آمریکا برای انتخابات میان دوره ای آماده می شود

در آستانه انتخابات کنگره و ایالت ها، نظرسنجی ها حاکی از احتمال بازگشت به قدرت حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکاست.

حزب جمهوریخواه برای به کنترل درآوردن این رکن کنگره که شش سال پیش اکثریت خود را در آن از دست داد، به حداقل ۳۹ کرسی نیاز دارد.

بر اساس تازه ترین برآوردها، احتمال این که جمهوریخواهان روز سه شنبه بین ۵۰ تا ۶۰ کرسی را بدست بیاورند، قوت گرفته است.

انتخابات روز سه شنبه (دوم نوامبر) به علت آنکه در نیمه دوره چهارساله‌ زمامداری رئیس ‌جمهوری برگزار می شود، میان ‌دوره ‌ای نام دارد.

این رای گیری فقط در روز سه شنبه برگزار نمی شود. در بسیاری از حوزه های انتخاباتی، مردم از چند روز پیش اجازه داشته اند که از طریق پست یا با مراجعه به مراکز انتخاباتی، رای بدهند.

در این رای گیری ها، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و از مجموع ۱۰۰ کرسی سنا، ۳۷ کرسی آن به رای گذاشته می شوند.

از مجموع ۵۰ ایالت نیز سرنوشت فرمانداری ۳۷ ایالت در این رای گیری ها رقم خواهد خورد و همچنین به استثنای چهار ایالت، مردم ایالت های دیگر، اعضای مجالس ایالتی خود را انتخاب خواهند کرد.

آخرین تلاش ها

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه فعالیت انتخاباتی نداشت اما او روز یکشنبه به ایالت اوهایو در نواحی مرکزی کشورش سفر و مردم را به رای دادن به کاندیداهای دموکرات این ایالت حساس دعوت کرد.

او گفت: "تا دو روز دیگر دوباره این فرصت را خواهید داشت که بگوئید: بله، ما می توانیم."

اما بر اساس تازه ترین نظرسنجی ها، محبوبیت آقای اوباما کاهش یافته به طوری که حدود ۵۴ درصد از پاسخ دهندگان از عملکرد دولت او راضی نیستند.

جان بینر، رهبر اقلیت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان، که از او به عنوان رئیس آینده این رکن کنگره یاد می کنند، عصر دوشنبه به وقت محلی در ایالت اوهایو، در جمع طرفدارانش آخرین نطق انتخاباتی خود را ایراد کرد.

Image caption جمهوریخواهان این رای گیری را رفراندومی درباره عملکرد دولت آقای اوباما می دانند

کاندیداها و سیاستمداران سرشناس دیگر نیز آخرین مرحله از مبارزات انتخاباتی را روز دوشنبه به پایان رساندند.

بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در کنار اسکات مورفی یکی از اعضای دموکرات ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان حاضر شد و مردم را به حمایت از او فراخواند.

آقای کلینتون دوشنبه نطق های مشابهی را در ایالت های ویرجینیای غربی و پنسیلوانیا انجام داد.

میشل اوباما، همسر باراک اوباما، نیز به نوادا در غرب آمریکا سفر کرد که مردم این ایالت را به رای دادن به سناتور هری رید، رهبر فعلی اکثریت دموکرات در سنا، تشویق کند.

سناتور هری رید رقابت سختی در برابر شارون آنگل، کاندیدای محافظه کار حزب جمهوریخواه، داشته و بر اساس برخی نظرسنجی ها، از وی عقب است.

کارشناسان انتظار دارند که دموکرات ها اکثریت خود در مجلس سنا را با اختلاف یک یا دو کرسی حفظ کنند، اما بر اساس نظرسنجی ها، احتمال این که دموکرات ها هشت کرسی از ۵۹ کرسی فعلی خود را در سنا ازدست بدهند، زیاد است.

نگرانی های اقتصادی

اکثر ناظران وضع اقتصادی نامطلوب ایالات متحده را مهم ترین عامل نارضایتی مردم از کاندیداهای حزب حاکم آمریکا می دانند.

در حال حاضر میانگین بیکاری در سراسر آمریکا نه و شش - دهم درصد است و دولت فدرال با کسری بودجه ای حدود یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار روبروست.

جنبش اعتراضی "تی پارتی" و محافظه کاران به ویژه نگران افزایش بدهی آمریکا هستند و بر کاهش هزینه های دولت تاکید دارند.

خزانه داری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که برای تامین هزینه های دولت فدرال بین ماه های اکتبر و دسامبر اوراق قرضه ای به ارزش بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار صادر خواهد کرد.

خریدار اصلی این اوراق عمدتا بانک های چینی و ژاپنی هستند که این خود بسیاری را در کنگره نسبت به افزایش قدرت اقتصادی چین و نفوذش بر اقتصاد آمریکا نگران کرده است.

طی ماه های گذشته، سه تن از مشاوران ارشد اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا از جمله پیتر اورزگ، رئیس سابق دایره بودجه دولت فدرال، کاخ سفید را ترک کرده اند.