تشدید مراقبت از مرز در منطقه پنج

Image caption منابع مرزبانی تاجیکستان بر این باورند که احتمال ورود گروههای پیکارجو از افغانستان به قلمرو تاجیکستان غیرممکن است

نیروهای مرزبانی تاجیکستان حفاظت مرز با افغانستان در منطقه پنج را تقویت کرده اند.

گفته می‌شود که این امر همزمان با انجام عملیات ویژه نیروهای افغانستان در این منطقه علیه پیکارجویان راه‌اندازی شده است. جانب افغانستان خبر می‌دهد که در پی این عملیات یک پیکارجوی تبعه تاجیکستان کُشته شده است.

خوشنود رحمت‌الله‌یف، سخنگوی اداره نیروهای مرزبانی تاجیکستان، روز جمعه 5 نوامبر به بی بی سی گفت که اخیراً آنها از همتایان افغان خود نامه‌ای گرفته‌اند که در آن از آغاز عملیات علیه پیکارجویان در منطقه مرزی با تاجیکستان خبر داده شده بود.

به گفته آقای رحمت‌الله‌یف، جانب تاجیکستان حفاظت از منطقه مرزی پنج با افغانستان را تقویت کرده است، تا از ورود احتمالی پیکارجویان به قلمرو خود جلوگیری کند.

وی افزود: "این عملیات تنها از سوی نیروهای افغانستان انجام می‌شود و مرزبانان تاجیک در آن مشارکت ندارند. جانب افغانستان ما را از این عملیات تنها به منظور جلوگیری از فرار احتمالی پیکارجویان از جزایر رودخانه آمو به قلمرو تاجیکستان آگاه ساختند. نتیجه این عملیات تا حال به ما اعلام نشده است."

سخنگویی اداره نیروهای مرزبانی تاجیکستان افزود که کنترل این منطقه مرزی شدت گرفته و احتمال ورود پیکارجویان به قلمرو این کشور وجود ندارد.

در همین حال، ژنرال داوود داوود، فرمانده نیروهای پلیس افغانستان در مناطق شمال این کشور روز گذشته در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفته است که در پی این عملیات یک پیکارجوی از جمله اتباع تاجیکستان کُشته شده است.

به گفته وی، در جریان این عملیات نیروهای پلیس یکجا با نیروهای نظامی افغانستان و نیروهای بین‌المللی در ولایات تخار، قندز و بغلان عملیات ویژه‌ای انجام داده‌اند.

وی افزوده است: "حالا یک گروه حدود 35 نفری پیکارجویان از جمله پیروان القاعده و جنبش طالبان به منطقه‌های کوهستانی و بیشه‌زار شمال افغانستان پناه برده‌اند."

ژنرال داوود همچنین خبر داده است که سه ناحیه ولایت تخار که با تاجیکستان هم‌مرز است، از پیکارجویان خالی شده و امنیت در این مناطق کاملاً تأمین شده است.

از جمله، به گفته وی، روستای چاردره در ولایت قندز که محل اصلی پشتیبانی طالبان در شمال افغانستان محسوب می‌شد، از پیکارجویان آزاد شده و این منطقه به کنترل نیروهای دولتی درآمده است.

به گفته این مقام پلیس افغانستان، پیکارجویان اسلامی در پی فشارهای نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه القاعده و طالبان در ولایات جنوبی این کشور، به مناطق شمال کوچ کرده اند.

ولی به گفته ژنرال داوود، طی چند هفته اخیر حدود صد تن از شورشیان با شمول چند تن از فرماندهانشان خود را تسلیم نیروهای دولتی کرده‌اند.

این در حالیست که در گذشته هم منابع طالبان و هم مقامات محلی در شمال افغانستان اظهار داشته بودند که برخی از مناطق مرزی با تاجیکستان تحت کنترل شورشیان قرار دارد.

این منابع همچنین از انتقال 150 تا 400 نفر از پیکارجویان اسلامی زاده کشورهای آسیای مرکزی از افغانستان به قلمرو تاجیکستان خبر داده بودند.

ولی امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، اخیراً ضمن سفر به افغانستان گفت که عبور این تعداد از پیکارجویان از مرز به تاجیکستان "غیرممکن است."

به اعتقاد پرزیدنت رحمان، در چند سال اخیر حفاظت از مرز میان تاجیکستان و افغانستان تقویت یافته است.