حمله انتحاری به یک مسجد در پاکستان '۵۵ کشته' بر جای گذاشت

انفجار در پاکستان
Image caption شماری از مجروحان به بیمارستانی در نزدیکی مسجد انتقال یافتند

مقامات پاکستان می گویند حمله انتحاری به نمازگزاران یک مسجد در شمال غرب پاکستان موجب کشته شدن دست کم ۵۵ نفر شده است.

حدود ۱۰۰ نفر نیز در این بمبگذاری مجروح شده اند.

این حمله در حالی رخ داد که نمازگزاران پس از پایان نماز جمعه، در حال خروج از مسجد بودند.

به گفته مقامات دولت محلی، هنگام حمله انتحاری بیش از یک صد نفر هنوز در داخل مسجد بودند و شماری از آنان در اثر فرو ریختن سقف مسجد زیر آوار گرفتار شده اند.

انتظار می رود شمار قربانیان حادثه افزایش یابد.

شماری از مجروحین برای مداوا به بیمارستان منتقل شده اند.

این حادثه در روستای آخوروال در چهل و پنج کیلومتری جنوب پیشاور رخ داد.

طبق یک گزارش، ممکن است هدف حمله یکی از ریش سفیدان قبایلی بوده که مردم را ترغیب می کرد در مقابل طالبان ایستادگی کنند.

هنوز معلوم نیست که او از جمله قربانیان این حمله بوده است یا نه.

مسجدی که مورد حمله قرار گرفته، در منطقه موسوم به دره آدم خیل، قرار دارد که مناطق قبایلی شمال پاکستان را به یکدیگر متصل می کند.

این منطقه از مراکز فعالیت پیکارجویان اسلامگرا محسوب می شود و محل مناسبی برای حمله به کاروان های تدارکاتی پیمان ناتو است.

به گفته پلیس چند ساعت پس از این انفجار، چند نارنجک به داخل مسجد دیگری روستای سلیمان خیل در شمال پیشاور پرتاب شد که موجب کشته شدن دستکم دو نفر شد.

حمله اخیر، تازه ترین مورد از یک رشته حملات به مساجد و زیارتگاه ها در پاکستان است.

ماه گذشته در جریان حمله به زیارتگاهی در ایالت پنجاب بیست و پنج نفر کشته شدند.

حمله مشابهی نیز به یک زیارتگاه در کراچی صورت گرفت که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفت.

هارون رشید، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید هنوز کسی مسئولیت حمله تازه را به عهده نگرفته است ولی در گذشته یک سازمان پیکارجوی غیرقانونی موسوم به تحریک طالبان، خود را عامل این گونه حملات معرفی کرده بود.

الیاس خان خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید انفجار در دره آدم خیل ممکن است واکنش نیروهای طرفدار طالبان به تهاجم های نظامی اخیر در منطقه باشد.

هدف حمله

محمد وزیری، تحلیلگر بی بی سی، می گوید که بسیار مشکل است هدف اصلی حمله کنندگان به یک مسجد در دیر آدم خیل را با صراحت بیان کرد، اما چهار نظریه را می توان در این رابطه بیان کرد: ۱- ممکن است که هدف اصلی یکی از رهبران محلی باشد که اقامتگاه او در نزدیکی مسجد قرار دارد و در اثر این حمله به این ساختمان نیز آسیب رسیده است. این رهبر منطقه ای به مخالفت با طالبان که در منطقه فعال هستند شهرت دارد. ۲- عملیات ارتش پاکستان در منطقه از یک سو و حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بویژه در وزیرستان شمالی به نظر می رسد که بر یکپارچگی و انسجام ستیزه جویان تاثیر گذاشته است و این حمله در پاسخ به این عملیات صورت گرفته و بدلیل عدم انسجام بین گروه های مختلف ستیزه جو طبیعتا اهداف ساده تری مانند مسجد مورد حمله قرار گرفته است. البته باید گفت تبعات منفی این گونه حملات که مردم عادی از جمله کودکان در آن کشته می شوند برای ستیزه جویان بسیار زیاد خواهد بود. ۳- دیر آدم خیل در مجاورت منطقه قبایلی اورکزی و خیبر قرار دارد که این دو منطقه بویژه خیبر محل عبور کاروانهای تدارکاتی ناتو است و نا آرامی در آن می تواند در مسیر تداراکاتی ناتو مشکلاتی را ایجاد کند. از سوی دیگر، این منطقه محل عبور شیعیان منطقه کرم است که مدتها است تحت فشار طالبان منطقه که اصولا سنی مذهب هستند قرار دارند. طالبان در تلاش است تا تسلط خود را در کرم ایجاد کند چرا که این منطقه با افغانستان هم مرز است و اصولا از مرز کرم تا کابل فاصله بسیار کمی است. بر اساس گزارش ها گفته می شود که نمایندگانی از گروه حقانی برای مذاکره با رهبران شیعه منطقه به کرم رفته اند اما به مانند گذشته این مذاکرات سودی نداشته است. حمله به یک مسجد سنی آنهم در نماز جمعه اگر به نوعی ربط به شیعیان منطقه پیدا کند طبعا بالقوه می تواند جرقه درگیرهای قومی را دامن بزند و در عمل کرم را برای کنترل طالبان آماده کند. ۴- در عین حال برخی از تحلیلگران منطقه ای نیز این حمله را مربوط به درگیری بین دو گروه ستیزه جوی منطقه ای می دانند که به گفته آنها بسیاری از اعضای یکی از این دو گروه در مسجد کشته شده اند. به گفته آقای وزیری در عمل این گونه حملات به هر دلیلی که صورت گرفته باشد از این جهت حایز اهمیت است که می تواند ثبات و آرامش را برهم زند و باعث پیچده تر شدن اوضاع بشود.

مطالب مرتبط