پلیس آلمان با معترضان به انتقال زباله اتمی درگیر شد

درگیری پلیس آلمان با معترضان به انتقال زباله اتمی
Image caption به گفته مقامات پلیس، فعالان به سوی نیروهای آنها فشفشه پرتاب کردند و یک خودروی پلیس را نیز به آتش کشیدند.

پلیس آلمان در تلاش برای مقابله با فعالانی که سعی داشته اند یک قطار حامل زباله هسته ای را متوقف کنند، با آنها درگیر شده است.

این قطار محموله خود را از فرانسه به مقصد یک مرکز ویژه دفن زباله اتمی در شهر گرلبن آلمان منتقل می کرد.

ماموران پلیس با استفاده از باتوم، گاز اشک آور، اسپری فلفل و آب پرفشار حدود ۲۵۰ فعالی را که سعی در خرابکاری در خطوط راه آهن داشتند، متفرق کردند.

به گفته مقامات پلیس، فعالان به سوی نیروهای آنها فشفشه پرتاب کردند و یک خودروی پلیس را نیز به آتش کشیدند.

پیشتر چند نفر از معترضان با کمک طناب از بالای پل آویزان شده و خود را به ریل راه آهن نزدیک کردند که این اقدام آنها باعث توقف حرکت قطار شد.

درگیری بین پلیس و معرتضان در نزدیکی شهر داننبرگ در شمال آلمان و به دنبال اعتراضات صلح آمیزی در روز شنبه رخ داد که دهها هزار نفر در آن شرکت داشتند.

رسانه های محلی به نقل از معترضان گزارش داده اند که حدود ۱۲ فعال مجروح شده اند، اما مقامات پلیس گزارشی از مجروح شدن کسی منتشر نکرده اند.

'عدم ایمنی'

قطاری که فعالان سعی در متوقف کردن آن داشتند، متشکل از ۱۴ واگن بود و ۱۲۳ تن زباله اتمی را در مخزنهای شیشه ای و فولادی به مرکز دفن زباله اتمی شهر گربلبن منتقل می کرد.

فعالان می گویند که نه مخازن زبالها و نه مرکز دفن آنها، هیچکدام از ایمنی لازم برخوردار نیستند.

استفن اوانس، خبرنگار بی بی سی در برلین می گوید که در آخرین بخش از برنامه انتقال زباله های هسته ای به مرکز دفن آنها، قرار است زباله ها از قطار به کامیونهایی منتقل شود و پلیس و معترضان هرکدام به نوبه خود سعی دارند در مسیر این کامیونها بر طرف دیگر غلبه کنند.

تصمیم آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان مبنی بر تمدید دوره فعالیت ۱۷ نیروگاه اتمی این کشور با وجود مخالفت شدید افکار عمومی با این موضوع، باعث شده است که مسئله قطارهای حامل زباله اتمی در کانون توجه همگان قرار بگیرد.

مطالب مرتبط