به روز شده:  07:46 گرينويچ - دوشنبه 01 نوامبر 2010 - 10 آبان 1389

عراق

گروگانگیری در کلیسای کاتولیک در بغداد با دهها کشته به پایان رسید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

گروگانگیری در کلیسایی در مرکز بغداد با کشته شدن دهها نفر خاتمه یافت.

به گزارش منابع دولتی عراق، ماموران امنیتی این کشور به منظور آزاد کردن بیش از یکصد تن که توسط مردان مسلح در یک کلیسای کاتولیک در بغداد به گروگان گرفته شده بودند به این کلیسا حمله کردند که در نتیجه این عملیات، دست کم پنجاه و دو نفر کشته شده اند.

گفته می شود که نظامیان آمریکایی نیز در جریان این عملیات حضور داشته اند.

منابع دولتی به بی بی سی گفته اند که کشته شدگان از گروگان ها، ماموران امنیتی و گروگانگیرها بوده اند.

گروگانگیری نمازگزاران در کلیسای "بانوی رستگاری ما" در بغداد بعد از ظهر یکشنبه آغاز شد و در آن زمان، حدود یکصد نفر در این محل مشغول نیایش بودند.

گزارش ها حاکیست که گروگانگیرها در برابر آزادی نمازگزاران، خواستار آزادی پیکارجویان القاعده از زندان شده بودند.

تلویزیون محلی البغدادیه گفته است که شخصی که ادعا می کرد یکی از مهاجمان است در تماس تلفنی با این کانال گفت که مهاجمان متعلق به گروه "کشور اسلامی عراق" هستند.

این یک گروه پیکارجوی سنی است و از آن با عنوان القاعده در عراق نام برده می شود.

براساس برخی گزارش ها، برخی از گروگانگیرها از اعراب غیر عراقی بوده اند.

حمله به کلیسا

ساکنان محله الکراده بغداد که کلیسای بانوی رستگاری ما در آن واقع است گفته اند که ابتدا صدای یک انفجار شدید را شنیده شد و پس از آن صدای تیراندازی به گوش رسید.

پلیس گفته است که گروهی از مردان مسلح در آغاز این عملیات به ساختمان بورس اوراق بهادار بغداد حمله بردند و سپس کلیسای کاتولیک را که در سوی دیگر خیابان بود هدف حمله قرار دادند و آن را به اشغال درآوردند.

مهاجمان با ماموران مسلحی که محافظت از کلیسا را بر عهده داشتند درگیر شدند و چند نفر از آنها را کشتند.

ماموران امنیتی بعدا کلیسا را محاصره و ناحیه را به روی رفت و آمد مسدود کردند و درحالی که هلی کوپترها در آسمان پرواز می کردند، به ساختمان کلیسا حمله بردند.

شاهدان عینی می گویند که نیروهای آمریکایی نیز در اطراف محل عملیات حضور داشتند اما میزان دخالت آنها در عملیات پلیس محلی معلوم نیست.

نظامیان آمریکایی مسئولیت حفظ امنیت در عراق را به دولت و نهادهای امنیتی این کشور واگذار کرده اند اما گروهی از آنان همچنان به عنوان مشاور و مربی در عراق حضور دارند و گفته اند در صورت لزوم، آماده کمک رسانی به عراقی ها هستند.

علی ابراهیم فرمانده پلیس در شمال شرقی بغداد گفت: "این عملیات تمام شده و ما همه گروگان ها را آزاد کرده ایم."

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید که منابع مختلف ارقام متفاوتی از شمار مهاجمان و گروگان ها و تعداد کشته شدگان از هر طرف اعلام کرده اند و برخی گزارش ها حاکی از آن است که دو محافظ امنیتی ساختمان بورس نیز کشته شده اند.

حدود یک و نیم میلیون نفر از جمعیت عراق را مسیحیان تشکیل می دهند و در گذشته، مراکز دینی این اقلیت در مواردی هدف حمله مسلحانه و بمب گذاری قرار گرفته است.

عکس:‌ گروگانگیری در بغداد

  • یک گروه مسلح روز یکشنبه حدود صد مسیحی را در کلیسایی در بغداد به گروگان گرفتند.
  • در پی حمله سربازان به این کلیسا،‌ بیشتر گروگان های آزاد، ولی ده ها نفر کشته شدند. روز دوشنبه ساکنان منطقه برای دیدن محل گروگانگیری آمده بودند.
  • سربازان ابتدا کلیسا را محاصره کردند و سپس به آن حمله ور شدند. صدای انفجار و شلیک تیر شنیده می شد.
  • پلیس اعلام کرد که یکی از گروگانگیرها با منفجر کردن خود،‌ تعداد زیادی از مسیحیان را به کشتن داد.
  • خانواده ای که در پی حمله خانه شان ویران شده است،‌ در حال ترک محل هستند.
  • هم اکنون در عراق حدود ۵۰۰ هزار مسیحی زندگی می کنند ولی از سال ۲۰۰۳ به بعد که کلیساهای آنان هدف بمب گذاری قرار گرفته، بسیاری از مسیحیان دست به مهاجرت زده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.