سازمان ملل: فقیرترین مردم جهان بیشترین توسعه را داشته‌اند

Image caption بیستمین گزارش برنامه توسعه انسانی سازمان ملل متحد توسط بان کی مون، دبیرکل این سازمان اعلام شد

برنامه توسعه سازمان ملل متحد می گوید که فقیرترین کشورهای جهان بیشترین پیشرفت را در طرح های توسعه داشته اند و کمک مالی برای پیشبرد این طرح ها کارساز بوده است.

شاخص سالیانه توسعه انسانی حاکی است که میزان توسعه در امکانات بهداشتی و تحصیلی در کشورهایی خاص تا کنون پایین تر از حد واقعی آن تخمین زده شده است.

شاخص سازمان ملل فقط درآمد سرانه را اندازه گیری نمی کند بلکه کیفیت زندگی را همچنین بر اساس فاکتورهای دیگر مانند دسترسی به امکانات بهداشتی و تحصیل اندازه گیری می کند.

براساس این سنجش ها پیشرفت فقیرترین مردم بنگلادش بهتر از آنهایی است که در هند زندگی می کنند.

بر اساس معیارهای اقتصادی متعارف، هند از بنگلادش بسیار غنی تر است.

شاخص سالیانه توسعه انسانی بیست سال پیش با این شعار که "مردم ثروت اصلی کشورها هستند"، راه اندازی شد.

هدف از راه اندازی این برنامه این بوده است که نشان دهد که غنای اقتصادی یا درآمد سرانه هر کشور لزوما سنجش کیفیت زندگی آن کشور نیست. گزارشی که در بیستمین سالگرد این برنامه منتشر شده تائیدی است بر این نگرش.

این گزارش همچنین نتیجه گیری کرده است که افزایش کمک مالی به بخش های بهداشتی و آموزشی موجب افزایش شاخص های توسعه انسانی شده است.

از 1970 به این سو، در آفریقا فقط سه کشور عقبگرد داشته اند - جمهوری دموکراتیک کنگو، زیمبابوه و زامبیا - که کنگو و زیمبابوه به دلیل جنگ و دولت های ناکارآمد و زامبیا به ویژه به دلیل شیوع ایدز بوده است.

سازمان ملل متحد معتقد است که راه حل راحت و یکسانی برای خروج از فقر در جهان وجود ندارد اما هشدار داده که عدم رعایت مساوات در جهان رو به ازدیاد است.

بر اساس این گزارش زمانی که موسسه های غیر دولتی در ارائه خدمات شکست خورده اند منابع مالی به کمک آنها نیامده اند.

امسال نیز همچون گذشته، نروژ در صدر شاخص توسعه انسانی سازمان ملل است. آمریکا قبل از ایرلند رده چهارم را در اختیار دارد و بریتانیا به مقام 26 و بعد از همه کشورهای غرب اروپا و هنگ کنگ نزول کرده است.

بیستمین گزارش برنامه توسعه انسانی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (4 نوامبر)، توسط بان کی مون، دبیرکل این سازمان اعلام شد.

مطالب مرتبط