ملاقات رئیس جمهور تاجیکستان با فرمانده ارتش هند

Image caption ژنرال سینه گفت که هند آماده است در مبارزه تاجیکستان علیه تروریسم و بنیادگرايی کمک کند

تا حال میان تاجیکستان و هند موضوع امکان استفاده نیروهای هوایی هند از فرودگاه نظامی “عینی” مطرح نشده است.

این مطلب را ژنرال ویجی کمر سینه، فرمانده کل ارتش هند بیان داشت.

ژنرال ویجی کمر سینه، فرمانده کل ارتش هند روز پنج‌شنبه‌11 نوامبر پس از دیدار و گفتگو با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان به خبرنگاران گفت که دولت هند تنها در ترمیم و بازسازی این فرودگاه کمک کرده و تصمیم در باره سرنوشت بعدی آن را دولت تاجیکستان تعیین خواهد کرد.

ژنرال سینه تأکید کرد، هند از هر تصمیمی که دولت تاجیکستان در این زمینه اتخاذ می‌کند، استقبال می‌کند.

ژنرال معروف حسن اف، رئیس بخش روابط بین‌المللی وزارت دفاع تاجیکستان نیز تأکید کرد که از زمان آغاز همکاریهای نظامی تاجیکستان و هند در سال 2002 تا به حال جانبها موضوع استفاده نیروهای هند از فرودگاه “عینی” یا تأسیس پایگاه نظامی این کشور در تاجیکستان را مطرح نکرده‌اند.

از سوی دیگر، به گفته ژنرال حسن اف، هنوز برخی از کارهای ساختمانی در فرودگاه “عینی” ادامه‌داشته و تنها پس از کاملاً مورد بهره‌برداری قرار گرفتن این فرودگاه موضوع استفاده آن بررسی خواهد شد.

این در حالیست که در تابستان سال جاری برخی از رسانه‌های روسیه از تلاشهای مقامات این کشور برای دستیابی به استفاده فرودگاه نظامی “عینی” خبر داده بودند.

بنا به اطلاع این رسانه‌ها دو سالی قبل دمیتریی می‌دودیف و آقای رحمان در مورد استفاده از فرودگاه عینی از جانب نیروهای هوایی روسیه موافقتنامه‌ای را امضا کرده‌اند، اما این سند اجرا نشده است.

Image caption ژنرال حسن اف گفت که در مورد استفاده فرودگاه "عینی" با هیچ کشوری مذاکرات صورت نگرفته است

گفته می‌شود روسیه خواستار استفاده رایگان از این فرودگاه شده، ولی تاجیکستان پرداخت حق اجاره را تقاضا کرده است.

اما مسئولان وزارت دفاع تاجیکستان از تشریح این خبر خودداری کردند.

ضمناً، به گفته مسئولان وزارت دفاع تاجیکستان در جریان دیدار فرمانده کل ارتش هند با مقامات تاجیکستان مسائل مربوط به گسترش بیشتر همکاریهای نظامی و نظامی و فنی میان این دو کشور مطرح شده است.

از جمله، جانبها در مورد برگزاری تمرینات مشترَک نظامی، آموزش کادرها و مبارزه مشترَک علیه تروریسم و بنیادگرايی توافق کرده‌اند.

ژنرال سینه گفت که کشورش آماده است به تاجیکستان در زمینه مبارزه با "ظهورات نامطلوب" کمک کند.

همزمان، فرمانده کل ارتش هند به خانواده‌ها و پیوندان نظامیان تاجیک که در جریان عملیات علیه گروههایی در وادی رشت، در شرق تاجیکستان که دولت آنها را تروریست می‌نامد، کُشته شده‌اند، ابراز تسلیت کرد.

همکاریهای نظامی تاجیکستان با هند از سال 2002 آغاز شده و طی مدت پس از آن جانب هند در کنار بازسازی فرودگاه نظامی “عینی” به ارتش تاجیکستان دو فروند چرخبال نظامی اهدا کرده است.

همچنین، 35 افسر ارتش تاجیکستان در دانشگاههای نظامی هند آموزش دیده‌اند.

ملاقات فرمانده کل ارتش هند با مقامات تاجیکستان در حالی صورت می‌گیرد که کارشناسان به تشدید رقابت میان هند و پاکستان در این اواخر برای گسترش نفوذ در منطقه تأکید کرده‌اند.

مطالب مرتبط