علاقه‌مندی عربستان سعودی برای سرمایه‌گذاری در تاجیکستان

Image caption خالد بن سعود می‌گوید که کشورش انتظار پیشنهادات تاجیکستان است

عربستان سعودی برای سرمایه‌گذاری طرحهای انرژی و ارتباطات تاجیکستان آماده است.

این مطلب را شاهزاده خالد بن سعود، معاون وزیر خارجه عربستان سعودی در جریان سفر خود به تاجیکستان بیان داشته است

به گفته معاون وزیر خارجه عربستان سعودی، در حال حاضر تعدادی از این طرحها مورد بررسی مقامات کشورش قرار دارد.

این شاهزاده عربستان سعودی روز دوشنبه 1 نوامبر بعد از دیدار خود با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در جمع خبرنگاران اظهار داشت که در این ملاقات رئیس جمهور تاجیکستان چند طرح سرمایه‌گذاری را معرفی کرد.

این مقام عربستانی گفت که حالا نمی‌تواند مشخص بگوید که در کدام یک از این طرحها دولت کشورش سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

ولی آقای خالد بن سعود معتقد است که بعد از افتتاح سفارت کشورش در دوشنبه، همکاریهای میان تاجیکستان و عربستان سعودی رشد بیشتری پیدا خواهند کرد.

زیرا به گفته او در چند سال اخیر عربستان سعودی به صورت مستقیم در اقتصاد تاجیکستان حدود 75 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده و توسط بانک اسلامی رشد، 190 میلیون دلار برای اجرای طرحهای اقتصادی دولت تاجیکستان اختصاص داده است.

در پاسخ به این سؤال بی بی سی که آیا عربستان سعودی به گونه برخی از کشورهای دیگر عربی به سرمایه‌گذاری طرحهای اجتماعی و فرهنگی علاقه‌مند است یا خیر، خالد بن سعود گفت، معمولاً کشورش به کشورهای خارجی هیچ گونه طرحی پیشنهاد نمی‌کند. وی افزود: "به این دلیل ما انتظار پیشنهادهای تاجیکستان هستیم.”

ضمناً، دولت قطر تعهد کرده است که در دوشنبه بزرگترین مسجد در آسیای مرکزی را بسازد. این کشور همچنین در صدد است، در پایتخت تاجیکستان یک محله مدرن مسکونی احداث کند.

دولت عمان به ساختمان شهرکهای “عمانی” در تاجیکستان اظهار آمادگی کرده و نخستین شهرک از این دست را، برای آسیب‌دیدگان سیل کولاب، که در بهار سال جاری بی‌خانمان شده بودند، احداث و مورد استفاده قرار گرفت.

در کنار این منازل مسکونی، یک مرکز بهداشتی و یک مسجد نیز بنیاد شده است.

دولت تاجیکستان در چهارچوب سیاست “درهای باز” در چند سال اخیر به رشد همکاریها با کشورهای اسلامی و عربی توجه بیشتر دارد.

صاحب‌نظران می‌گویند که نیاز به سرمایه خارجی برای اجرای طرحهای اقتصادی مقامات تاجیک را وادار ساخته است که همکاری با این کشورها را تقویت بدهد.

از جمله میان مقامات ذی دخیل این دو کشور در باره اعزام مهاجران کاری تاجیک به عربستان سعودی تعهد شده است. هرچند گه گاهی از آمادگی این مهاجران برای سفر به عربستان سعودی گزارش می‌شود، ولی عدم توافقات نهایی از آغاز این روند مانع می‌شود.

سال قبل آقای رحمان ضمن سخنرانی خود در دوشنبه حضور شرکت‌کندگان کنفرانس بن‌المللی در رابطه با تجلیل بزرگداشت سال "امام اعظم" با اشاره‌به کشورهای ثروتمند عربی گفته بود که “کشورهای اسلامی با پیروی عملی و صحیح از دستور قرآنی “مومن برادر مؤمن” وحدت واقعی و همکاری متقابلا سودمند را به راه مانند.”

رئیس جمهوری تاجیکستان در این همایش همچنین پیشنهاد کرده بود که کشورهای پیشرفته اسلامی پنج درصد درآمد خود را برای توسعه کشورهای در حال رشد مصرف کنند.