ملک عبدالله به عراقی ها: اختلافات را در وطن دومتان، عربستان سعودی حل کنید

ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی
Image caption عربستان سعودی سعی می کند نقش بیشتری در تعیین دولت عراق داشته باشد

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی احزاب عراقی را دعوت کرد تا برای حل اختلافات خود بر سر تشکیل دولت، پس از موسم حج در ریاض گرد هم آیند.

پادشاه سعودی در پیامی خطاب به مردم عراق گفته است: "شما ملت تاریخ و تمدنید و باید در مسئولیت تاریخی و ملی که پیش رو دارید، با عقل و همت از دستاوردهایتان پاسداری کنید. از این رو، برادر گرانقدرم جلال طالبانی، رئیس جمهور کشور برادر عراق و همه احزابی را که در انتخابات و فعالیت های سیاسی شرکت کردند به وطنم دومتان عربستان سعودی و شهر ریاض دعوت می کنم".

در انتخابات عراق که هفتم مارس (شانزدهم اسفند) گذشته برگزار شد هیچ یک از ائتلاف های سیاسی موفق به کسب تعداد کرسی های لازم در مجلس به منظور در دست گرفتن دولت آینده نشد و این بن بست همچنان ادامه دارد.

در حال حاضر جریان های سیاسی عراق به دو جناح تقسیم شده اند؛ جناحی که از احزاب اسلامگرای شیعه، بجز مجلس اعلای اسلامی عراق و همچنین ابراهیم جعفری نخست وزیر پیشین و احمد چلبی سیاستمدار شیعه تشکیل شده از ادامه نخست وزیر نوری مالکی در عراق حمایت می کند و جناحی که از عرب های سنی و همچنین سکولارهای شیعه تشکیل شده به دنبال نخست وزیری ایاد علاوی است.

کردها هم اعلام کرده اند از جناحی طرفداری خواهند کرد که بیش از جناح دیگر به برآوردن خواسته های آنها در افزایش نفوذ سیاسی و اقتصادی کردها و همچنین اختیارات بیشتر برای دولت خودمختار کرد در شمال عراق تن دهد.

سران هر دو جناح برای جلب حمایت دولت های بانفوذ منطقه ای در هفته های اخیر سفرهایی به کشورهای مختلف کرده و با رهبران این کشورها ملاقات کرده اند.

دعوت ملک عبدالله به میزبانی جناح های عراقی به منظور پایان دادن به بن بست کنونی، می تواند ابتکار عملی برای افزایش نقش عربستان سعودی در تعیین دولت آینده عراق نیز تعبیر شود.

بلافاصله پس از اعلام این دعوت، ائتلاف عراقیه که تحت رهبری ایاد علاوی قرار دارد از آن استقبال کرد اما جناح مقابل هنوز موضعی در این باره اتخاذ نکرده است.

با اینکه دولت های منطقه ای می کوشند موضع آشکاری در مورد روند تشکیل دولت عراق اتخاذ نکنند، اما عربستان سعودی حامی احزاب سنی عراقی به شمار می رود که هم اکنون تحت رهبری ایاد علاوی گرد آمده اند.

در مقابل، ایاد علاوی ایران را متهم می کند که می خواهد به هر قیمتی نوری مالکی را در عراق بر سر قدرت نگه دارد.