به روز شده:  15:26 گرينويچ - پنج شنبه 11 نوامبر 2010 - 20 آبان 1389

بریتانیا

تحقیقات درباره نحوه برخورد پلیس بریتانیا با اعتراض دانشجویان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در بریتانیا تحقیقاتی در حال انجام است تا نحوه برخورد پلیس با تظاهرات هزاران دانشجو و استاد دانشگاه که در روز چهارشنبه(۱۰ نوامبر) برگزار شد، بررسی شود.

شرکت کنندگان در این تظاهرات که در لندن، پایتخت بریتانیا، انجام شد، به طرح جدید دولت برای افزایش شهریه دانشگاه ها اعتراض داشتند.

پل استیونسون، رئیس پلیس بریتانیا، پذیرفته است که در روز برگزاری تظاهرات، پلیس نیروی کمی داشته است و احتمال بروز خشونت را تشخیص نداده است.

آقای استیونسون در مورد عدم تشخیص احتمال بروز خشونت ابراز ناراحتی کرد و گفت این موضوع موجب شرمساری پلیس و شهر شده است.

اعتراض دانشجویان به طرح دولت بریتانیا برای افزایش شهریه دانشگاه ها در مرکز شهر لندن، به طور عمده مسالمت آمیز بود.

با این حال برخی از معترضان، شیشه های دفاتر مرکزی حزب محافظه کار را شکسته اند و توانستند به داخل این ساختمان راه یابند.

برخی معترضان در مقابل این ساختمان، پلاکاردها را آتش زده اند.

در جریان این تظاهرات ۵۰ نفر دستگیر شدند.

طرح دولت برای افزایش شهریه دانشگاه ها

بنا به طرح های پیشنهادی دولت ائتلافی بریتانیا، هزینه تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی نزدیک به سه برابر، یعنی بیش از چهارده هزار دلار می شود و بودجه دانشگاه ها نیز کاهش می یابد.

دولت می گوید وجه شهریه به دانشجویان وام داده خواهد شد و آنها موظفند زمانی که درآمدشان به حد کافی رسید آن را به دولت پس دهند.

رهبران اتحادیه سراسری دانشجویان گفتند دولت بریتانیا درصدد است از مسئولیت خود در قبال ارائه امکانات تحصیلی شانه خالی کند.

اتحادیه سراسری دانشجویان بریتانیا می گوید در تظاهرات روز چهارشنبه بیش از ۴۵ هزار نفر شرکت کرده اند.

این اتحادیه تهدید کرده است نمایندگان پارلمان بریتانیا از حزب لیبرال دموکرات را وادار خواهد کرد به وعده های قبل از انتخابات سراسری بریتانیا که گفته بودند با هر گونه افزایش شهریه مخالفت خواهند کرد، عمل کنند.

عکس هایی از تظاهرات دانشجویی لندن

  • ده ها هزار تن در اعتراض به افزایش شهریه دانشگاه ها و کاهش بودجه آنها روز چهارشنبه به تظاهرات پرداختند
  • گروهی از تظاهرکنندگان به آتش زدن پلاکاردها در مقابل ستاد حزب محافظه کار در مرکز لندن پرداختند. این عکس را سارا نوربخش، دانشجو، برای سایت انگلیسی بی بی سی فرستاده است
  • گروهی از دانشجویان هم به زور وارد ساختمان شدند
  • شیشه ها شکسته و ساختمان از کارکنان تخلیه شد. این عکس را اندرو اسمیت خواننده سایت انگلیسی بی بی سی فرستاده است
  • اتحادیه ملی دانشجویان اعلام کرد که درگیری ها فقط از سوی عده اندکی از تظاهرکنندگان رخ داد

وزرای دولت بریتانیا می گویند که طرح پیشنهادی آنها برای دانشجویان عادلانه است.

بودجه آموزش عالی در بریتانیا تا چهل درصد کاهش یافته است.

بنا به طرح دولت شهریه دانشگاهی باید از سال ۲۰۱۲ افزایش یابد.

سقف شهریه ها شش هزار پوند در نظر گرفته شده است اما دانشگاه ها اجازه دارند تحت شرایط ویژه تا ۹ هزار پوند - سه برابر سقف فعلی - شهریه تعیین کنند.

"کاهش بودجه را لغو کنید"، از جمله شعارهایی است که دهها هزار دانشجو و اساتید دانشگاهی در تظاهرات امروز سر داده اند.

صدها اتوبوس مملو از دانشجو، دانش آموز و اساتید دانشگاهی از سراسر انگلستان در لندن جمع شدند و به سمت منطقه ادارات دولتی راهپیمایی کرده اند. دو هزار دانشجو و دانش آموز نیز از ولز به راهپیمایی در لندن ملحق شده اند.

بن رایت، گزارشگر بی بی سی که در محل راهپیمایی حضور داشته است گفت جو اعتراضات خیلی پر تنش بوده است و چهار ردیف مامور پلیس از ساختمان مرکزی حزب محافظه کار در محله میلبنک محافظت می کنند.

امروز در جریان پرسش و پاسخ از ریاست دولت در پارلمان، نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا از حزب لیبرال دموکرات در مورد طرح نرخ جدید برای شهریه های دانشگاهی، با هریت هارمن، از حزب کارگر درگیری لفظی پیدا کرد.

خانم هارمن معاون نخست وزیر را به دو رویی متهم کرد، چون حزب لیبرال دموکرات قبل از تشکیل دولت ائتلافی با حزب محافظه کار، گفته بود با افزایش شهریه های دانشگاهی مخالف است.

آقای کلگ گفت این حزب کارگر بوده که در اصل، شهریه دانشگاهی را متداول کرده است و سیاستی برای بودجه بندی دانشگاه ها نداشته است.

رهبران اتحادیه سراسری دانشجویان می گویند دولت بریتانیا درصدد است از مسئولیت خود در قبال امکانات تحصیلی شانه خالی کند

خانم هارمن در مقابل گفت که نیک کلگ با طرح محافظه کاران همسو شده تا هزینه آموزش عالی به دانشجویان و خانواده های آنها تحمیل شود.

آرون پورتر، رئیس اتحادیه سراسری دانشجویان می گوید که دانشجویان تلاش خواهند کرد در حوزه های انتخاباتی نمایندگان پارلمان که خلف وعده کرده و با افزایش شهریه ها مخالفت نکرده‌اند، انتخابات مجدد برگزار شود.

آقای کلگ در سخنرانی که در ماه ژوئن ایراد کرد، گفته بود که دولت ائتلافی به رای دهندگان این حق را خواهد داد که اگر نماینده پارلمان به طور جدی در اقدامی خطا دست داشته باشد، او را استیضاح کرده و خواستار دور جدیدی از انتخابات شوند.

در حالی که هنوز این موضوع جنبه قانونی پیدا نکرده است دانشجویان قصد دارند آن را در حوزه انتخاباتی آقای کلگ اجرا کنند.

آقای پورتر گفت: "روشن بگوییم که دولت از دانشجویان می خواهد که برای دانشگاه رفتن با همان کیفیت قبلی و یا حتی بدتر، سه برابر شهریه پرداخت کند."

هنگامی که دولت کارگری در سال ۲۰۰۶ شهریه ها را تقریبا سه برابر کرد و به سالی سه هزار پوند رساند، بسیاری پیش بینی می کردند که قیمتها رقابتی خواهد شد. اما چنین نشد.

معدود دانشگاه هایی که شهریه پایین تری می گرفتند، خیلی زود از تصمیم خود منصرف شدند.

دولت بریتانیا در ماه گذشته به منظور مقابله با هزینه های فزاینده و کسری بودجه، بودجه غیر پژوهشی دانشگاه ها را چهل درصد یا نزدیک به سه میلیارد پوند کاهش داد و عملا بودجه آموزشی اکثر رشته های دانشگاهی را حذف کرد.

ابتدا دولت ائتلافی به رهبری محافظه کاران پیشنهاد کرده بود که سقف شهریه را هفت هزار پوند تعیین کند، ولی دانشگاه های انگلستان تهدید کرده بودند که در صورت تصویب این پیشنهاد، خود را خصوصی خواهند کرد.

در نهایت قرار شد دانشگاه ها بین شش تا ۹ هزار پوند شهریه بگیرند، ولی برای گرفتن حداکثر شهریه، باید شمار بیشتری از دانشجویان محروم انگلیسی را جذب کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.