کامرون از چین مصرانه خواست به دموکراسی روی بیاورد

دیوید کامرون
Image caption دیوید کامرون گفت از ارتقای منزلت چین در جهان استقبال می‌کند

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در پایان سفر رسمی خود به چین نطق مهمی را ایراد کرد و در آن به دو موضوع آزادی های اقتصادی و سیاسی پرداخت.

آقای کامرون امروز (10 نوامبر)، خطاب به دانشجویان دانشگاه پکن گفت از ارتقای منزلت چین در جهان و ظهور دو باره این کشور به عنوان قدرتی بزرگ در جهان استقبال می کند.

او گفت چین در حالی که به کشوری مرفه تر تبدیل می شود، لازم است اقتصاد بازتری داشته باشد.

نخست وزیر بریتانیا گفت آزادی سیاسی، آزادی مطبوعات و حکومت قانون، بهترین ضامن برای رفاه و ثبات است.

او گفت امیدوار است چین به مرور زمان راه منتهی به آزادی سیاسی بیشتر را در پیش بگیرد.

دیوید کامرون خواستار روابط نزدیک تر میان اروپا و چین شد اما گفت بریتانیا هنوز هم در مورد وضعیت حقوق بشر در چین عمیقا نگران است.

آغوش باز برای دموکراسی

نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه در پکن گفت چین نه تنها قدرت اقتصادی جدیدی در جهان است بلکه همچنین یک قدرت سیاسی جهانی است.

دیوید کامرون تاکید کرد که بریتانیا با چین منافع و دیدگاه های مشترکی دارد که توسعه تجارت و مقابله با سیاست حمایتی تجاری و همکاری برای بازگرداندن توازن به اقتصاد جهان از جمله آنهاست.

اما آقای کامرون در این نطق مهم خود همچنین گفت که با قدرت مسئولیت نیز همراه است و اذهان عمومی در بریتانیا از او انتظار دارد که اختلاف نظرهای این کشور با چین در مورد حقوق بشر را نیز مطرح کند.

او گفت رشد آزادی اقتصادی باید همگام با اصلاحات سیاسی باشد تا نتیجه آن رفاه باشد.

آقای کامرون اذعان کرد جامعه بریتانیا در حد کمال نیست و تاکید کرد که کشورش ادعا ندارد که به لحاظ اخلاقی در رده بالاتری از چین قرار دارد.

نخست وزیر بریتانیا در پایان سفر دو روزه تجاری خود به چین از این کشور مصرانه خواست بیش از پیش بازارهای اقتصادی خود را باز کند.

دیوید کامرون گفت چین باید متوجه باشد که رشد میزان رفاه به مردم این کشور کمک کرده است با سهولت بیشتری محل کار و زندگی خود را انتخاب کنند با آزادی بیشتری وبلاگ بنویسند و با تلفن همراه، پیام ارسال کنند.

اما او افزود: "این موضوع پنهان نیست که ما با رهبران چین در مورد برخی مسائل اختلاف نظر داریم به ویژه در مورد حقوق بشر. این مسائل را مطرح نمی کنیم که وجهه خود را خوب نشان دهیم یا دست به تبلیغ بزنیم که این کار را هم کرده ایم. این مسائل را مطرح می کنیم چون مردم بریتانیا از ما انتظار دارند که به موضوع بپردازیم چون نگرانی های ما صادقانه و عمیق است."

Image caption دیوید کامرون در پکن با هو جینتائو، رئیس جمهور چین دیدار کرده است

گزارشگر بی بی سی می گوید برخی در چین معتقدند اظهارات نخست وزیر بریتانیا در باره حقوق بشر مایوس کننده بوده است چون او علنا در این باره و به طور خاص در باره لیو شیابو، برنده جایزه نوبل صلح امسال که در چین در زندان است، سخن نگفت.

آنها می گویند آقای کامرون به دلیل تمایل شدید دولتش به داشتن رابطه تجاری با چین به سوالات دشوار نپرداخته است.

نطق نخست وزیر بریتانیا به طور مستقیم و زنده از تلویزیون دولتی چین پخش نشد و به گفته دیمین گراماتیکاس، گزارشگر بی بی سی در پکن او مواظب بود که اظهاراتش جنبه اعمال نظر و نصیحت پیدا نکند.

دستاورد سفر آقای کامرون به چین برای بریتانیا انعقاد قراردادهایی به ارزش حدود یک میلیارد دلار خواهد بود؛ قراردادهایی که هر چند ارزش آن چشمگیر قلمداد نمی شود می تواند پایه مستحکمی برای روابط تجاری آتی بین دو کشور باشد.

مطالب مرتبط