باراک اوباما وارد هند شد

باراک اوباما و میشل اوباما
Image caption هدف مهم باراک اوباما از این سفر، گشودن بازارهای کشورهای آسیایی به روی شرکت های آمریکائیست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در اولین مرحله از سفر آسیایی ده روزه خود، به هند سفر کرده است.

او در بمبئی (مومبای) که پایتخت مالی هند است، با تجار هندی و آمریکایی دیدار می کند.

رییس جمهوری آمریکا پس از یک اقامت سه روزه در هند، به ترتیب از اندونزی، کره جنوبی و ژاپن دیدار خواهد کرد.

آقای اوباما در حالی روز جمعه (پنجم نوامبر) واشنگتن را به قصد بندر بمبئی ترک کرد که حزب دموکرات وی در انتخابات میان دوره ای روز سه شنبه شکست خورد و به زودی رسما کنترل مجلس نمایندگان را به جمهوریخواهان واگذار خواهد کرد.

ناظران می گویند باراک اوباما طی دو سال گذشته در سفرهای خارجی خود برای بهبود وجهه آمریکا در سطح بین المللی تلاش می کرد، اما این سفر را با هدف توسعه روابط تجاری ایالات متحده با قدرت های اقتصادی آسیا انجام می دهد.

هند پس از چین و ژاپن سومین قدرت اقتصادی بزرگ در آسیاست. روابط دولت هند و آمریکا از اواخر دوره ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده رو به گسترش بوده است.

مایک فورمان از دستیاران اقتصادی آقای اوباما به خبرگزاری ها گفته است که شرکت های هندی و آمریکایی در جریان سفر باراک اوباما قراردادهایی کلان امضا خواهند کرد.

مدیران چند شرکت بزرگ از جمله بوئینگ و جی ایی نیز به هند سفر کرده اند.

شرکت های نظامی آمریکا از جمله بوئینگ و لاکهید مارتین تلاش می کنند که بخشی از بازار تسلیحاتی هند که روسیه در آن از موقعیت برتری برخوردار است را به خود اختصاص دهند.

پیش از سفر باراک اوباما به هند، مقامات این کشور نسبت به کمک های نظامی آمریکا به پاکستان اظهار نگرانی کردند.

Image caption در آستانه ورود باراک اوباما به بمبئی، تدابیر امنیتی در این شهر تشدید شده است

آقای اوباما روز شنبه در شورای بازرگانی آمریکا و هند سخنرانی خواهد کرد. وی سپس به دهلی نو، پایتخت هند، سفر و در پارلمان این کشور سخنرانی خواهد کرد.

او قصد دارد که در بمبئی در هتل تاج محل اقامت کند. این هتل در ماه نوامبر ۲۰۰۸ در حمله مهاجمان پاکستانی به شدت آسیب دید و ده ها نفر در آن کشته شدند.

رئیس جمهوری آمریکا در بمبئی در مراسم ویژه ای به قربانیان آن حملات که در نقاط مختلف بمبئی اتفاق افتاد ادای احترام خواهد کرد.

برخی از ناظران محافظه کار از آقای اوباما به خاطر تصمیمش برای اقامت در هتل تاج محل انتقاد کرده اند و می گویند که این سفر روزانه ۲۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

کاخ سفید این اتهام را بی اساس می داند. آنطور که یکی از مقام های آمریکایی گفته است کل سفر ده روزه بیش از ۵۰ میلیون دلار هزینه نخواهد داشت.

سفر آقای اوباما به هند طولانی ترین اقامت او در یک کشور خارجی در دوران ریاست جمهوری وی خواهد بود.

باراک اوباما سپس به اندونزی، پر جمعیت ترین کشور مسلمان سفر می کند. گفته می شود که او علاوه بر دیدار با مقام های این کشور، یک سخنرانی مهم خواهد کرد.

کره جنوبی مقصد بعدی آقای اوباماست. باراک اوباما در این کشور در اجلاس گروه ۲۰ شرکت و با رهبران چند کشور، از جمله چین دیدار خواهد کرد.

وی سپس برای شرکت در اجلاس مجمع همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه، اپک، به ژاپن می رود و علاوه بر نخست وزیر این کشور، با دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد داشت.

به گفته تحلیلگران، آقای اوباما در دیدار با متحدان آمریکا در منطقه، بر حمایت از آنها در برابر گسترش نفوذ چین تاکید خواهد کرد.

مطالب مرتبط