درخواست از دولت عراق برای تامین امنیت مسیحیان این کشور

Image caption حملات امروز تازه ترین خشونت ها علیه مسیحیان عراق است

ژان سلیمان، اسقف کلیسای کاتولیک بغداد از دولت عراق خواسته است تا اقدامات بیشتری برای متوقف کردن حملات علیه مسیحیان این کشور انجام دهد.

اسقف سلیمان گفت حملات مرگبار اخیر علیه مسیحیان، منجر به ایجاد ترس میان جامعه مسیحی عراق شده است.

اظهارات اسقف کلیسای کاتولیک بغداد به دنبال حملات امروز به مناطق مسیحی نشین بغداد صورت می گیرد.

چند حمله خمپاره ای و بمبگذاری در محله های مسیحی نشین بغداد، پایتخت عراق، دست کم پنج کشته به جای گذاشته است.

در حملات امروز (چهارشنبه، 10 نوامبر)، که در شش ناحیه عمدتا مسیحی نشین بغداد صورت گرفته است، دست کم سی نفر نیز مجروح شده اند.

در حمله چند روز پیش پیکارجویان اسلام گرا به یک کلیسای جامع کاتولیک ها در بغداد، بیش از چهل نفر کشته شدند.

خشونت های اخیر در حالی رخ داده است که گفتگوهای احزاب و گروه های سیاسی عراق، برای حل بحران سیاسی این کشور بدون توافق به پایان رسیده است.

از زمان برگزاری انتخابات سراسری در عراق در ماه مارس امسال که نتیجه قطعی در بر نداشت، سیاستمداران این کشور برای تشکیل یک دولت جدید سرگرم مذاکره هستند.

خطر

یک مقام عراقی که نخواست هویتش افشا شود به خبرگزاری فرانسه گفت: "بین ساعات شش و هشت بامداد امروز، منازل مسیحیان در محله های مختلف بغداد، هدف آتش دو خمپاره و 10 بمب دست ساز قرار گرفت."

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از پلیس بغداد گزارش کرده است که محله های عمدتا مسیحی نشین که مورد حمله قرار گرفته اند "کمپ سارا" و خیابان های "سینا" و "القدیر"، واقع در مرکز پایتخت، بوده اند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز از یکی از مقام های وزارت کشور که او نیز خواست هویتش مخفی بماند، نقل کرده است که حملات روز چهارشنبه با حمله به کلیسای جامع در هفته گذشته ارتباط مستقیم دارد.

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در بغداد، می گوید روشن نیست در حملات امروز فرد مسیحی کشته شده است، یا نه اما قصد از انجام آن روشن است - دادن این پیام از طرف گروه پیکارجوی موسوم به "امارات اسلامی عراق" که همه مسیحیان این کشور اکنون به هدف مشروعی برای حملات تبدیل شده اند.

عماد، یکی از عراقی های مسیحی به بی بی سی گفت: "لازم نیست بگوییم چه کسی مسبب این حملات است. خیلی واضح است. ما نمی خواهیم بگوییم چه کسی یا کدام طرف. حمله به کلیسا و اکنون حمله امروز - خیلی واضح است."

حملات روز چهارشنبه در حالی رخ داده است که روز گذشته نوری مالکی، نخست وزیر عراق از کلیسای جامع کاتولیک سریانی، که اشغال آن توسط پیکارجویان اسلام گرا و در پی آن حمله سربازان منجر به مرگ 44 دعاگزار مسیحی، دو کشیش و هفت مامور امنیتی شد، دیدن کرد.

این حملات در حالی روی داده که چند روز پیش، یک روحانی ارشد عراقی مقیم لندن از مسیحیان این کشور خواست عراق را ترک کنند چون این کشور برای جان آنها خطرناک است.

اسقف آتاناسیوس داوود پس از ایراد خطابه برای گروهی از مسیحیان ارتودوکس عراقی در مراسمی در لندن گفت "اگر در عراق بمانیم، آنها ما را خواهند کشت."

اما در عراق رهبران سیاسی و مسیحی از مسیحیان این کشور مصرانه خواسته اند این کشور را، که برای دو هزار سال گذشته سرزمبن آبا و اجداد آنها بوده است، ترک نکنند.

به دنبال حمله نظامی به رهبری آمریکا به عراق در سال 2003 شمار زیادی از مسیحیان عراق این کشور را ترک کرده اند و اکنون فقط 600 هزار مسیحی در عراق مانده اند.

مطالب مرتبط