پیروزی نامزدهای حامی دولت در انتخابات اردن

انتخابات اردن
Image caption مقام ها می گویند ۵۳ درصد مردم در انتخابات شرکت داشتند اما جبهه اقدام اسلامی این ادعا را رد می کند

نتایج رسمی اعلام شده انتخابات پارلمانی اردن، نشانگر آن است که نامزدهای حامی دولت، اغلب کرسی ها مجلس این کشور را کسب کرده اند.

احزاب مخالف دولت، شرکت در این انتخابات را که روز سه شنبه برگزار شد، تحریم کردند.

نتایج نهایی نشانگر آن است که اکثریت را در مجلس سفلی این کشور که ۱۲۰ کرسی دارد، حامیان دولت تشکیل می دهند که به احتمال زیاد سیاست های ملک عبدلله، پادشاه اردن، را در طرفداری از غرب دنبال می کنند.

چندین گروه شرکت در این انتخابات را تحریم کردند که جبهه اقدام اسلامی، اصلی ترین حزب مخالف دولت، از آن جمله است.

مقام ها می گویند ۵۳ درصد مردم در انتخابات روز سه شنبه مشارکت داشته اند اما جبهه اقدام اسلامی این ادعا را رد می کند.

علت تحریم این انتخابات از جانب جبهه اقدام اسلامی، اعتراض به قانونی بود که سهم شهرها را در کرسی های پارلمان کاهش داد و در مقابل به سهم قبایل که از ملک عبدلله حمایت می کنند، در کرسی های پارلمان افزود.

حمزه منصور، رهبر جبهه اقدام اسلامی، به خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفت که "پارلمان جدید بدتر از پارلمان قبلی است چون بسیاری از افراد به دلیل روابط خانوادگی در این انتخابات برنده شدند و یا با دادن پول رای خریده اند که این وجه می توانست برای کمک به فقرا هزینه شود."

گزارش ها حاکی است که ۲۰ تن از وزرای کابینه پیشین در میان برندگان این انتخابات هستند و حدود ۸۰ فرد جدید، که اغلب از خانواده های قبیله ای هستند، نیز به پارلمان راه یافته اند.

Image caption در درگیری هایی که در جریان برگزاری این انتخابات به وجود آمد دست کم یک نفر کشته شد

پارلمان جدید ۱۳ قانونگذار زن خواهد داشت که یک نفر بیشتر از سهمیه تعیین شده برای زنان است؛ این موضوع به دنبال برنده شدن ریم بدران، اقتصاددان و دختر نخست وزیر سابق اردن، در امان رخ داد.

این رای گیری در حالی انجام می شود که رشد اقتصادی اردن کند شده، قیمت غذا افزایش پیدا کرده و نرخ بیکاری بالا رفته است.

در جریان برگزاری انتخابات در چندین محل رای گیری، درگیری هایی به وجود آمد و در تیراندازی هایی که بین حامیان نامزد رقیب در شهر کرک در جنوب اردن در گرفت، دست کم یک نفر کشته شد.

در پایتخت اردن، پلیس برای متفرق کردن حامیان رقبای سیاسی که با هم درگیر شده بودند، مجبور به شلیک گاز اشک آور شد.

نزدیک به ۲.۵ میلیون نفر از اهالی اردن حق رای داشتند و ۷۶۳ نامزد انتخاباتی برای کسب کرسی های مجلس سفلی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

این انتخابات پس از آن برگزار می شود که ملک عبدلله پارلمان قبلی را که به طور گسترده متهم به ناکارآمدی بود، در اواسط دوره چهار ساله آن منحل کرد.