بمبگذاری های سه شنبه بغداد 63 کشته به جا گذاشت

خشونت های بغداد
Image caption خشونت ها در بغداد این هفته بار دیگر اوج گرفته است

به گفته مقام های عراقی یک رشته بمبگذاری های ظاهرا هماهنگ در بغداد پایتخت این کشور باعث مرگ حداقل 63 نفر شده است.

همچنین بیش از 280 نفر در ده حمله جداگانه که ظاهرا نواحی شیعه نشین را هدف می گرفت زخمی شدند.

این اولین بار طی چند ماه اخیر است که شورشیان موفق به قدرتنمایی به شکلی هماهنگ می شوند.

این حملات درحالی انجام می شود که روز یکشنبه حداقل 52 نفر در جریان درگیری میان مهاجمان و ماموران پلیس در کلیسایی در مرکز بغداد کشته شدند. در آن حادثه مهاجمان، نمازگزاران کلیسا را گروگان گرفته بودند که پلیس علیه آنها دست به عملیات زد.

دست کم هفت محله بغداد در انفجارهای یکشنبه شب هدف قرار گرفت. بعضی از انفجارها در نزدیکی قهوه خانه ها و رستوران ها روی داد.

بیشتر حملات با خودروهای بمبگذاری شده انجام شد اما یکی از انفجارها ناشی از بمبگذاری در کنار یک جاده بود. همچنین بخشی از جنوب غربی بغداد شاهد بارش خمپاره ها بود.

مقام ها گفتند که انفجارها در نواحی شلوغ و عمدتا شیعه نشین روی داد، با این حال نواحی سنی نشین و آنهایی که جمعیتشان مخلوطی از سنی و شیعه است نیز در امان نماندند.

جیم میور خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید که مراسم ترحیم قربانیان حمله یکشنبه تازه انجام شده بود که انفجارها روی داد.

او افزود خشونت های یکشنبه به این سوال که میزان ثبات اوضاع امنیتی در بغداد واقعا چقدر است دامن زده بود و اکنون با این حملات تازه سوالات بیشتری پدید می آید.

حملات در ابعاد گسترده در مقایسه با چند سال قبل بسیار کم شده است، به این دلیل که شورشیان برای تهیه مواد منفجره مورد نیاز با موانع زیادی مواجه هستند.

ارقام رسمی نشان می دهد که ماه اکتبر شاهد کمترین خشونت ها طی یک سال اخیر بوده است، اما روزی نیست که کسی در اثر خشونت ها کشته نشود.

مطالب مرتبط