به روز شده:  11:09 گرينويچ - شنبه 30 اکتبر 2010 - 08 آبان 1389

خانواده های کره ای با هم دیدار کردند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حدود چهارصد نفر از اهالی کره جنوبی با عبور از مرز کره شمالی به دیدار آن دسته از اعضای خانواده خود رفته اند که بیش از نیم قرن است که آنها را ندیده اند.

منطقه مرزی دو کره به شدت حفاظت می شود و این چهارصد نفر به مدت کوتاهی با اعضای فامیلشان خواهند بود.

دیدار این افراد با هم در یک منطقه کوهستانی در داخل خاک کره شمالی در حالی انجام شد که نیروهای مستقر در مرز دو کره جمعه شب با هم به تبادل آتش پرداختند.

لی جونگ - جو، از مقام های وزارت وحدت کره جنوبی به خبرگزاری فرانسه گفت با وجود تبادل آتش، ملاقات این خانواده ها طبق برنامه انجام می شود.

یک زن شصت و شش ساله گفت از شوق اینکه برادرش را دوباره می بیند، سر از پا نمی شناسد.

طی ده سال اخیر، بیست هزار خانواده موفق شده اند با بستگانی که سال ها آنها را گم کرده بودند، دیدار کنند. اما هنوز بیش از هشتاد هزار فرد سالخورده در کره جنوبی در انتظار دیدن عزیزان خود در کره شمالی هستند.

مقام های کره جنوبی می گویند همه ساله چهار هزار نفر که در لیست انتظار ملاقات با خانواده هایشان هستند، به دلیل کهولت می میرند.

در جریان هرج و مرج های ناشی از جنگ کره، ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳، میلیون ها نفر از هم جدا شدند

از ماه مارس گذشته که کره جنوبی کره شمالی را به غرق کردن یکی از ناوهای جنگی خود متهم کرد، تنش میان دو کشور تشدید شد و دیداری میان این خانواده ها صورت نگرفت.

کره جنوبی می گوید این واقعه که منجر به کشته شدن ۴۶ ملوان این کشور شد، توسط یک فروند اژدر متعلق به کره شمالی رخ داد اما کره شمالی این اتهام را رد می کند.

در جریان هرج و مرج های ناشی از جنگ کره، از ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳، میلیون ها نفر از اعضای خانواده ها از هم جدا شدند. پس از این جنگ، دو کره هرگز پیمان صلح امضا نکردند و در حال حاضر در وضعیت ترک مخاصمه بسر می برند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.