'احتمال انفجار بمب پستی بر فراز شرق آمریکا وجود داشت'

کارتریج چاپگر
Image caption این بمب ها در داخل کارتریج های دستگاه چاپگر جاسازی شده بود

پلیس بریتانیا می گوید که امکان آن وجود داشت که یک بسته پستی حاوی مواد منفجره که ماه گذشته در فرودگاهی در این کشور پیدا شد بر فراز سواحل شرقی آمریکا منفجر شود.

این بمب که در یک کارتریج دستگاه چاپگر جاسازی شده و از یمن پست شده بود در هواپیمایی در یک فرودگاه بریتانیا کشف شد.

یک بمب مشابه دیگر که به همین شکل جاسازی شده و از یمن ارسال شده بود در دوبی کشف شد.

هر دو بمب به آدرس یک کنیسه در شهر شیکاگوی آمریکا پست شده بود. گروه القاعده در شبه جزیره عربستان مسئولیت ارسال آنها را به عهده گرفته است.

یکی از دو بمب روز 29 اکتبر پس از هشدار سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی در فرودگاه "ایست میدلندز" بریتانیا کشف شد.

پلیس بریتانیا در بیانیه ای گفت که بمب حدود سه ساعت پیش از آنکه قرار بود منفجر شود پیدا و خنثی شد.

پلیس نوشت: "انفجار بمب در صورتی که از آن جلوگیری نمی شد در ساعت 10:30 به وقت رسمی بریتانیا (09:30 گرینویچ) در روز 29 اکتبر 2010 اتفاق می افتاد."

"اگر بمب از هواپیما خارج نمی شد ممکن بود در سواحل شرقی آمریکا منفجر شود."

برایس هورتفو وزیر کشور فرانسه هفته پیش گفته بود که یکی از بمب ها در زمان کشف فقط 17 دقیقه تا انفجار فاصله داشت، اما نگفت به کدام بمب اشاره دارد.

هر دو بسته پستی کشف شده حاوی ماده قوی منفجره "پی ای تی ان" که ردیابی آن دشوار است بود.

این دو بسته از صنعا پایتخت یمن از طریق شرکت های پستی "یو پی اس" و "فد اکس" ارسال شده بود.

بمبی که در بریتانیا کشف شد از طریق دوبی می آمد و تصور می شود که پیش از رسیدن به فرودگاه "ایست میدلندز" از فرودگاه کلن در آلمان نیز عبور کرده بود.

مقام های بریتانیایی می گویند که اطلاعات مربوط به وجود این بمب را جابر الفیفی عضو سابق القاعده که اخیرا خود را تسلیم مقام های عربستان کرد ارائه شد.

گروه "القاعده در شبه جزیره عربستان" که یکی از شاخه های القاعده است در وبسایت های اسلام گرایان مسئولیت کارگذاری این بمب ها را به عهده گرفت و قول داد که به حمله به آمریکا و متحدانش ادامه دهد.

نیروهای امنیتی در یمن در جستجوی ابراهیم الاسیری، فرد مظنون به بمبگذاری از گروه القاعده در شبه جزیره عربستان، هستند.

فرانک گاردنر خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید این خبر که بمب ها احتمالا آمریکا را هدف می گرفت، موضوعی قابل توجه و مؤید آنچیزی است که ظن آن می رفت.

فرض این است که گروه القاعده در شبه جزیره عربستان نمی توانست مسیر انتقال بسته های پستی را پیش بینی کند، اما هدف آنها نشان دادن این مساله بود که قادر به ارسال چنین مواد منفجره ای در یک مسافت طولانی و حمله به آمریکا هستند.

مطالب مرتبط