چین از خروج وکیل برنده جایزه صلح نوبل از کشور جلوگیری کرد

Image caption لیو شیائوبو ناراضی سیاسی در حال حاضر دوران محکومیتش را در زندان می گذراند

چین از خروج مو شائوپینگ، وکیل و نماینده لیو شیائوبو، فعال سیاسی و برنده جایزه صلح نوبل که در چین زندانی است، جلوگیری کرده است.

مو شائوپینگ به بی بی سی گفت که در نظر داشت برای شرکت در یک کنفرانس به لندن سفر کند ولی ماموران پلیس در فرودگاه پکن سفر او را تهدیدی برای امنیت کشور خوانده و از خروج او جلوگیری کردند.

مو شائوپینگ گفت تصمیم مقامات برای ممانعت از شرکت او در کنفرانس لندن، غیر قانونی است و او مصمم است شکوائیه ای در این مورد تسلیم دادگاه کند.

وی افزود به اعتقاد او علت ممنوعیت خروج او از چین این بوده که مقامات این کشور فکر می کردند ممکن است هدف او، سفر به اسلو برای تحویل گرفتن جایزه نوبل لیو شیائوبو باشد.

اهدای جایزه صلح نوبل به آقای لیو با واکنش تند مقامات چین روبرو شده بود.

دولت چین، لیوشیائوبو را جنایتکار خوانده و اعلام کرده اهدای این جایزه به وی نقض موازین و شرایط مربوط به دادن این جایزه است.

آقای لیو به جرم تلاش برای براندازی دولت، در حال گذراندن یک دوره طولانی محکومیت زندان در چین است.

مو شائوپینگ، ابراز امیدواری کرد که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که در حال حاضر به چین سفر کرده وضعیت موکلش را با مقامات چینی در میان بگذارد.

سفر دیوید کامرون به چین

در تحولی دیگر، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که در رأس یک هیئت بازرگانی بزرگ به چین سفر کرده گفته است که حامل این پیام است که بریتانیا می خواهد روابط نزدیک تر و مستحکم تری با چین داشته باشد.

در جریان این سفر، شرکت بریتانیایی رولز رویس موفق شده قراردادی به ارزش یک میلیارد و دویست میلیون دلار با چین امضاء کند.

به موجب این قرارداد، شرکت رولز رویس موتورهای هواپیما در اختیار شرکت هواپیمایی شرقی چین، قرار خواهد داد.

منتقدان وضعیت حقوق بشر در چین، از آقای کامرون خواسته اند در جریان گفتگو با مقامات این کشور مسئله نقض حقوق بشر در چین را مطرح کند و دفتر نخست وزیر بریتانیا گفته است او این کار را خواهد کرد.

ولی خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید هنوز معلوم نیست این موضوع به چه ترتیبی عنوان خواهد شد.

مطالب مرتبط