'توافق' احزاب عراقی در مورد تشکیل دولت جدید

 نوری مالکی
Image caption بر اساس توافق اخیر تدابیری به اجرا در خواهد آمد که اجازه نمی دهد هیچ فرد یا حزب و گروهی از قدرت و اختیارات خود سوءاستفاده کند

به دنبال انتشار گزارش هایی حاکی از توافق در مذاکرات مربوط به تشکیل دولتی جدید عراق، پارلمان این کشور امروز (پنجشنبه، 11 نوامبر)، تشکیل جلسه می دهد.

مذاکرات در باره تشکیل دولت جدید عراق از ماه مارس که انتخابات سراسری برگزار شد و نتیجه قطعی در بر نداشت، در بن بست بوده است.

نمایندگان پارلمان عراق گفته اند پس از آنکه نوری مالکی، نخست وزیر فعلی عراق موفق شد حمایت ائتلاف سنی مذهب ها به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق را به دست آورد، توافق شده که آقای مالکی در دولت جدید نیز سمت نخست وزیر این کشور را حفظ کند.

گفته می شود که بر اساس توافق اخیر رهبران عراق، تدابیری به اجرا در خواهد آمد که اجازه نمی دهد هیچ فرد یا حزب و گروهی از قدرت و اختیارات خود سوءاستفاده کند.

آمریکا گفته است که توافقی که گزارش شده، گامی بزرگ رو به پیش است.

در حالی که مخالفان آقای مالکی گفته اند ایران در پشت صحنه نقش کلیدی در متقاعد کردن گروه های مختلف در حمایت از آقای مالکی را داشته است، جناح های کوچک یک به یک و به تدریج در صف حامیان نخست وزیر عراق قرار گرفتند. اما این که چگونه می توان همکاری ائتلاف به رهبری آقای علاوی را که بخش عمده آرای سنی های عراق را جلب و جذب کرد هنوز نامعلوم مانده بود.

همه قبول دارند که این جناح باید در تعیین نخست وزیر و تشکیل دولت مشارکت داشته باشد چون در حاشیه قرار دادن سنی ها عامل مهمی در تقویت و گسترش اقدامات شورشیان و پیکارجویان قلمداد می شود.

اکنون به نظر می رسد که توافق شده است که در حالی که آقای مالکی سمت نخست وزیری خود را حفظ می کند، جناح آقای علاوی ریاست پارلمان جدید و شورای ملی سیاست گذاری استراتژیک عراق و وزارت امور خارجه را در دست بگیرد. شورای ملی سیاست گذاری استراتژیک دست کم به طور نظری قرار است وظیفه نظارت بر و مهار قدرت نخست وزیر را بر عهده بگیرد.

در همین حال، انتظار می رود که جلال طالبانی، از رهبران کرد عراق، در سمت ریاست جمهوری خود ابقا شود.

پارلمان عراق امروز کار خود را با رای گیری در مورد ریاست این نهاد و معاونان او آغاز می کند.

فردی که رئیس پارلمان می شود یک ماه فرصت دارد تا دستگاه اجرایی پارلمان را مستقر کند.

بعد از آن که مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی در ماه اکتبر اعلام کرد چهل و چند کرسی پارلمانی که در پارلمان جدید در اختیار طرفداران اوست از آقای مالکی برای دور دوم صدارت حمایت می کنند، قدرت سیاسی نخست وزیر عراق جان تازه ای گرفت.

مطالب مرتبط