اسراییل گفتگوهای استراتژیک با بریتانیا را به تعویق انداخت

ویلیام هیگ
Image caption لغو گفتگوها همزمان با سفر وزیر خارجه بریتانیا به اسراییل صورت می گیرد

سخنگوی وزارت امورخارجه اسراییل می گوید که این کشور "گفتگوهای استراتژیک" با بریتانیا بر سر مسائل دفاعی و امنیتی را به تعویق می اندازد.

این سخنگو افزود که این اقدام در اعتراض به تلاشهایی برای توسل به قوانین بریتانیا جهت تعقیب قضایی مقامهای اسراییل صورت می گیرد که قصد سفر به بریتانیا را دارند.

این خبر در اولین روز سفر رسمی ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا به اسراییل اعلام شده است. قرار است که آقای هیگ از سرزمینهای اشغالی فلسطینی نیز بازدید کند.

در دسامبر سال گذشته یکی از دادگاه های بریتانیا حکم جلب زیپی لیونی، وزیر پیشین امور خارجه اسراییل، را صادر کرده بود. این حکم که به درخواست شاکیان فلسطینی صادر شده بود، خشم اسراییلی ها را برانگیخت.

هنگامی که مشخص شد خانم لیونی در بریتانیا زندگی نمی کند، حکم جلب لغو شود.

با وجود همزمانی، سخنگوی وزارت امورخارجه اسراییل، این ادعا را رد کرد که به تعویق افتادن گفتگوهای استراتژیک کشورش با بریتانیا با هدف کمرنگ کردن سفر ویلیام هیگ صورت گرفته است.

پیشتر گزارش شده بود که دن مریدور، وزیر دفاع اسراییل، به دلیل نگرانی از متهم شدن به ارتکاب جنایات جنگی، سفرش به بریتانیا را لغو کرده بود.

در گذشته اسراییل از این که وزرا و فرماندهان عالیرتبه اش ناگزیر شده بودند از بیم شکایت گروه های طرفدار فلسطینیان به دادگاه سفرشان را لغو کنند، ابراز عصبانیت کرده بود.

فعالان طرفدار فلسطینیان چندین بار تلاش کرده اند تا بر اساس اصل "صلاحیت جهانی" مقامهای اسراییلی را بازداشت کنند. بنا به این اصل حقوقی، برخی جرایم بقدری فجیع است که می توان مرتکبان را صرف نظر از مکان ارتکاب، در هر جای دنیا محاکمه کرد.

وایر دیویس خبرنگار بی بی سی می گوید که این خبر که اسراییل یک دور از گفتگوهای سالانه با بریتانیا را به تعویق می اندازد، بطور بالقوه مایه آبروریزی است، هر چند که محافظه کاران بریتانیایی قول داده اند آن دسته از قوانینی را که سفر مقامهای اسراییلی را به خطر می اندازد، اصلاح کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسراییل گفت که این موضوع در صدر دستورکار مذاکرات با آقای هیگ خواهد بود.

مطالب مرتبط