اوباما خواستار همکاری برای تثبیت روند رشد اقتصادی شد

نشست گروه بیست
Image caption بررسی نظام مالی و اقتصادی جهانی، عمده ترین مسئله ای است که در جریان نشست رهبران بیست اقتصاد برتر جهان در کره جنوبی، مورد مذاکره قرار می گیرد

بررسی نظام مالی و اقتصادی جهانی، عمده ترین مسئله ای است که در جریان نشست رهبران بیست اقتصاد برتر جهان در سئول، پایتخت کره جنوبی، مورد مذاکره قرار می گیرد.

نگرانی هایی وجود دارد که اجلاس سئول به جدال لفظی آمریکا و چین بر سر "جنگ ارزی" و نابرابری تراز تجاری تبدیل شود.

پیش از این نشست، آقای اوباما از رهبران گروه بیست خواست تا برای خروج از بحران اقتصادی جهانی با یکدیگر همکاری کنند.

او همچنین از جدیدترین سیاست اقتصادی آمریکا برای تزریق ۶۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور دفاع کرد.

آقای اوباما گفت: "راه ایجاد ثبات اقتصادی این است که نرخ رشد در داخل و خارج کشورها افزایش پیدا کند. اما در شرایط نابرابری تراز تجاری که به بحران اقتصادی کنونی نیز منجر شد، تحقق افزایش نرخ رشد مشکل می شود."

آمریکا و کره جنوبی همچنین اعلام کردند مذاکراتی که پیش از آغار نشست در رابطه با دست یابی به معاهده تجارت آزاد داشته اند، موفقیت آمیز نبوده است.

این معاهده سه سال پیش مورد موافقت قرار گرفت اما از آن زمان تاکنون قانونگذاران آمریکا از دشواری دستیابی تولیدکنندگان آمریکایی گوشت گاو و خودرو، به بازارهای کره جنوبی، ابراز ناخرسندی کرده اند.

تقاضا در داخل

آقای اوباما در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری کره جنوبی، گفت آخرین اطلاعیه نشست گروه بیست شامل مکانیزم هایی برای پدیدآوردن رشد اقتصادی متوازن و باثبات در سطح بین المللی خواهد بود.

او پیشتر گفته بود آمریکا به دنبال ایجاد فرصت های شغلی و کاهش نابرابری تراز تجارت در سطح جهانی است.

امریکا، چین را متهم می کند که با پایین نگاه داشتن تصنعی نرخ برابری یوان- واحد پولی این کشور- مسئول بخشی از این نابرابری تجارت جهانی است.

به باور آمریکا، چین با پایین نگاه داشتن ارزش یوان، صادرات خود را افزایش داده که به ایجاد ذخایر ارزی بسیار زیادی در این کشور منجر شده است.

با این حال برخی دیگر می گویند سیاست های انبساطی پولی آمریکا به ویژه افزایش عرضه پول، به نوعی بهره برداری از ترفندهای پولی به نفع اقتصاد این کشور بوده است.

انتقادها به سیاست انبساطی پولی امریکا

در نشست گروه بیست، گیدو مانتگا، وزیر دارایی برزیل، از سیاست بانک مرکزی آمریکا در افزایش تسهیلات پولی انتقاد کرد و گفت این اقدام منجر به بهبود تولید و ایجاد فرصت های شغلی در آمریکا نخواهد شد.

او گفت در واقع این اقدام باعث می شود که این پول راهی کشورهای دارای نرخ بهره بالاتر وارد شده و منجر به تورم شود.

آقای اوباما که به کاهش نرخ برابری دلار برای افزایش صادرات کشور خود متهم شده است، قرار است با هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، یعنی دو منتقد اصلی برنامه های اقتصادی دولت خود، به صورت جداگانه دیدار کند.

باراک اوباما گفت آمریکا به تنهایی نمی تواند اقتصاد را به حالت اول بازگرداند اما پذیرفت که آمریکا باید تغییر کند و افزود: "زمانی که دیگر کشورها سهم خود را انجام دهند... ما همگی از رشد اقتصادی بهره خواهیم برد."

آقای اوباما ادامه داد: " همان طور که آمریکا باید تغییر کند، اقتصادهایی که در گذشته با اتکای به رشد صادرات درصدد جبران کمبود تقاضا در داخل بودند هم باید روش خود را تغییر دهند."

لوئیس اوناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل، هشدار داد که تکیه کردن بر صادرات برای ایجاد رونق اقتصادی، عواقب سنگینی در پی خواهد داشت.

آقای داسیلوا گفت: "در صورتی که (کشورهای ثروتمند) تنها به صادرات اکتفا کنند و مصرف نکنند، دنیا رو به ورشکستگی خواهد رفت."

نگرانی ها در مورد واحد پول چین

در این اجلاس دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، هشدار داد که چین باید در راستای اصلاح نابرابری تراز تجاری خود گام بردارد.

منتقدان چین، به ویژه امریکا، هشدار داده اند در صورتی که ارزش یوان افزایش پیدا نکند، لازم است تعرفه هایی بر واردات چین وضع شود.

عمده نگرانی ها از احتمال پیروی دیگر کشورها از سیاست های چین است تا به این وسیله در مورد رقابتی کردن محصولات صادراتی خود از طریق کاهش نرخ برابری پول خود برآیند.

با این حال دولت چین تصمیم گیری در مورد نرخ برابری پول این کشور را یک مسئله داخلی می داند و تنها با افزایش تدریجی ارزش یوان موافقت کرده است.

مطالب مرتبط