فرار هزاران نفر از مردم برمه به تایلند

نقشه برمه
Image caption تایلند در جنوب شرق برمه واقع است

دولت تایلند می گوید که حداقل ۱۰ هزار نفر از مردم برمه در پی بروز درگیری بین نیروهای دولتی و یک گروه شورشی، به تایلند پناه آورده اند.

این در حالیست که انتقادهای بین المللی از انتخابات برمه که پس از ۲۰ سال برگزار شده، گسترش یافته است.

واحدهایی از ارتش برمه روز دوشنبه (هشتم نوامبر) در نواحی جنوبی این کشور با شورشیان قوم کارن درگیر شدند.

بر اساس گزارش ها، شورشیان به یک ایستگاه پلیس و یک مرکز رای گیری در شهر مرزی میاوادی حمله کرده بودند.

یکی از افراد محلی به بی بی سی گفته است: "مرز تایلند بسته و ارتش این کشور به مرز اعزام شده است. غیرنظامیان پنج کیلومتر به سمت شرق فرار کرده اند. دو طرف امشب درگیری سختی که احتمالا در آن از آتش سنگین توپخانه استفاده خواهد شد، انتظار دارند."

اکثر مردم کارن در جنوب و جنوب شرق برمه ساکن هستند. ده ها هزار نفر از آنها طی سال های گذشته به تایلند فرار کرده اند.

گروه شورشی اتحادیه ملی کارن از سال ها پیش علیه دولت نظامی برمه، وارد مبارزه مسلحانه شده است.

حمله روز دوشنبه این شورشیان در حالی انجام شد که ژنرال های حاکم بر برمه، پس از ۲۰ سال نخستین انتخابات سراسری در این کشور را برگزار کرده اند.

شمارش آراء ادامه دارد اما بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به صف کسانی پیوسته است که از نحوه برگزاری رای گیری انتقاد کرده اند.

بان کی مون روز دوشنبه گفت که این انتخابات به اندازه کافی فراگیر و شفاف نبوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، نیز پیش این گفته بود که انتخابات برمه آزاد و عادلانه برگزار نشد و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، هم آن را مایه یاس خواند.

ژنرال های حاکم بر برمه می گویند که این رای گیری نشانه انتقال قدرت به یک نظام دموکراتیک غیرنظامی است اما منتقدان آن را تقلبی می دانند.

لیگ ملی دموکراسی، به رهبری آنگ سان سوچی، که مهم ترین حزب مخالف حکومت برمه است انتخابات را تحریم کرده بود.

ناظران گفتند که رای گیری در آرامش برگزار شد، اما احزاب مخالف آن را دستکاری شده دانستند.

سای آی پا او، رهبر حزب ملی دموکراتیک شان، گفت: "مقام ها در سطوح مختلف مردم را وادار کردند از پیش از روز رای گیری آرای خود را به صندوق ها بریزند. ما اجازه نداریم نمایندگانمان را تا پیش از روز رای گیری برای نظارت پای صندوق ها بفرستیم. اگر انتخابات آزاد و عادلانه بود، مطمئن هستم ما حداقل ۸۰ درصد کرسی را به دست می آوردیم."

یک سرباز که در نزدیک رانگون مستقر بود به بی بی سی گفت که سربازان و درجه داران ۱۰ گروهان از دستور مقام ها برای دادن رای سرپیچی کرده اند. این گزارش مستقلا قابل تایید نیست.

Image caption شورشیان به یک ایستگاه پلیس و یک مرکز رای گیری در شهر مرزی میاوادی حمله کرده بودند

گزارش ها از رانگون، پایتخت برمه، حاکیست که مشارکت در بسیاری از مراکز رای گیری پایین بوده است.

خبرنگاران و ناظران خارجی نیز اجازه نیافتند برای پوشش انتخابات به این کشور سفر کنند.

دیوید لیپمن سفیر اتحادیه اروپا گفت که مردم در فضایی آرام بدون حضور قابل رؤیت ارتش یا پلیس رای داده اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفرش به هند گفت که انتخابات برمه به هیچ وجه آزاد و عادلانه نیست.

او در بیانیه ای گفت: "یکی از برجسته ترین عیب های این ممارست، ادامه حبس بیش از ۲۱۰۰ زندانی سیاسی از جمله آنگ سان سوچی و در نتیجه محرومیت آنها از هر فرصتی برای شرکت در این فرآیند بود."

اندرو هین سفیر بریتانیا در برمه نیز به بی بی سی گفت که دولت نظامی برمه فرصت خوبی را از دست داده است.

او گفت: "فرصتی واقعی اینجا وجود داشت تا برمه در مسیری متفاوت قرار داده شود، هم از نظر قرار گرفتن در مسیر دموکراسی و هم آشتی ملی. و این فرصت از دست رفته است. در نتیجه فرآیندی را شاهدیم که به هیچ وجه آزادانه، عادلانه یا در برگیرنده همه نیروها نیست."

انتظار می رود نامزدهایی که از ارتش حمایت می کنند بیشترین کرسی ها را ببرند. دو حزب طرفدار هیات حاکمه نظامی برمه بیشترین تعداد نامزدها را در انتخابات داشتند.

در سرمقاله ای که اخیرا در روزنامه دولتی "بامداد میانمار" چاپ شده آمده بود: "هر شهروند که برای دموکراسی ارزش قائل است و خواهان حکومت دموکراتیک است باید رای خود را به صندوق بیاندازد. با این حال بعضی ها مردم را ترغیب می کنند در انتخابات رای ندهند. آنها می کوشند مردمی را که در مسیر حرکت به سوی دموکراسی چندحزبی حرکت می کنند گمراه کنند."

در آخرین انتخابات برمه که در سال ۱۹۹۰ برگزار شد، لیگ ملی دموکراسی به پیروزی گسترده ای دست یافت ولی رهبران نظامی این کشور اجازه ندادند که این حزب قدرت را به دست گیرد.

مطالب مرتبط