به روز شده:  14:42 گرينويچ - پنج شنبه 11 نوامبر 2010 - 20 آبان 1389

عراق

نوری مالکی مجددا نخست وزیر عراق شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هشت ماه پس از آن که انتخابات سراسری در عراق بدون نتیجه قطعی برگزار شد، احزاب سیاسی در عراق سرانجام در مورد تشکیل دولتی جدید به توافق رسیده اند.

سخنگویان این احزاب روز پنجشنبه (11 نوامبر)، گفتند رهبری دولت جدید همچنان بر عهده نوری مالکی، نخست وزیر عراق خواهد بود و جلال طالبانی، رئیس جمهوری این کشور باقی می ماند.

ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق که مورد حمایت رای هندگان سنی این کشور است نیز ریاست شورای ملی سیاست گذاری استراتژیک را بر عهده خواهد داشت. شورای ملی سیاست گذاری استراتژیک دست کم به طور نظری قرار است وظیفه نظارت بر و مهار قدرت نخست وزیر را بر عهده بگیرد.

اکنون نخست وزیر عراق یک ماه فرصت دارد کابینه خود را تعیین کند.

علاوه بر این اسامه نجیفی از فهرست "العراقیه" به ریاست پارلمان رسید.

مذاکرات درباره تشکیل دولت جدید عراق از ماه مارس که انتخابات سراسری برگزار شد و نتیجه قطعی در بر نداشت، در بن بست بود.

بن بست در راه تشکیل دولت عراق

  • ماه مارس:‌ پس از انتخابات، ایاد علاوی نخست وزیر سابق با دو کرسی در پارلمان پیشی گرفت هر چند این تعداد کرسی برای تشکیل دولت کافی نبود
  • ژوئن:‌ پارلمان مدت ۲۰ دقیقه جلسه ای تشکیل داد. نمایندگان مراسم سوگند برگزار کردند ولی آغاز رسمی کارشان را به تاخیر انداختند تا مذاکرات مربوط به تشکیل ائتلاف انجام شود.
  • اوت:‌ دیوان عالی عراق حکم داد که مجلس باید کارش را آغاز کند.
  • نوامبر: توافق بر سر تقسیم قدرت حاصل شد. شیعیان مسند نخست وزیری و سنی ها مقام ریاست مجلس را به عهده می گیرند و در عین حال نقش جدیدی برای ایاد علاوی در نظر گرفته شد. کردها مقام ریاست جمهوری را به دست می گیرند.

نمایندگان پارلمان عراق گفتند پس از آنکه نخست وزیر عراق موفق شد حمایت ائتلاف سنی مذهب ها به رهبری ایاد علاوی را به دست آورد، توافق شد که آقای مالکی در دولت جدید نیز سمت نخست وزیر این کشور را حفظ کند.

گفته می شود که بر اساس توافق اخیر رهبران عراق، تدابیری به اجرا در خواهد آمد که اجازه نمی دهد هیچ فرد یا حزب و گروهی از قدرت و اختیارات خود سوءاستفاده کند.

آمریکا گفته است که توافق امروز برای عراق گامی بزرگ رو به پیش است.

دو مقام کاخ سفید که خواستند نامشان فاش نشود این توافق را حاصل مذاکرات داخلی عراق دانسته و با اشاره تلویحی به ایران تاکید کردند هیچ کشور خارجی در این انتخابات و انتصابات دخالت نداشته است.

کاخ سفید "العراقیه" را از اجزاء اصلی دولت جدید عراق دانسته و افزود مذاکرات و بده بستان های سیاسی برای انتخاب معاونت ریاست جمهوری، معاونت نخست وزیری و بیش از سی وزیر کابینه همچنان ادامه دارد.

در حالی که مخالفان آقای مالکی گفته اند ایران در پشت صحنه، نقش کلیدی در متقاعد کردن گروه های مختلف در حمایت از آقای مالکی را داشته است، جناح های کوچک یک به یک و به تدریج در صف حامیان نخست وزیر عراق قرار گرفتند. اما معلوم نبود چگونه می توان همکاری ائتلاف به رهبری آقای علاوی را جلب و جذب کرد.

جیم میور، یکی از گزارشگران بی بی سی در بغداد، می گوید که همه قبول داشته اند این جناح باید در تعیین نخست وزیر و تشکیل دولت مشارکت داشته باشد چون در حاشیه قرار دادن سنی ها عامل مهمی در تقویت و گسترش اقدامات شورشیان و پیکارجویان قلمداد می شود.

بعد از آن که مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی در ماه اکتبر اعلام کرد چهل و چند کرسی پارلمانی که در پارلمان جدید در اختیار طرفداران اوست از آقای مالکی برای دور دوم صدارت حمایت می کنند، قدرت سیاسی نخست وزیر عراق جان تازه ای گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.