شارون از بیمارستان به خانه منتقل می شود

بر اساس گزارش ها، آریل شارون، نخست وزیر پیشین اسرائیل که حدود چهار سال است در بیمارستانی در حالت کما بستری بوده، به زودی به خانه اش منتقل خواهد شد.

آریل شارون در ژانویه ۲۰۰۶ پس از سکته مغزی به کما رفت و در بیمارستانی در حومه تل آویو از او نگهداری می شود.

منابع آگاه بی بی سی می گویند که این احتمال وجود دارد که آریل شارون، ۸۲ ساله، تا روز جمعه از بیمارستان ترخیص و به مزرعه اش در جنوب اسرائیل منتقل شود.

دکتر زیو روتستین، رئیس بیمارستانی که آقای شارون در آن بستریست، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که وی در حالت "نیمه بیهوشی" است، یعنی کاملا بیهوش یا به هوش نیست.

این ژنرال بازنشسته و سیاستمدار کهنه کار که در کشورش به "بولدوزر" ملقب است برای خیلی از اسرائیلی ها یک قهرمان ملی است، اما بسیاری از فلسطینیان او را جنایتکار جنگی می دانند.

او در سال ۲۰۰۵ دستور خروج اسرائیل از نوار غزه و چهار شهرک یهودی نشین دیگر در کرانه باختری رود اردن را صادر کرد.

این اقدام با مخالفت شدید محافظه کاران و اعتراض شهرک نشینان مواجه شد.

آریل شارون در واکنش به این اعتراضات از حزب لیکود خارج و در کنار شمار دیگری از سیاستمداران اسرائیلی حزب کادیما (پیشرو) را تاسیس کرد.

شارون در سال ۱۹۸۲ زمانی که وزیر دفاع اسرائیل بود یکی از طراحان اصلی حمله نظامی به لبنان بود.

بسیاری از فلسطینیان او را مسوول کشتارهای دو اردوگاه صبرا و شتیلا، در بیروت، پایتخت لبنان می دانند.

شبه نظامیان مسیحی لبنان، در ۱۶ سپتامبر ۱۹۸۲، هنگامی که نیروهای ارتش اسرائیل این دو اردوگاه را محاصره کرده بودند، وارد مقر پناهندگان فلسطینی شدند و دست به کشتار آنها زدند.

آریل شارون این مساله را که سربازان اسرائیلی به دلیل ناکامی در توقف کشتارها، مستوجب نکوهش بودند، رد می کرد.

وی بعدها پس از آنکه یک کمیته تحقیق اسرائیلی، وی را مسئول شناخت، از سمت خود کناره گرفت، اما چند سال بعد به نخست وزیری اسرائیل رسید.

مطالب مرتبط