دیلما روسف؛ شورشی دیروز، رئیس‌جمهور امروز برزیل

دیلما روسف
Image caption دیلما روسف می‌گوید که بزرگترین ماموریت عمرش به او داده شده است

دیلما روسف، با تائید کمیسیون انتخابات برزیل، رئیس‌جمهور منتخب برزیل شد تا در ماه ژانویه سال آینده جای لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا را بگیرد.

خانم روسف که ۶۲ سال دارد و پیش از این هرگز از طریق انتخابات عهده‌دار سمتی نشده بود، اولین رئیس جمهور زن کشورش شده است.

او قول داده اعتمادی را که برزیلی‌ها به او داشته‌اند پاس بدارد و برای از بین بردن فقر تلاش کند.

خانم روسف در این انتخابات از حمایت آقای لولا برخوردار بود که برای مدت دو دوره با محبوبیت فراوان عهده‌دار این سمت بوده است.

هزاران نفر از حامیان حزب حاکم "کارگر" در سراسر برزیل ‌به خیابان‌های ریختند تا پیروزی خانم روسف را جشن بگیرند.

اگر چه رای دادن در برزیل اجباری ا‌ست اما میزان عدم مشارکت بالا بود و به ۲۱.۵ درصد رسید.

انتخابات هنگامی به دور دوم کشیده شد که خانم روسف در رای‌گیری ۳ اکتبر نتوانست حداقل ۵۰ درصد از آرا را به دست آورد.

'قول بنیادین'

او در نطق پیروزی ‌خود گفت که اولین اولویت او خارج کردن ۲۰ میلیون برزیلی از چنگال فقر خواهد بود.

او گفت: "من بر قول بنیادین خود یعنی ریشه‌کنی فقر تصریح می‌کنم. تا هنگامی که برزیلی‌ها گرسنه‌اند، نباید از پا بنشینیم."

خانم روسف گفت که انتخاب یک زن به این سمت نشانه پیشرفت مردم‌سالاری در برزیل است.

دیلما روسف گفت که انتخاب او به عنوان اولین رهبر زن کشور نشانه‌ای از پیشرفت مردم‌سالاری در برزیل است. او افزود که اکنون اولویتش این است که مطمئن شود که برابری زنان و مردان در کلیه سطوح تبدیل به یک هنجار شود.

او گفت: ‌"‌می‌خواهم اکنون والدینی که دختر دارند، در چشمانشان نگاه کنند و بگویند :‌بله ،‌یک زن از عهده‌اش برمی‌آید."

انتظار می‌رود خانم روسف که اول ژانویه سال آینده سوگند یاد خواهد کرد، ادامه دهنده سیاست‌های چپ‌گرایانه آقای لولا با تاکید بر افزایش کارایی دولتی و بسط تسلط دولت مرکزی بر بخش‌هایی نظیر صنعت و معدن و نیز ارتقاء زیرساخت‌های فرسوده و ضعیف کشور باشد.

او همچنین مدیریت توسعه صنعت نفت برزیل را به عهده خواهد گرفت، صنعتی که در پی کشف میادین بزرگ نفتی در فلات قاره این کشور، برزیل را به یکی از ده صادر کننده عمده نفت در دنیا تبدیل خواهد کرد.

او می‌تواند برای تسهیل فرآیند تصویب قوانینی که در دستور کار دولت ائتلافی قرار دارند، روی اکثریت پرقدرت نمایندگان در مجالس نمایندگان و کنگره حساب کند.

تاثیر لولا

پیروزی خانم روسف تا حد زیادی وامدار محبوبیت خارق‌العاده رئیس جمهور لولا است، کسی که از ابتدای مبارزات انتخاباتی، از او برای جانشینی خود حمایت کرد.

آقای لولا که پس از خاتمه دو دوره پی در پی ریاست جمهوری، این مسند را به خانم روسف می‌سپارد گفته که در دولت او دخالتی نخواهد کرد.

او گفته است: "خانم روسف باید دولتی تشکیل دهد که بر گرفته از تصویر و عقاید خودش باشد. من تنها امیدوارم که او به بیش از آنچه من دست یافته‌ام، دست یابد."

Image caption دیلما روسف به علت مبارزه با حکومت نظامی در سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۲ به عنوان یک شورشی مارکسیست، زندانی و شکنجه شد

خانم روسف با ادای احترام به سلف و معلم خود گفته است: "‌من (برای گرفتن کمک )گاه و بیگاه بر در او خواهم کوبید، دری که می‌دانم همیشه به روی من گشوده خواهد شد. مسلما جانشینی لولا کاری مشکل و چالش برانگیز خواهد بود، ‌با این وجود می‌دانم که چگونه میراث او را پاس بدارم. می‌دانم چگونه از دستاوردهای او حفاظت کرده و آنها را بهبود ببخشم."

خانم روسف که به علت مبارزه با حکومت نظامی در سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۲ به عنوان یک شورشی مارکسیست زندانی و شکنجه شده بود، بعدها اقتصاددان شد و راه ترقی خود را تا مدارج بالا در دولت‌های محلی و فدرال طی کرد.

او در سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ به عنوان وزیر انرژی به کابینه لولا پیوست و بعدا رئیس دفتر او شد.

پس از شکست خوزه سرا در مقابل آقای لولا در سال ۲۰۰۲، این دومین بار بود که او در انتخابات ریاست جمهوری، این بار در مقابل خانم روسف شکست می‌خورد.

او با تبریک پیروزی خانم روسف گفته است امیدوار است که او به کشورش خدمت کند.

او گفت: "من (در میدان انتخابات ) با افتخار با رئیس جمهور مبارزه کرده‌ام. آنهایی که فکر می‌کنند ما شکست خورده‌ایم بدانند که ما تازه مبارزه واقعی را شروع کرده‌ایم."

مطالب مرتبط