به روز شده:  17:55 گرينويچ - سه شنبه 02 نوامبر 2010 - 11 آبان 1389

اروپا

انفجار و کشف بمب در چند سفارتخانه خارجی در آتن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامات پلیس آتن از وقوع دو انفجار در مقابل سفارتخانه‌های سوئیس و روسیه و کشف و نابودی چندین بسته مشکوک دیگر در این شهر خبر دادند.

بر اساس این گزارش یک بسته مشکوک در مقابل سفارت بلغارستان نابود شد و یک بسته هم که به آدرس سفارت شیلی پست شده بود، در یک خودرو کشف شد.

در انفجارهای امروز (سه شنبه دوم نوامبر، ۱۱ آبان ماه) به کسی آسیبی نرسیده است.

یک روز پیش چهار بسته پستی حاوی بمب در شهر آتن، پایتخت یونان کشف شد.

مالکوم برابانت، خبرنگار بی بی سی در شهر آتن می گوید که به نظر می رسد این حمله های هماهنگ به وسیله یک گروه چپگرای افراطی هماهنگ شده است.

پیش تر گزارش شده بود که بسته منفجر شده در مقابل سفارت سوئیس، به داخل حیاط سفارت پرتاب شده بود، اما بعد پلیس اعلام کرد که بسته در مقابل در ورودی سفارت گذاشته شده بود.

یک سخنگوی پلیس گفت: "وقتی بسته بندی خارجی بسته باز شد، محتویات داخل آن شعله ور شد."

همچنین در پی کشف و نابودی یک بسته مشکوک در سفارت بلغارستان در آتن، ورود به ساختمان این سفارتخانه ممنوع شد.

پلیس گفت که یک بسته مشکوک دیگر که به نشانی سفارت شیلی در آتن پست شده بود در داخل یک خودرو در بیرون ساختمان پارلمان یونان کشف و نابود شد.

مقامات رسمی شهر آتن گفتند که در یک شرکت پستی، بسته مشکوک دیگری که به نشانی سفارت آلمان پست شده بود، کشف و نابود شد.

بسته سارکوزی

یک سخنگوی پلیس به خبرگزاری رویترز گفت که به نظر می رسد حمله های امروز ادامه حملات دیروز بوده است و "چریک های یونان" در پشت پرده هستند و تاکید کرد که تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

روز گذشته بسته ای که به آدرس سفارت مکزیک در آتن پست شده بود در یک دفتر پستی در این شهر منفجر شد و یکی از کارکنان این اداره مجروح شد.

بعد از آن پلیس آتن دو نفر مظنون را در این رابطه بازداشت کرد و دو بمب دیگر یکی به آدرس نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه و یکی دیگر به آدرس سفارت بلژیک کشف شد.

روز گذشته، بمب چهارم در بسته ای در یک شرکت حمل و نقل کشف شد که به آدرس سفارت هلند پست شده بود.

کارشناسان مسائل تروریسم گمان می کنند که این حملات مربوط به گروهی است که تلاش دارد در این زمان که یونان در دوران کم کردن هزینه هاست، به ناآرامی ها در این کشور دامن بزند.

خبرنگار بی بی سی در آتن می گوید که بسته های پستی حاوی بمب، سطح نگرانی در یونان را افزایش داده است و این در حالی است که قرار است انتخابات محلی در هفته آینده در این کشور برگزار شود.

بسیاری این انتخابات را یک همه پرسی درباره سیاست های دولت برای مقابله با بحران اقتصادی در این کشور ارزیابی می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.