به روز شده:  12:09 گرينويچ - شنبه 30 اکتبر 2010 - 08 آبان 1389

آمریکا

پلیس دوبی: بسته ارسالی از یمن حاوی مواد منفجره بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

پلیس دوبی می گوید بسته مشکوکی که دیروز در فرودگاه اصلی این شهر کشف شد، حاوی مواد منفجره بوده و نشان گروه القاعده بر آن نقش بسته است.

این بسته حاوی ماده "پنتا اریتریتول تری نیترات" (پی ای تی ان) است. پیش از این در ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ میلادی از همین ماده برای منفجر کردن هواپیمایی که عازم شهر دیترویت آمریکا بود استفاده شد که با دخالت پلیس خنثی شد.

دیروز جمعه (۲۹ اکتبر) نیروهای پلیس در دوبی و بریتانیا دو بسته مشکوک را در هواپیماهای باربری به مقصد آمریکا کشف کردند.

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا امروز تایید کرد بمبی که دیروز از محموله ارسال شده از یمن به مقصد آمریکا در فرودگاه "ایست میدلندز" (در ۲۶۰ کیلومتری شمال لندن) کشف شد، می توانست در حین پرواز هواپیما منفجر شود.

سازمانهای اطلاعاتی می گویند این بسته ها توسط شاخه ای از گروه القاعده در شبه جزیره عربستان که در یمن مستقر است، ارسال شده اند.

این دو بسته که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا آنها را "خطر امنیتی جدی" توصیف کرد، به آدرس کنیسه های یهودیان در شهر شیکاگو ارسال شده بودند.

در پی کشف این بسته ها در هواپیماهای باربری شرکت های "یو پی اس" و "فد اکس"، هشدارهای امنیتی در آمریکا، بریتانیا و خاورمیانه صادر شد.

مواد منفجره

پلیس می گوید این تجهیزات بسیار ماهرانه نصب شده بودند

به علاوه دیگر فرودگاه های آمریکا که بسته های پستی ارسال شده از یمن در آنها ثبت شده بودند، مورد بازرسی امنیتی قرار گرفتند.

کشف چندین بسته های مشکوک دیگر در یمن

در همین حال تنها یک روز پس از کشف دو بمب در دوبی و بریتانیا، امروز مقامات امنیتی در یمن اعلام کرده اند که بیش از بیست بسته مشکوک دیگر را در کشف کرده اند.

بریتانیا اعلام کرده است در حال حاضر حریم هوایی این کشور بر روی تمامی بارهای بدون همراهی مسافر از مبدا یمن بسته شده است.

مواد منفجره ای که پیش از این در دو بسته دیگر کشف شده بود، پیش از این توسط شاخه القاعده در یمن مورد استفاده قرار گرفته بود.

بازرسان می گویند بسته هایی که دیروز کشف شد، حاوی یک کارتریج چاپگر کامپیوتر بوده که داخل آن با مواد منفجره پر شده بود و به یک مدار الکتریکی و یک سیم کارت تلفن همراه متصل بود.

گفته می شود که این تجهیزات بسیار ماهرانه نصب شده بودند.

با وجود کشف این دو بسته پیش از رسیدن به خاک آمریکا، جان برنن، بلندپایه ترین مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور ضد تروریسم می گوید هنوز مشخص نیست که آیا طرح اخیر تروریستی کاملا شناسایی و خنثی شده است یا خیر.

با وجود کشف این دو بسته پیش از رسیدن به خاک آمریکا، جان برنن، بلندپایه ترین مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور ضد تروریسم می گوید هنوز مشخص نیست که آیا طرح اخیر تروریستی کاملا شناسایی و خنثی شده است یا خیر.

در پی توطئه بمبگذاری در یک هواپیمای آمریکایی در کریسمس سال ۲۰۰۹، که پیکارجویان القاعده مستقر در یمن عامل آن شناخته شدند، توجهات به این کشور جلب شد.

پس از کشف این توطئه، آمریکا کمک های نظامی و اطلاعاتی خود به یمن را افزایش داد و آموزش نظامیان این کشور را شروع کرد.

گروه القاعده در شبه جزیره عربستان، مسئول چندین حمله مرگبار در یمن معرفی شده که از آن جمله حمله به مرکز اطلاعات داخلی این کشور در عدن در ماه ژوئن گذشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.