مخالفت دادگاه تجدیدنظر با ابطال گذرنامه بریتانیایی ابوحمزه

Image caption ابوحمزه دوران محکومیت هفت ساله خود را در زندانی در لندن می گذراند

یک دادگاه تجدید نظر در بریتانیا به دولت این کشور اجازه نداد که گذرنامه بریتانیایی ابوحمزه المصری، روحانی افراطی مسلمان را باطل کند.

این دادگاه حکم داد که در صورت ابطال گذرنامه بریتانیایی ابوحمزه، او بدون ملیت خواهد ماند و در این صورت، حق انسانی وی نقض خواهد شد.

ابوحمزه که در مصر متولد شده است، پیش تر تابعیت مصری خود را از دست داده بود و اکنون دوره محکومیت هفت ساله خود را در زندانی در لندن سپری می کند.

تشویق به قتل و برانگیختن نفرت قومی از جمله جرم های این روحانی مسلمان افراطی بریتانیایی است.

وزارت کشور بریتانیا از حکم دادگاه تجدید نظر اظهار تأسف کرده است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی گفت که مقامات بریتانیا قصد داشته اند در پایان دوره محکومیت ابوحمزه، او را از این کشور اخراج کنند، ولی لازمه این اقدام، لغو تابعیت بریتانیایی او بوده است.

زندانی در لندن، تحت پیگرد در آمریکا

ابوحمزه در آمریکا هم با ۱۱ فقره اتهام تروریستی مواجه است و تحت پیگرد قرار دارد.

دادستانی آمریکا او را به تلاش برای بر پا کردن اردوگاهی برای آموزش اقدامات تروریستی و دست داشتن در آدم ربایی در یمن متهم کرده است که به کشته شدن چهار گروگان منجر شد.

ارسال پول برای طالبان در افغانستان و استخدام داوطلبان برای کمک به طالبان و القاعده از دیگر اتهامات اوست.

وکلای مدافع ابوحمزه ادعا می کنند که شواهدی در دست دارند که نشان می دهد در روند جمع آوری اطلاعاتی که به تقاضای استرداد ابوحمزه توسط آمریکا منتهی شده است، برخی افراد شکنجه شده اند.

ابوحمزه در ماه مه ۲۰۰۴ به موجب حکم استرداد دولت آمریکا دستگیر شد، ولی از آنجایی که وی در بریتانیا تحت محاکمه قرار داشت و برای درخواست تجدید نظر در حکم مجازاتش تلاش می کرد، روند استرداد وی متوقف شد.

قضات دادگاه حقوق بشر اروپا در ژوئیه امسال اعلام کردند که برای بررسی استدلال هایی که علیه استرداد او به آمریکا مطرح شده است، به زمان بیشتری نیاز دارند.

آنها دستور دادند که استرداد ابوحمزه به آمریکا متوقف بماند.

مطالب مرتبط