چرا بوش هنوز بخاطر عراق 'حالت تهوع' دارد؟

جورج بوش
Image caption آقای بوش چهل و سومین رییس جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه بود

جورج بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا، می گوید که هنوز بخاطر نیافتن تسلیحات کشتار جمعی در عراق "حالت تهوع" دارد.

او این نکته را در کتابش "نقاط تصمیم" فاش کرده که قرار است هفته آینده منتشر شود. آقای بوش همچنین فاش می کند که برای مدتی کوتاه به فکر کنار گذاشتن معاونش دیک چنی افتاده بود. اما درباره جانشین خود باراک اوباما چیزی ننوشته است.

رییس جمهوری پیشین آمریکا در این زندگینامه خود از تصمیمش برای تهاجم به عراق دفاع می کند.

به گزارش نیویورک تایمز که به نسخه ای از این کتاب دست یافته، آقای بوش استدلال می کند که شهروندان عراقی با سرنگونی صدام حسین، حالا زندگی بهتری دارند. او رهبر سابق عراق را "دیکتاتوری آدمکش" می نامد و می افزاید که با از بین رفتن تهدید دستیابی صدام به جنگ افزارهای میکروبی و بیولوژیکی، آمریکایی ها در امنیت زندگی می کنند.

اما آقای بوش اذعان می کند که وقتی جنگ افزارهای کشتار جمعی در عراق کشف نشد، او شوکه شد. رییس جمهوری پیشین آمریکا در کتابش نوشته است: "وقتی آن تسلیحات را نیافتیم، هیچ کسی بهتزده تر و عصبانی تر از من نبود. هر وقت که به آن فکر می کردم، دچار حالت تهوع می شدم. هنوز همان احساس را دارم."

رییس جمهوری پیشین آمریکا در کتاب خاطراتش می نویسد که پیش از آغاز دومین دوره اش در سال ۲۰۰۴ چندین هفته را صرف بررسی احتمال جانشین کردن معاونش دیک چنی با بیل فرست، سناتور اهل تنسی، کرده بود.

این موضوع را خود آقای چنی در جریان نهاری خصوصی در سال ۲۰۰۳ به آقای بوش پیشنهاد کرده بود. بنا به نوشته نیویورک تایمز، آقای بوش در خاطراتش نوشته است: "من آن پیشنهاد را بررسی کردم. او شخصیتی تاریک و سنگدل تلقی می شد."

رییس جمهوری پیشین آمریکا در این کتاب همچنین خاطرات و جزییاتی از چهارده رویداد بزرگ زندگی و ریاست جمهوری اش، از جمله تصمیم به کنار گذاشتن شرابخواری و تصمیماتش بعد از حملات یازدهم سپتامبر، نقل می کند.

او اذعان می کرد هنگام مقابله با ویرانگری تندباد کاترینا در سال ۲۰۰۵ مرتکب خطا شده و می نویسد که وقتی بحران اقتصادی در اواخر ریاست جمهوری اش تشدید شد، احساس می کرد "ناخدای یک کشتی در حال غرق شدن" است.

اما می افزاید: "بحران مالی نباید بهانه ای برای بالا بردن مالیات باشد."

این کتاب می تواند به آقای بوش کمک کند که وجهه خوشایندتری از خود ترسیم کند. هنگام ترک کاخ سفید، او پایین ترین میزان محبوبیت را در میان روسای جمهوری آمریکا داشت.

آقای بوش می نویسد: "مردم درباره ریاست جمهوری من هر قضاوتی کنند، خیالم راحت است که دیگر نیستم که آن را بشنوم."

مطالب مرتبط