تجمع احیای سلامت عقل در واشنگتن برگزار شد

واشنگتن
Image caption ده ها هزار نفر در تجمع احیای سلامت عقل شرکت کردند

ده ها هزار نفر از مردم در پاسخ به فراخوان دو شخصیت طنزپرداز تلویزیونی تجمع آرامی را در واشنگتن برگزار کرده اند.

تظاهرات "احیای سلامت عقل یا بازگرداندن ترس" روز شنبه به دعوت جان استوارت و استیون کولبر در برابر ساختمان کنگره ایالات متحده برگزار شد.

این تجمع در آستانه برگزاری انتخابات میان دوره ای در آمریکا و ظاهرا در پاسخ به تجمع دو ماه پیش محافظه کاران در واشنگتن برگزار شد.

ده ها هزارتن از محافظه کاران که بسیاری از آنها از اعضای جنبش اعتراضی تی پارتی بودند، ماه اوت به دعوت گلن بک، مجری شبکه فاکس نیوز در واشنگتن گردهم آمدند تا در تظاهرات "احیای عزت آمریکا" شرکت کنند.

در این حال، جان استوارت و استیون کولبر تاکید کردند که تجمع "احیای سلامت عقل" در واشنگتن برای طرفداری از هیچ حزب و جناح سیاسی برگزار نشده است.

پرویز کامیاب، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن می گوید این تجمع با هدف مقابله با گروه های دست راستی و تقویت دیدگاه های میانه رو تر برگزار شد.

جان استوارت در سخنانی گفت: "هدف از این تظاهرات تمسخر مردم با ایمان یا کسانی که در عرصه های مختلف فعال هستند، نیست. هدف آن تحقیر کسانی که در مرکز کشور زندگی می کنند، نیست. ما نمی گوییم در شرایط دشواری به سر نمی بریم . ما نمی گوییم از هیچ چیز نباید ترسید. اوضاع دشواری است. ما هم در هراسیم. اما این که ما در دوران سختی زندگی می کنیم، به این معنی نیست که آخرالزمان است."

پرویز کامیاب گفت جان استوارت در سخنانش به راست گرایان، جنبش تی پارتی و فاکس نیوز اشاره می کرد.

هر دو برگزارکننده تجمع که از مجری های مورد علاقه جوانان لیبرال در آمریکا هستند، در شبکه تلویزیونی کمدی سنترال که یک شبکه طنز است، برنامه اجرا می کنند.

اعتبار برنامه جان استوارت به حدی زیادی است که باراک اوباما هفته گذشته در استودیوی آن حاضر شد تا در آستانه انتخابات کنگره، جوانان طرفدار خود را برای حضور در پای صندوق های رای بسیج کند.

مطالب مرتبط