موفقیت چشمگیر جمهوریخواهان در انتخابات آمریکا

Image caption جان بینر، نماینده جمهوریخواه از اوهایو در مجلس نمایندگان، به احتمال زیاد رئیس آینده این مجلس خواهد شد

نتایج اولیه انتخابات میان دوره ای آمریکا نشان می دهد که جمهوریخواهان پس از چهار سال کنترل مجلس نمایندگان را دوباره در دست خواهند گرفت، اما به ۱۰ کرسی لازم برای کسب قدرت در مجلس سنا دست پیدا نخواهند کرد.

شمارش آرا همچنان ادامه دارد، اما نتایج اولیه حاکی از آن است که جمهوریخواهان به ویژه جناح محافظه کار "تی پارتی"، در چند ایالت کاندیداهای حزب دموکرات باراک اوباما را در رقابت های مجلس سنا شکست داده اند.

بر اساس نتایج اولیه، مارک کیرک نماینده جمهوریخواهان در ایالت ایلینوی با شکست رقیب دموکرات خود، کرسی این ایالت در سنا که پیشتر در اختیار باراک اوباما بود را از آن خود کرده است.

مارک کیرک که از اعضای مجلس نمایندگان است، ریاست "گروه ایران" را در این رکن کنگره برعهده دارد و همواره برای تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی تلاش کرده است.

بر اساس نتایج اولیه، ران جانسون کاندیدای جمهوریخواهان در ایالت ویسکانسین موفق شده که با شکست سناتور راس فاینگولد، یکی از لیبرال ترین سناتور های دموکرات، کرسی او را کسب کند.

این سناتور دموکرات از مخالفان سرسخت جنگ عراق بود و با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان مخالفت کرده بود.

نظرسنجی ها از مردمی که مراکز رای گیری را ترک کرده اند نشان می دهد که حداقل دو کاندیدای جمهوریخواه که مورد حمایت محافظه کاران "تی پارتی" هستند، در ایالت های فلوریدا و کنتاکی پیروز شده اند.

بر اساس نتایج اولیه، رند پال، کاندیدای محافظه کاران در ایالت جنوبی کنتاکی و مارکو روبیو کاندیدای محافظه کار در فلوریدا با شکست رقبای دموکرات خود به سنا راه پیدا می کنند.

Image caption بر اساس نتایج اولیه، مارکو روبیو که کوبایی الاصل است از فلوریدا به سنا راه یافته

رند پال در جمع طرفدارانش در کنتاکی گفت: "آمده ایم که حکومتمان را پس بگیریم. مردم آمریکا از آنچه در واشنگتن می گذرد، راضی نیستند."

خشایار مهیم، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن می گوید: "در روزهای آینده شاهد شادمانی جمهوریخواهان به خصوص محافظه کاران تی پارتی خواهیم بود. اما با توجه به سطح بالای توقعات این جنبش نوظهور برای محدود کردن عملکرد حکومت، روشن نیست که چگونه بتواند با رهبران سنتی حزب جمهوریخواه کنار بیاید."

او یکی دیگر از مشکلات بالقوه تی پارتی را فقدان رهبری یکپارچه و خواسته های بعضا متفاوت اعضای آن ارزیابی کرد.

نظرسنجی خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می دهد که دو پنجم رای دهندگان گفته اند که وضع اقتصادی آنها نسبت به دو سال گذشته بدتر شده است.

مارکو روبیو که کوبایی الاصل است و خانواده اش پس از به قدرت رسیدن فیدل کاسترو در کوبا به آمریکا مهاجرت کردند، هم در فلوریدا از طرفدارانش قدردانی کرد و گفت که "همیشه فرزند تبیعدی ها باقی خواهد ماند."

بر اساس برآوردهای اولیه، دان کوتس، کاندیدای جمهوریخواهان در ایالت ایندیانا در مرکز آمریکا نیز براد السورت، کاندیدای دموکرات ها را شکست داده است.

در ایالت نیوهمشایر هم کلی آیوت، کاندیدای جمهوریخواهان با شکست رقیب دموکرات، کرسی سناتور جمهوریخواه گراگ که بازنشسته می شود را از آن خود کرد.

اما کریستین او دانل، کاندیدای جنجالی "تی پارتی" در ایالت دلِور شکست خورده است.

همچنین بر اساس نتایج اولیه، آندرو کومو، کاندیدای دموکرات ها در مبارزات فرمانداری ایالت نیویورک رقیب جمهوریخواه خود را شکست داده است.

Image caption رند پاول، کاندیدای محافظه کار مورد حمایت تی پارتی از کنتاکی به سنا راه یافته است

به گفته ناظران، میزان بالای بیکاری و وضع اقتصادی بی ثبات آمریکا منجر به رویگردانی بسیاری از رای دهندگان از حزب دموکرات شده است.

در آخرین مرحله مبارزات انتخاباتی که دوشنبه انجام شد، جمهوریخواهان و دموکرات ها از حامیانشان خواستند تا در رای گیری شرکت کنند.

در بسیاری از حوزه های انتخاباتی، مردم از چند روز پیش اجازه داشتند که از طریق پست یا با مراجعه به مراکز انتخاباتی رای بدهند.

در این رای گیری ها، تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و از مجموع ۱۰۰ کرسی سنا، ۳۷ کرسی آن به رای گذاشته شده است.

از مجموع ۵۰ ایالت نیز سرنوشت فرمانداری ۳۷ ایالت در این رای گیری ها رقم خواهد خورد و همچنین به استثنای چهار ایالت، مردم ایالت های دیگر، اعضای مجالس ایالتی خود را انتخاب خواهند کرد.

جمهوریخواهان برای در اختیار گرفتن مجلس نمایندگان به ۳۹ کرسی و برای پیروز شدن در سنا به ۱۰ کرسی نیاز دارند.

رای گیری به مدت ۱۴ ساعت ادامه داشته و آخرین حوزه های رای گیری در ایالت آلاسکاست.

نگرانی های اقتصادی

اکثر ناظران وضع اقتصادی نامطلوب ایالات متحده را مهم ترین عامل نارضایتی مردم از کاندیداهای حزب حاکم آمریکا می دانند.

در حال حاضر میانگین بیکاری در سراسر آمریکا نه و شش - دهم درصد است و دولت فدرال با کسری بودجه ای حدود یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار روبروست.

جنبش اعتراضی "تی پارتی" و محافظه کاران به ویژه نگران افزایش بدهی آمریکا هستند و بر کاهش هزینه های دولت تاکید دارند.

خزانه داری ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد که برای تامین هزینه های دولت فدرال بین ماه های اکتبر و دسامبر اوراق قرضه ای به ارزش بیش از ۳۸۰ میلیارد دلار صادر خواهد کرد.

خریدار اصلی این اوراق عمدتا بانک های چینی و ژاپنی هستند که این خود بسیاری را در کنگره نسبت به افزایش قدرت اقتصادی چین و نفوذش بر اقتصاد آمریکا نگران کرده است.

طی ماه های گذشته، سه تن از مشاوران ارشد اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا از جمله پیتر اورزگ، رئیس سابق دایره بودجه دولت فدرال، کاخ سفید را ترک کرده اند.