به روز شده:  04:10 گرينويچ - سه شنبه 02 نوامبر 2010 - 11 آبان 1389

ایالات متحده آمریکا

شهر میامی: جمهوریخواهان پیروزند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در ساعات آخر تبلیغات انتخابات کنگره آمریکا، فضای عمومی این کشور به شدت انتخاباتی شده است. این فضا به ویژه در ایالت فلوریدا، دومین مقصدم در سفر به سه ایالت مهم آمریکا، قابل مشاهده بود.

فلوریدا جائیست که بحران اقتصادی به شدت آن را متاثر کرده است و یکی از ایالت هایست که نتیجه رای گیری در آن می تواند سرنوشت قدرت در کنگره آمریکا را مشخص کند.

شهر آفتابی میامی در جنوب این ایالت نماد توفان اقتصادیست که این ایالت را در عرض چند سال دچار تحولات گسترده کرده، تحولاتی که نقشه سیاسی ایالت را هم از دو سال پیش به کلی تغییر داده است.

این تغییرات ممکن است در هنگام ورود به شهر از طریق خیابان اصلی در ساحل اقیانوس اطلس به چشم نیاید؛ اینجا همچنان پر است از گردشگر و در رستوران های ساحلی هم جای خالی کم است.

اما کافیست نیم ساعت به سمت جنوب رانندگی کنید تا واقعیت های رکود را از نزدیک ببینید.

این شهر تا چند سال پیش بهشت ساحلی آرامی بود که تعداد زیادی از خانواده های طبقه متوسط در آن زندگی می کردند، اما امروز قصه ساکنانی که توان پرداخت قسط منزلشان را ندارند و بانک خانه هایشان را باز پس گرفته به داستانی تکراری تبدیل شده است.

مارکو روبیو

بر اساس نظرسنجی ها، مارکو روبیو، کاندیدای جمهوریخواهان در رقابت های مجلس سنا در فلوریدا از شانس بالایی برای پیروزی برخوردار است

صحنه خیابان هایی که همه خانه هایش خالی هستند؛ رستوران های که مشتری ندارند و تعداد روزافزون مغازه های دست دوم فروشی که همه چیز از ساعت های قیمتی و جواهرات تا لوزام خانه این خانواده ها را می فروشند نشان از تاثیر عمیق رکود اقتصادی بر مردم این شهر و ایالت فلوریدا دارد.

نرخ بیکاری ۱۲ درصدی را به این وضع آشفته اضافه کنید و حاصل چیزی نیست جز نارضایتی گسترده.

جیمز گرانت، یکی از میلیون ها نفریست که گرفتار این طوفان شده است. در پی سقوط بازار مسکن و کم شدن ساخت و ساز دو سال است که هیچکس به او برای سیم کشی منازل نو ساز زنگ نمی زند.

او حال دیگر توان پرداخت قسط خانه اش را ندارد و بانک تا چند روز دیگر او را از منزلش بیرون می کند. آقای گرانت می گوید اگر دولت و نمایندگان کنگره نمی توانند برای امثال او فرصت های شغلی ایجاد کنند تا آنها دست کم سقف بالای سرشان را حفظ کنند؛ وقت آن رسیده که مردم به افراد جدیدی رای دهند.

این دقیقا همان نارضایتی است که مارکو روبیو، کاندیدای جمهوریخواه مجلس سنا در این ایالت توانسته از آن برای افزایش محبوبیت و پیشی گرفتن از دموکرات ها استفاده کند.

او در گردهمایی انتخاباتی طرفدارانش به آنها گفت که سیاست های ۱۸ ماه گذشته باراک اوباما ضربه سختی به اقتصاد کشور و ایالت فلوریدا زده است و اگر ادامه پیدا کند دیگر هیچ امیدی به بازگشت به روزهای رونق و فراوانی در آمریکا نیست.

حاضران در این تجمع نگران افول همیشگی آمریکا هستند.

وقتی پیش از سخنرانیش از کاندیدای جمهوری خواه سوال شد چه احساسی دارد که از رقبایش جلو افتاده است، ضمن ابراز تردید به پیروزی قطعی گفت نتیجه انتخابات در روز رای گیری مشخص می شود نه در نظرسنجی ها.

وعده بازگشتن به روزهای خوش و بهبود وضعیت افتصادی شعار هائیست که به جمهوریخواهان کمک کرده در ایالتی که اوباما در انتخابات دو سال پیش با قاطعیت در آن پیروز شد؛ دست کم در نظرسنجی ها بر رقبا غلبه کنند.

با این وجود، ایالت فلوریدا را در حالی در روزها و ساعات پایانی تبلیغات انتخاباتی به قصد ایالت کالیفرنیا ترک کردم که همه چیز نشان از شکست سخت حامیان باراک اوباما در این ایالت داشت.

 • رستوران های خالی
  رستوران های خالی
 • خانه هایی که به تملک بانک در آمده است
  خانه هایی که به تملک بانک در آمده است
 • دست دوم فروشی
  دست دوم فروشی، تنها بازاری که گرم است
 • جیمز گرانت، سیم کشی که در اثر رکود ساخت و ساز بی کار شده است
  جیمز گرانت، سیم کشی که در اثر رکود ساخت و ساز بی‌کار شده است

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.