید عضو هیچ حزبی باشند. بلیت حزبی‌اش هم پس از پایان عملیات در خانه‌اش پیدا شد."

ضمناً، یک منبع محلی به بی بی سی گفت که آقای بها الدین اف بازداشت شده است. اما این خبر به طور رسمی هنوز تأیید نشده است.

منابع حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در دوشنبه هنوز تأیید نکرده‌اند که آیا نسیم بها الدین اف در واقع عضو این حزب بوده است یا خیر. ولی حکمت‌الله سیف‌الله زاده، عضو شورای سیاسی و تحلیلگر حزب نهضت اسلامی، گفت که صرف نظر از عضویت داشتن یا نداشتن هر فردی در یک حزب، حزب نهضت اسلامی اعمال جنایی و غیرقطاری هر شهروندی را محکوم می‌کند.

وی گفت: "عضویت در حزب ما کفالت جنایت صادر نکردن اعضای آن را داده نمی‌تواند، زیرا هر عضو حزب، قبل از همه شهروند است و با درک خودش دست به جنایت می‌زند و یا به این یا آن گروه و رویه می‌پیوندد. ما پیوسته اعمال تروریستی را محکوم کرده‌ایم و می‌کنیم."

در همین حال، به گفته رئیس خواجگی "چارکوه" ناحیه اسفره، وضعیت در منطقه رو به اعتدال آورده است. وی گفت که هیچ کس از میان افراد غیرنظامی و نیروهای دولتی در جریان این عملیات آسیب ندیده‌اند و عملیات برای جستجویی دو فراری ادامه‌ دارد.

به گفته وی، حالا نیروهای ویژه پلیس منازل مردم محل را به منظور پیدا کردن فراریان بازجویی می‌کنند. این خبر را بدرالدین شراف اف، رئیس جماعت دهات چارکوه نیز تأیید کرده است.

قبلاً برخی رسانه‌ها نوشته بودند که در جریان عملیات نیروهای دولتی دستیکم سه نفر از پیکارجویان کُشته و دو نفر فرار کرده‌اند. در میان فراریان یک تبعه قرقیز هم بوده است. اسفره ناحیه ای هم‌مرز با مناطق جنوبی قرقیزستان است.

برخی منابع گفته بودند احتمالاً افرادی که به نیروهای امنیتی و پلیس مقاومت کردند، با حرکت اسلامی ازبکستان، یک سازمان مورتبیت با القاعیده، ارتباط دارند.

دولت تاجیکستان طرفداران حرکت اسلامی ازبکیستان را در انجام چندین عمل تروریستی در مناطق مختلف این کشور مظنون می‌داند. روز 21 اکتبر در جریان عملیات نیروهای دولتی در حوالی اسفره به عضویت این گروه کُشته شده بودند که یکی از آنها زن بود. این دو نفر با نیروهای دولتی مقاومت کرده بودند.

در اوایل ماه سپتامبر در اثر به اداره مبارزه با جرایم سازمانیافته در خجند، در شمال تاجیکستان، دو مأمور پلیس کُشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند که مقامات آن را نیز کار دست حرکت اسلامی ازبکستان خوانده بودند.

همه‌ساله تعدادی از طرفداران یا افراد مرتبط به حرکت اسلامی ازبکستان در مناطق مختلف تاجیکستان، بویژه در شمال، بازداشت و زندانی می‌شوند.