اوباما: خطر تروریستی جدی خنثی شد

Image caption دولت آمریکا احتمال می دهد که شاخه القاعده در یمن این بسته ها را فرستاده باشد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده که یک "خطر تروریستی جدی" علیه کشورش خنثی شده است.

به گفته او، دو بسته پستی که از یمن به دو مرکز یهودیان در شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی ارسال شده بود، حاوی مواد منفجره بوده است.

این دو بسته پیش از آن که به آمریکا برسد، در بریتانیا و امارات متحده عربی کشف و ضبط شد.

یکی از این بسته ها در هواپیمای ترابری شرکت "یو پی اس" در فرودگاه "ایست میدلندز" بریتانیا واقع در ۲۶۰ کیلومتری شمال لندن، کشف شد.

بسته دیگر، در یکی از مراکز شرکت پستی "فد اکس" در دوبی شناسایی شد.

جان برنن، بلندپایه ترین مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور ضد تروریسم، طی بیانیه ای از عربستان سعودی به خاطر اطلاعاتی که در این باره در اختیار ایالات متحده قرار داده، قدردانی کرده است.

"یو پی اس" و "فد اکس" از بزرگ ترین شرکت های ترابری آمریکا هستند که با شرکت پست فدرال آمریکا رقابت دارند و در سطح جهانی فعالند.

"یو پی اس" تایید کرده است که در حال حاضر از یمن بسته ای حمل نمی کند.

بر اساس گزارش ها، نیروهای امنیتی بریتانیا در هواپیمای "یو پی اس" مخزن جوهر چاپگری را پیدا کرده اند که به بمب تبدیل شده بود.

نیروهای امنیتی آمریکا همچنین در فرودگاه نوارک در ایالت نیوجرسی و فرودگاه فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا دو هواپیمای "یو پی اس" را جستجو کردند اما بسته خطرناکی پیدا نکردند.

ماموران دولتی در نیویورک نیز در یکی از کامیون های باربری "یو پی اس" بسته ای که از یمن آمده بود را بررسی کردند که آن هم خطرناک نبود.

Image caption در داخل آمریکا محموله خطرناکی کشف نشده است

یک مقام اطلاعاتی آمریکا در شیکاگو گفت که از کلیساها، کنیسه ها و مساجد خواسته شده تدابیر امنیتی لازم را رعایت کنند و مراقبت بسته های مشکوک باشند.

نگرانی درباره یمن

باراک اوباما در کاخ سفید تایید کرد که وی پنجشنبه شب به وقت واشنگتن دستور تشدید تدابیر امنیتی در چند فرودگاه را صادر کرد.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا درباره این ماجرا به وی گزارش داده بودند.

باراک اوباما گفت: "ما تا زمانی که لازم باشد تدابیر امنیتی بیشتر و احتیاطی را ادامه خواهیم داد تا امنیت شهروندان را تامین کنیم."

دولت آمریکا احتمال می دهد که شاخه گروه القاعده در یمن (القاعده در شبه جزیره عربستان) این بسته ها را فرستاده باشد.

بلندپایه ترین مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور تروریسم با علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، گفتگو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "ما همکاری خود با دولت یمن را تقویت خواهیم کرد تا نقش القاعده در شبه جزیره عربستان را مختل و این شاخه القاعده را نابود کنیم."

دولت آمریکا بارها درباره حضور پیکارجویان حامی القاعده در یمن ابراز نگرانی کرده است که یکی از فرماندهان آنها یک آمریکایی یمنی الاصل به نام انور الاولاکی است.

دولت آقای اوباما چندی پیش نام این روحانی را در فهرست تروریست های جهانی خود قرار داده است که باید دستگیر یا کشته شوند.

انور الاولاکی، ۳۹ ساله، متولد ایالت نیومکزیکو در جنوب آمریکاست و گمان می رود که در مناطق کوهستانی یمن پنهان شده باشد.

یمن فقیرترین کشور خاورمیانه است.

در پی توطئه بمبگذاری در یک هواپیمای آمریکایی درکریسمس سال ۲۰۰۹، که پیکارجویان القاعده مستقر در یمن عامل آن شناخته شده بودند، توجهات به این کشور جلب شد.

پس از کشف این توطئه، آمریکا کمک های نظامی و اطلاعاتی خود به یمن را افزایش داد و آموزش نظامیان این کشور را شروع کرد.

گروه القاعده در شبه جزیره عربستان، مسوول چندین حمله مرگبار در یمن معرفی شده که از آن جمله حمله به مرکز اطلاعات داخلی این کشور در عدن در ماه ژوئن گذشته است.