بی بی سی به خاطر گزارش های کمک به قحطی زدگان اتیوپی عذرخواهی کرد

Image caption باب گلداف، ستاره راک بریتانیایی گزارش اتیوپی بی بی سی را به چالش گرفت

بی بی سی به خاطر گزارش هایی که در آنها ادعا شد میلیون ها دلاری که برای قحطی زدگان اتیوپی در دهه 1980 جمع آوری شده بود، صرف تسلیحات شورشیان منطقه شده، عذرخواهی کرده است.

در ماه مارس امسال برنامه "اساینمنت" سرویس جهانی بی بی سی به این موضوع پرداخت که پولی که توسط سازمان های خیریه برای قحطی زدگان اتیوپی جمع آوری شده بود در اختیار شورشیان این کشور قرار گرفته است.

بی بی سی روز پنجشنبه (4 نوامبر)، اذعان کرد که با این که مدرکی در دست نداشته با پخش این برنامه، این شبهه را ایجاد کرده است که پولی که از برگزاری کنسرت های بین المللی "بند اید" و لایو اید" جمع آوری شده بود، به دست شورشیان افتاده است.

این موسسه همچنین از پخش برنامه های تلویزیونی، رادیویی و آنلاین که بعدا با همین مضمون تهیه و پخش شده است، عذرخواهی کرد.

واحد رسیدگی کننده به شکایات علیه برنامه های بی بی سی با صادر کردن حکم نهایی خود در این باره گفت مدرکی که از این اظهارات حمایت کند در دست نیست و این برنامه ها نباید پخش می شد.

این واحد در بیانیه خود آورده است: "بی بی سی باید از سازمان خیریه 'بند اید' به خاطر القای گمراه کننده و ناعادلانه ای که بوجود آورده است، بدون هیچ قید و شرطی عذرخواهی کند."

سرویس جهانی بی بی سی قبلا گفته بود در مورد صحت و سقم گزارش خود تردیدی ندارد و معتقد است بخش عمده ای از میلیون ها دلاری که برای کمک به قحطی زدگان اتیوپی در سال 1984 جمع شده بود، در اختیار شورشیان قرار گرفته است.

باب گلداف ، فعال در زمینه امدادرسانی در مناطق بحران زده جهان و فردی که سابق بر این خواننده راک در بریتانیا بوده، در سال 1984 با سازماندهی کنسرت های بزرگ موسیقی، از جمله در لندن و نیویورک، هدایت تلاش های بین المللی برای کمک به قحطی زدگان اتیوپی را در دست گرفت.

باب گلداف در واکنش به پخش گزارش های بی بی سی، آنها را بی اساس خوانده و خواستار اخراج مارتین پلوت، سردبیر بخش آفریقا در سرویس جهانی که این گزارش را تنظیم کرده بود و اندرو وایتهد، یکی دیگر از مدیران اجرایی بی بی سی شده بود.

جمع آوری میلیون ها دلار

خبر وضعیت اسفبار هفت میلیون قحطی زده اتیوپی و تصاویری که در اوایل دهه 1980 از این منطقه به نقاط مختلف جهان ارسال شد، بسیاری را بهت زده و مصمم کرد تا در تلاش های بین المللی برای امداد رسانی مشارکت کنند.

مشارکت هنرمندان بین المللی به رهبری باب گلداف کمک کرد نهایتا میلیون ها دلار جمع آوری شود؛ رقمی که جمع آوری آن برای امدادرسانی به نیازمندان در یک نقطه از جهان تا آن زمان سابقه نداشت.

اما شورشیان سابق اتیوپی به بی بی سی گفتند در جلسات سازمان های امدادی شرکت و وانمود می کرده اند، بازرگان هستند تا به آنها نیز سهمی از کمک های مالی داده شود. این اظهارات منجر به تهیه و پخش برنامه های بی بی سی و نهایتا شکایت از این موسسه شد.

در اواسط دهه 1980 دولت وقت اتیوپی با شورشیان در استان های اریتره و تیگری در جنگ بود.

مطالب مرتبط