دیدار رهبران بلند پایه عراقی با هدف تشکیل دولت

مسعود بارزانی و نوری مالکی
Image caption مسعود بارزانی، رهبر کردستان عراق، میزبان این نشست دو روزه در اربیل است

نشستی با حضور مقام های ارشد عراقی در شهر اربیل واقع در کردستان عراق در حال برگزاری است که هدف از آن توافق برای تشکیل دولت است.

از زمان برگزاری انتخابات عمومی عراق در ماه مارس که در جریان آن هیچ حزبی موفق به کسب اکثریت مطلق نشد، هنوز در عراق خلا قدرت وجود دارد.

رهبران احزاب سیاسی این کشور در این نشست حضور دارند؛ نوری مالکی، نخست وزیر کنونی عراق و ایاد علاوی، رقیب اصلی او، نیز از آن جمله اند.

آنها امیدوارند تا برای تقسیم قدرت به توافق برسند و نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس مجلس را انتخاب کنند و آنها را روز پنجشنبه بیستم آبان (یازدهم نوامبر) به مجلس معرفی کنند.

از هشت ماه پیش که انتخابات عمومی عراق برگزار شد، این اولین بار است که مقام های ارشد عراقی کنار هم جمع شده اند.

در آغاز نشست، مسعود بارزانی، رهبر منطقه خودمختار کردستان عراق، گفت که جمع کردن همه رهبران در یک جا به تنهایی یک موفقیت محسوب می شود.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، که هم اکنون مطمئن است سمت خود را به عنوان نخست وزیر حفظ خواهد کرد نیز گفت دستیابی به توافق ملی جهت فراهم کردن امنیت و توسعه لازم است.

با این حال ایاد علاوی، که در جریان انتخابات حزب او موفق شد دو کرسی بیشتر از حزب آقای مالکی بدست آورد، بر لزوم تقسیم قدرت، به ویژه در جریان تصمیم گیری ها تاکید کرد.

اکنون سوال اینجاست که آیا آقای علاوی و جامعه بزرگ سنی هایی که از او حمایت می کنند آیا قادر خواهند بود که بخش بیشتری از قدرت را به دست بیاورند یا خیر.

توافقی که احتمال آن زیاد است باقی ماندن نوری مالکی در سمت نخست وزیری و ادامه دوران ریاست جمهوری جلال طالبانی، از کردهای عراق، است.

ائتلاف تحت رهبری ایاد علاوی ممکن است ریاست مجلس و ریاست شورای ملی سیاست های اساسی را به دست آورد.

آقای علاوی خواستار آن است که این شورا، نه نقش مشورتی، بلکه قدرت واقعی داشته باشد و به نظر می رسد که این موضوع یکی از موارد اصلی مذاکرات امروز باشد.

مطالب مرتبط