درخواست از مسیحیان عراق برای خروج از این کشور

کلیسای مسیحیان عراق در بغداد
Image caption حملات به عبادتگاه های مسیحیان در عراق منجر به خروج گروه زیادی از آنها از این کشور شده است

بلندپایه ترین روحانی مسیحی عراقی در بریتانیا قرار است از مسیحیان عراق بخواهد تا به دنبال حملات اخیر القاعده، این کشور را ترک کنند.

اسقف آتاناسیوس داوود قرار است این درخواست را طی مراسم مذهبی امروز، پکشنبه هفتم نوامبر در کلیسای ارتودوکس سریانی لندن بیان کند.

اسقف داوود پیش از این، بارها از اقدام ناکافی دولت عراق برای تامین امنیت مسیحیان انتقاد کرده است.

در ماجرای گروگانگیری اخیر در کلیسای کاتولیک بغداد که با حمله نیروهای امنیتی به این کلیسا پایان یافت، ۵۲ نفر کشته شدند.

گروگانگیری در کلیسای مریم مقدس در بغداد بعد از ظهر یکشنبه پیش ( سی و یکم اکتبر) آغاز شد. چند فرد مسلح به این کلیسا در محله الکراده بغداد حمله کردند. در آن زمان، حدود یکصد نفر در این محل مشغول نیایش بودند.

افراد مهاجم از طریق تلفن همراه با مقام های دولتی تماس برقرار کرده و خواهان آزادی زندانیان القاعده در این کشور و چند زن مسلمان که ادعا می کردند نزد کلیسای قپطی مصر زندانی هستند، شدند. به دنبال شکست در مذاکرات، نیروهای امنیتی به کلیسا هجوم بردند که تلفات سنگینی به بار آورد.

قرار است اسقف داوود در مراسم مذهبی امروز از مسیحیان عراق بخواهد در وضعیتی که القاعده وعده حملات بیشتر علیه مسیحیان را داده، خاک این کشور را ترک کنند.

او همچنین از دولت بریتانیا خواهد خواست تا به مسیحیان عراقی، پناهندگی دهد.

عمده مسیحیان عراق را آشوری ها تشکیل می دهند که از قرن اول میلادی در این کشور زندگی کرده اند.

از زمان سقوط حکومت صدام، مسیحیان عراق در انزوا به سر برده اند و دولت این کشور توانایی مراقبت از آنها را نداشته و یا تمایلی برای این کار نشان نداده است.

حملات به عبادتگاه های مسیحیان در عراق منجر به خروج هزاران نفر از آنها از این کشور شده است. هم اکنون نزدیک به پانصد هزار مسیحی در عراق زندگی می کنند.

رهبران مسیحیان عراق پیش از این از مسیحیان این کشور خواسته بودند تا در عراق باقی بمانند و به تقویت جوامع خود بپردازند اما با افزایش ناامنی ها، نشانه ها حاکی از آن است که این سیاست ممکن است تغییر کند.

مطالب مرتبط