تلاش رهبران گروه 20 برای رفع اختلافات در گفتگوهای سئول

رهبران گروه 20
Image caption اختلافات زیادی میان نمایندگان گروه 20 وجود دارد

رهبران گروه 20 اقتصاد عمده جهان درحال برگزاری دومین روز از گفتگوهای دشوار در سئول پایتخت کره جنوبی هستند.

تنش ها میان بعضی از هیات های نمایندگی در مورد چگونگی تصحیح سیاست های ارزی و تجاری بالا گزارش می شود.

بعضی نگرانند که این مناقشه - عمدتا میان آمریکا و چین - ممکن است رشد اقتصاد جهانی را مختل کند.

با این حال رئیس جمهور کره جنوبی گفت که "پیشرفت های بزرگی" در جریان دیدارهای مقدماتی میان مذاکره کنندگان به دست آمده است.

اما لی میونگ باک جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

آمریکا به خاطر تزریق 600 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور جهت احیای رشد اقتصادی مورد انتقاد بعضی از کشورها قرار گرفته است.

و همچنین اختلافاتی در مورد یوان، واحد پول چین، وجود دارد. واشنگتن می گوید که یوان به طور مصنوعی ضعیف نگاه داشته می شود و صادرکنندگان چینی از مزیت غیرمنصفانه ای برخوردارند و به علاوه باعث شده است که دولت چین ذخایر خارجی عظیمی انباشت کند.

با این حال مقام های چینی استدلال کرده اند که پکن تعهدی "غیرقابل تزلزل" به اصلاح سیاست های مربوط به واحد پولی اش دارد، اما تحقق آن نیازمند ثبات اقتصادی در جهان است.

یو جیانهوا سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت: "اگر شما خودتان مریض هستید، از دیگران نخواهید دارو بخورند."

در تحولی جداگانه، انتظار می رود بان کی مون دبیر کل سازمان ملل روز جمعه از رهبران گروه 20 بخواهد علیرغم شرایط دشوار اقتصادی به تعهدات مالی خود نسبت به کشورهای فقیر عمل کنند.

مقام های سازمان ملل می گویند که آقای بان، که در گذشته در دولت کره جنوبی وزیر خارجه بوده است، به این نشست خواهد گفت که کشور میزبان نشان داده است که می توان فقر را از میان برد.

یک سخنگوی اجلاس روز جمعه گفت که رهبران گروه 20 احتمالا به نوعی توافق در مورد حل مناقشه مربوط به تجارت و ارز دست خواهند یافت.

پیشتر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس مشترک خبری با رهبر کره جنوبی اصرار کرد که بیانیه پایانی گروه 20 شامل مکانیسم هایی برای تشویق رشد اقتصادی متوازن و پایدار در جهان باشد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا ظاهرا در اذعانی به اینکه این اجلاس به اندازه برخی از نشست های قبلی موفق نخواهد بود گفت که گروه 20 در "مرحله حماسی خود" قرار ندارد - که ظاهرا اشاره ای به واکنش آن به بحران اقتصادی در سال 2008 بود.

بعضی از اقتصاددانان نگرانند که اگر گام های لازم برای حل به اصطلاح "جنگ ارزی" برداشته نشود، این اختلاف می تواند مانعی در راه تجارت باشد و به رکود مجدد در اقتصاد جهان دامن زند.

آقای اوباما از کشورهای دیگر خواسته است بر سر مقرراتی روشن برای کاهش کسر و همچنین مازاد کلان تجاری توافق کنند و گفته است دنیا باید برسر این موضوع به اتفاق نظر برسد که رشد قوی اقتصاد آمریکا به نفع همه است.

او همچنین از چین خواست تعهدی جدی تر نسبت به افزایش ارزش واحد پولی اش داشته باشد، نه اینکه فقط قول انجام چنین کاری در آینده را بدهد.

این اقدام باعث پرهزینه تر شدن صادرات چین و ارزان تر شدن واردات کالا از آمریکا خواهد شد.

مطالب مرتبط