کلینتون با نتانیاهو در نیویورک ملاقات می کند

Image caption آمریکا اعلام کرد 150 میلیون دلار به تشکیلات خودگردان فلسطینی کمک می کند

در حالی که اختلاف نظر میان آمریکا و اسرائیل در باره ساخت و گسترش شهرک های یهودی نشین در اراضی فلسطینان بر دور جدید گفتگوهای صلح سایه افکنده است، روز پنجشنبه (11 نوامبر)، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در نیویورک ملاقات می کند.

اسرائیل در سطح بین المللی، از جمله از سوی دولت آمریکا، مورد انتقاد شدید بوده است چون قصد دارد 1300 واحد مسکونی جدید برای شهرک نشینان در شرق بیت المقدس بسازد.

فلسطینیان معتقدند بیت المقدس شرقی باید پایتخت کشور مستقل فلسطینی باشد.

موضوع ساخت شهرک ها باعث شده است گفتگوهای صلح متوقف شود و فلسطینیان گفته اند مذاکرات را از سر نمی گیرند مگر این که اسرائیل تعلیق شهرک سازی را که موعد 10 ماهه آن در ماه سپتامبر تمام شد، تمدید کند.

دور جدید مذاکرات مستقیم صلح میان اسرائیلیان و فلسطینیان که به ابتکار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ماه سپتامبر آغاز شد بعد از دو دور گفتگو متوقف شد.

خانم کلینتون همزمان با اعلام از سر گیری مذاکرات مستقیم میان اسرائیل و فلسطینیان گفت دو طرف ممکن است در عرض یک سال راه حلی برای مشکلاتی که در بطن در گیری های آنها قرار داشته است، پیدا کنند.

اما بعد از دو ماه و نیم و دو دور ملاقات و گفتگو پیشرفتی حاصل نشده، مذاکرات در بن بست قرار گرفته و جدول زمانی یک سال نیز کم و بیش از اظهارات آمریکاییان حذف شده است.

کیم غطاس، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از محل وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن، می گوید آمریکا اصرار دارد از فلسطینیان حمایت کند تا بتوانند نهادهای دولتی خود را پایه گذاری و تحکیم کنند گویی دولت آمریکا احساس می کند این تنها کاری است که هنوز شدنی است.

مقام های آمریکایی به طور غیر علنی اذعان کرده اند که موعد یک ساله برای رسیدن به نتیجه مثبت در گفتگوهای صلح دیگر واقعبینانه نیست اما وزیر امور خارجه این کشور صریحا گفته است که او هنوز به حصول دستاوردی مثبت اعتقاد دارد.

آمریکا گفته است که انجام مذاکرات باید بدون شرط ادامه یابد اما در عین حال بارها بی پرده گقته است که ساخت شهرک ها به گفتگوها کمک نمی کند و باعث اخلال در آن می شود.

گزارشگر بی بی سی می گوید در حالی که شایع است راه های جدیدی برای رفع بن بست در مذاکرات در نظر گرفته شده است انتظار چندانی نمی رود ملاقات روز پنجشنبه در نیویورک نتیجه ای قابل توجه در بر داشته باشد.

مطالب مرتبط