'اعتراف دو شهروند ارمنستان به قاچاق اورانیوم به گرجستان'

نقشه ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان
Image caption این اولین بار نیست که موادی که برای ساختن تسلیحات هسته ای از آن استفاده می شود در گرجستان کشف شده است

مقامات جمهوری گرجستان می گویند دو شهروند ارمنستان در جلسه غیر علنی دادگاه، به قاچاق اورانیوم غنی شده با خلوص بالا، از ارمنستان به گرجستان اعتراف کرده اند.

به گفته این مقامات، این دو نفر که یکی از آنان بازرگان ودیگری یک فیزیکدان اتمی نیمه بازنشسته است، هجده گرم اورانیوم غنی شده را که در یک جعبه سیگار جاسازی کرده بودند، درماه مارس گذشته با خود از ارمنستان به گرجستان برده بودند.

این دو نفر با یک قطار شبانه از ایروان خود را به تفلیس رسانده بودند و هنگامی که تصور می کردند اورانیوم قاچاق را به عنوان نمونه به یک گروه اسلامگرا می فروشند، توسط ماموران مخفی گرجستان دستگیر و متعاقبا محاکمه شده بودند.

تام اسلمونت، خبرنگار بی بی سی در تفلیس می گوید هجده گرم اورانیوم غنی شده احتمالا برای ساختن یک بمب کافی نیست ولی دو نفر مورد بحث گفته بودند در نظر دارند اورانیوم بیشتری را بفروشند.

مبدا دقیق این اورانیوم روشن نیست.

جریان این محاکمه تا کنون برای علنی نشدن هویت مامورینی که به طور سری فعالیت می کردند، مخفی نگاه داشته شده بود.

این اولین بار نیست که موادی که برای ساختن تسلیحات هسته ای از آن استفاده می شود در گرجستان کشف شده است.

در سال 2007، یک شهروند روسیه که 100 گرم اورانیوم به همراه داشت در گرجستان دستگیر شد.

تحلیلگران می گویند علنی شدن ماجرای اخیر موجب تجدید این نگرانی می شود که دسترسی به مواد رادیو اکتیو موجود در جمهوری های شوروی سابق، که مقدار آن معلوم نیست، می تواند به تولید تسلیحات هسته ای منتهی شود.

این ماجرا همچنین نشان دهنده این است که با وجود تلاش های آمریکا برای حفظ امنیت مرزهای منطقه قفقاز، همچنان می شود در این مرزها رخنه کرد.

مطالب مرتبط