به روز شده:  09:12 گرينويچ - جمعه 05 نوامبر 2010 - 14 آبان 1389

فوران شدید آتشفشان در اندونزی قربانیان بیشتری گرفت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

فوران مجدد کوه آتشفشان مراپی در اندونزی قربانیان بیشتری گرفته است.

در ساعات اولیه بامداد روز جمعه، 14 آبان (5 نوامبر)، کوه آتشفشان مراپی، واقع در جزیره جاوه در اندونزی، بار دیگر فوران کرد و با پراکندن مواد مذاب و خاکستر در روستاها و مراکز مسکونی منطقه، پنجاه و هشت کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشت.

فوران روز جمعه شدیدترین فوران کوه مراپی از زمان فعالیت مجدد این آتشفشان در روز 26 اکتبر است که یک روز پس از وقوع زمین لرزه و سونامی در جزیره سوماترا، در غرب جاوه، آغاز شد.

جدیدترین فوران کوه مراپی باعث پراکنده شدن خاکستر تا مناطق نسبتا دوردست نیز شده و براساس گزارش ها، بخش هایی از شهر یوگیاکارتا، واقع در حدود بیست و هشت کیلومتری این کوه نیز زیر بارش خاکستر آتشفشان قرار گرفته و باعث نگرانی مقامات شهری شده است.

شمار تلفات این آتشفشان تا کنون از مرز یکصد نفر گذشته و به گفته منابع بیمارستان محلی، هفت کودک خردسال نیز از جمله جدیدترین قربانیان این حادثه هستند.

دامنه مراپی

آتشفشان مراپی چندین روستا را ویران کرده و دهها نفر را کشته است

بسیاری از این کودکان از ساکنان روستایی واقع در حدود هجده کیلومتری آتشفشان مراپی بوده اند که وسعت منطقه خطر را نشان می دهد.

عملیات تخلیه مناطق پر خطر نزدیک به کوه مراپی از زمان فعال شدن مجدد این آتشفشان آغاز شده و همچنان ادامه دارد اما به نظر می رسد که شدت فوران روز جمعه مسئولان محلی را غافلگیر کرد.

تا کنون بیش از یکصد هزار نفر از ساکنان مناطق نزدیک به آتشفشان مراپی محل سکونت خود را ترک کرده اند و به مناطق امن تر منتقل شده اند.

فرودگاه محلی به دلیل فقدان دید کافی فعالیت ندارد و امدادرسانی و انتقال آسیب دیدگان از راه دریا و زمین صورت می گیرد.

عکس هایی از فوران آتشفشان مراپی

  • توجه: این آلبوم عکس هایی دارد که ممکن است برای بعضی ناراحت کننده باشد.

شدیدترین آتشفشان

بدی شرایط جوی و ناکافی بودن امکانات ارتباطاتی باعث شده است تا عملیات امدادرسانی با دشواری مواجه شود.

روز جمعه رئیس جمهوری اندونزی اعلام کرد که به منظور افزایش کارآیی عملیات امدادرسانی، یک تیپ از ارتش این کشو را مامور مدیریت و هدایت این عملیات کرده است.

پیشتر مفامات محلی اعلام کرده بودند که محدوده پر خطر اطراف آتشفشان را گسترش می دهند و به تخلیه روستاهای واقع در این منطقه و انتقال اهالی آنها به مناطق امن تر مبادرت می ورزند.

مراپی

آتشفشان فعلی شدیدتر از فوران مراپی درسال 1930 توصیف شده است

روستاهای دامنه کوه مراپی و اطراف آن محل سکونت چندین هزار تن از کشاورزانی است که به زراعت در خاک حاصلخیز این منطقه اشتغال دارند.

کوه مراپی از جمله آتشفشان های فعال در اندونزی است و طی دو سده اخیر، بارها فوران کرده و تلفاتی برجای گذاشته است.

فوران این آتشفشان در سال 1994 شصت نفر را کشت و در سال 1930 به نابودی دهها روستا و کشته شدن بیش از یکهزار تن منجر شد.

یکی از کارشناسان محلی فوران فعلی مراپی را شدیدتر از سال 1930 دانسته است.

کشور اندونزی، واقع در جنوب شرق آسیا، از بیش از هفده هزار جزیره کوچک و بزرگ تشکیل یافته که حدود شش هزار جزیره آن مسکونی است.

موقعیت جغرافیایی و خصوصیات زمین شناسی جزایر تشکیل دهنده این سرزمین به گونه ای است که ساکنان این کشور بارها شاهد زمین لرزه، سونامی و همچنین آتشفشان های متعدد بوده اند که گاه خسارات و تلفات سنگینی را برجای گذاشته است.

سونامی روز 25 اکتبر که پس از وقوع زمین لرزه ای به بزرگی 7.7 درجه در مقیاس ریشتر روی داد، بیش از چهارصد نفر را کشت و حدود پانزده هزار نفر را بیخانمان کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.