به روز شده:  15:31 گرينويچ - سه شنبه 02 نوامبر 2010 - 11 آبان 1389

ایالات متحده آمریکا

انتخابات میان دوره‌ای آمریکا آغاز شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در آمریکا حوزه های رای گیری انتخابات میان دوره ای آغاز به کار کرده اند. نتیجه این انتخابات نشان خواهد داد که کنترل کنگره این کشور در دست چه حزبی خواهد بود.

براساس گزارش ها، اولین مراکز رای گیری در شرق آمریکا در ایالات کانکتیکات، کنتاکی ، مین ، نیویورک، تنسی، ورموت و ویرجینیا باز شده است.

نظرسنجی های انجام شده حاکی از آن است که احتمالا حزب دموکرات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اکثریت خود را در مجلس نمایندگان این کشور از دست بدهد. اما ممکن است که اکثریت را همچنان در مجلس سنا در اختیار داشته باشد.

خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید نرخ بالای بیکاری و ادامه بحران اقتصادی در آمریکا منجر به رویگردانی بسیاری از رای دهندگان از حزب دموکرات شده است.

در آخرین مرحله مبارزات انتخاباتی که روز گذشته انجام شد هم جمهوریخواهان و هم دموکرات ها از حامیانشان خواستند تا در رای گیری شرکت کنند.

در بسیاری از حوزه های انتخاباتی، مردم از چند روز پیش اجازه داشتند که از طریق پست یا با مراجعه به مراکز انتخاباتی رای بدهند.

در این رای گیری ها، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و از مجموع ۱۰۰ کرسی سنا، ۳۷ کرسی آن به رای گذاشته شده است.

از مجموع ۵۰ ایالت نیز سرنوشت فرمانداری ۳۷ ایالت در این رای گیری ها رقم خواهد خورد و همچنین به استثنای چهار ایالت، مردم ایالت های دیگر، اعضای مجالس ایالتی خود را انتخاب خواهند کرد.

جمهوریخواهان برای در اختیار گرفتن مجلس نمایندگان به ۳۹ کرسی و برای پیروز شدن در سنا به ۱۰ کرسی نیاز دارند.

رای گیری به مدت ۱۴ ساعت ادامه خواهد داشت و آخرین حوزه های رای گیری در آلاسکا بسته خواهند شد.

نگرانی های اقتصادی

نتیجه این انتخابات مشخص خواهد کرد که کدام حزب کنترل کنگره را دراختیار خواهد داشت

اکثر ناظران وضع اقتصادی نامطلوب ایالات متحده را مهم ترین عامل نارضایتی مردم از کاندیداهای حزب حاکم آمریکا می دانند.

در حال حاضر میانگین بیکاری در سراسر آمریکا نه و شش - دهم درصد است و دولت فدرال با کسری بودجه ای حدود یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار روبروست.

جنبش اعتراضی "تی پارتی" و محافظه کاران به ویژه نگران افزایش بدهی آمریکا هستند و بر کاهش هزینه های دولت تاکید دارند.

خزانه داری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که برای تامین هزینه های دولت فدرال بین ماه های اکتبر و دسامبر اوراق قرضه ای به ارزش بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار صادر خواهد کرد.

خریدار اصلی این اوراق عمدتا بانک های چینی و ژاپنی هستند که این خود بسیاری را در کنگره نسبت به افزایش قدرت اقتصادی چین و نفوذش بر اقتصاد آمریکا نگران کرده است.

طی ماه های گذشته، سه تن از مشاوران ارشد اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا از جمله پیتر اورزگ، رئیس سابق دایره بودجه دولت فدرال، کاخ سفید را ترک کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.