انتخابات آمریکا؛ محافظه کاران در پی تنبیه رهبران کنگره

نانسی پلوسی و هری رید
Image caption رهبران دموکرات کنگره به خاطر ادامه مشکلات اقتصادی مجازات می شوند

چهار سال پیش، با اعلام نتیجه انتخابات میان دوره ای آمریکا، شهروندان این کشور شادی دو نفر را بر روی صفحه های تلویزیون خود مشاهده کردند.

نانسی پلوسی و هری رید که تا آن روز رهبران اقلیت دموکرات دو مجلس نمایندگان و سنا را در دست داشتند، در برابر دوربین خبرنگاران پیروزی این حزب و برتری در کنگره را جشن گرفته بودند.

مردم آمریکا که در سال ۲۰۰۶ از وضع جنگ عراق ناراضی بودند، در پای صندوق های رای جورج بوش و حزب جمهوری خواه را تنبیه کردند و اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا را به دموکرات ها واگذار کردند.

این گونه بود که نخستین بار در تاریخ این کشور، یک زن رهبری مجلس نمایندگان را در دست گرفت.

حال، پس از چهار سال ورق برگشته و شهروندان ایالات متحده می خواهند دموکرات ها را مجازات کنند.

نظرسنجی های انجام شده در هفته های گذشته بیانگر موقعیت متزلزل دموکرات های کنگره در انتخابات دوم نوامبر است.

موقعیت نانسی پلوسی و هری رید به عنوان رهبران کنگره ایالات متحده نیز به خطر افتاده است.

نارضایتی از عملکرد کاخ سفید و ادامه مشکلات اقتصادی، رقم بالای بی کاری که نزدیک به ده درصد است و بی اعتمادی حدود نیمی از مردم به اصلاحات بیمه های درمانی از علت های اصلی کاهش مقبولیت باراک اوباما و دموکرات هاست.

انتخابات امسال در حقیقت به رفراندومی درباره سیاست های اقتصادی باراک اوباما تبدیل شده است.

محافظه کاران آمریکا و به خصوص جنبش نوظهور تی پارتی در دو سال گذشته با انتقاد از سیاست های باراک اوباما، از دموکرات های کنگره به عنوان عامل تداوم مشکلات اقتصادی این کشور نام برده اند.

مردی از اوهایو

کنگره آمریکا به احتمال زیاد به زودی دو رهبر جدید خواهد داشت چرا که رهبران کنونی آن به هدف های اصلی جنبش اعتراضی تی پارتی تبدیل شده اند.

اگر نظرسنجی ها و گفته های تحلیلگران درست باشد، به زودی نانسی پلوسی جای خود را به جان بینر، رهبر حزب اقلیت در مجلس نمایندگان و نماینده جمهوری خواه از ایالت اوهایو خواهد داد.

تی پارتی در هفته های گذشته کاروان هایی را در سطح ایالت های آمریکا راه انداخته بود و از مردم می خواست با رای جمهوری خواهان، نانسی پلوسی را از ریاست مجلس نمایندگان اخراج کنند.

دموکرات ها به رهبری نانسی پلوسی چهار سال است که اکثریت مجلس نمایندگان را در دست دارند.

Image caption از جان بینر به عنوان رئیس احتمالی مجلس نمایندگان نام برده می شود

آنها در حال حاضر ۲۵۵ کرسی از ۴۳۵ کرسی این مجلس را در دست دارند.

جمهوری خواهان برای تصاحب اکثریت در مجلس نمایندگان باید در انتخابات میان دوره ای ۲۰۱۰، ضمن حفظ کرسی های کنونی، به حداقل ۳۹ کرسی جدید دست پیدا کنند.

تحلیلگران می گویند جمهوری خواهان از بخت به دست آوردن حدود ۵۰ تا ۶۰ کرسی جدید در این مجلس برخوردارند و به راحتی اکثریت را کسب خواهند کرد.

با شکست دموکرات ها، آقای بینر که در حال حاضر رهبری اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان را در دست دارد، رئیس احتمالی این مجلس خواهد بود.

رئیس بعدی مجلس سنا؟

در مجلس سنا، وضع کمی با مجلس نمایندگان فرق دارد.

با این که جمهوری خواهان از موقعیت خوبی برای تصاحب اکثریت در این مجلس برخوردارند ولی رسیدن به این هدف برای آنها به راحتی پیروزی در مجلس نمایندگان نیست.

در حال حاضر، ۵۹ نماینده از ۱۰۰ نماینده سنا، دموکرات هستند. برتری مطلق یک حزب در سنا به برخورداری از ۶۰ کرسی نیاز دارد.

اگر جمهوری خواهان در انتخابات سنا نتوانند اکثریت را به دست بیاورند، می توانند با گرفتن چند کرسی از دموکرات ها، مثلا در ایالت های آرکانزا، ایندیانا و داکوتای شمالی که در آنها وضع بهتری دارند، موقعیت طرفداران آقای اوباما را ضعیف کنند.

این در حالی است که بخت جمهوری خواهان در سنا بیشتر از این سه کرسی است و آنها ممکن است تا هفت کرسی را از چنگ دموکرات ها خارج کنند.

اما موقعیت آقای رید بیشتر از این در خطر است.

آقای رید درگیر یک رقابت شدید با شارون آنگل، کاندیدای محبوب تی پارتی و نامزد حزب جمهوری خواه برای نمایندگی مجلس سناست.

اگر آقای رید در این نبرد تن به تن با خانم آنگل پیروز نشود، عضویت خود در مجلس سنا را از دست خواهد داد.

در این صورت، مردم آمریکا برای نخستین بار در بیشتر از نیم قرن، شاهد شکست رهبر اکثریت سنا در انتخابات میان دوره ای خواهند بود.

میشل اوباما، بانوی اول آمریکا در روز پایانی مبارزات انتخاباتی، به نوادا سفر کرد تا در کنار سناتور رید، برای او تبلیغ کند.

تحلیلگران می گویند شاید حمایت خانم اوباما، با همه محبوبیت و وجاهتی که دارد، چیزی بیشتر از نوش داروی بعد از مرگ سهراب نباشد.

رقم بیکاری در نوادا ۱۴ درصد است که حدود ۴ درصد بیشتر از متوسط بی کاری در آمریکاست. بحران مسکن در این ایالت نیز بدتر از سایر ایالت هاست.

آن چه مشخص است، باراک اوباما در این انتخابات از وضع خوبی برخوردار نیست. او در دو سال آینده باید با مجلسی تا کند که در پی محدود کردن طرح های مالی و اصلاحات بیمه های درمانی است و می تواند با فلج کردن سیاست هایش، راه پیروزی در انتخابات ۲۰۱۲ را ناهموار کند.

سارا پیلین، نامزد سابق معاونت ریاست جمهوری آمریکا و سیاستمدار محبوب تی پارتی در جریان مبارزات انتخاباتی از تضعیف دموکرات ها در انتخابات امسال به عنوان مقدمه برکناری باراک اوباما در انتخابات آینده نام برد.

خانم پیلین گفت: "آقای رید، برو از دوران بازنشستگی لذت ببر. خانم پلوسی ما تو را اخراج خواهیم کرد. آقای اوباما نوبت تو هم می رسد."