استقبال اوباما از توافق احزاب سیاسی در عراق

علاوی (راست) و مالکی
Image caption آقای مالکی اکنون یک ماه فرصت دارد تا دولت جدید خود را تشکیل دهد و آقای علاوی را متقاعد کند در این دولت مشارکت داشته باشد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از توافق احزاب سیاسی در عراق در مورد تشکیل دولتی جدید، استقبال کرده است و از رهبران سیاسی عراق خواست تا دولتی تشکیل دهند که در بر گیرنده همه جناح ها باشد.

هشت ماه پس از برگزاری انتخابات سراسری در عراق که برنده قطعی در پی نداشت، احزاب سیاسی در این کشور روز پنجشنبه (11 نوامبر)، موافقت کردند دولت جدیدی تشکیل دهند و نوری مالکی در سمت نخست وزیری باقی بماند.

آقای اوباما، که در اجلاس بین المللی گروه بیست در کره جنوبی شرکت داشته است، روز جمعه (12 نوامبر)، در کنفرانسی خبری گفت توافق در باره اشتراک قدرت میان احزاب عراقی نقطه عطف دیگری در روند توسعه دموکراسی در آن کشور و بازتاب اراده مردم عراق بوده است.

اما پیشتر در بغداد، نمایندگان ائتلاف به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق که از حمایت اکثر سنی های این کشور برخوردار است، صحن مجلس عراق را ترک و نوری مالکی را متهم کردند توافق انجام شده را زیر پا گذاشته و از تقسیم قدرت امتناع کرده است.

آقای علاوی به سنی های هوادار خود گفته است آقای مالکی موافقت کرده چهار سیاستمدار سنی را که ادعا شده بود با رژیم بعث صدام حسین همدست بوده اند و به همین دلیل اوایل امسال از شرکت در انتخابات منع شدند، در دولت خود بپذیرد.

آقای مالکی اکنون یک ماه فرصت دارد تا دولت جدید خود را تشکیل دهد و آقای علاوی را متقاعد کند در این دولت مشارکت داشته باشد.

"چالش ها"

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس خبری در سئول، پایتخت کره جنوبی، در باره تحول سیاسی جدید در عراق سخن گفت و بر نیاز به تشکیل دولتی فراگیر که برای همه مردم عراق حقوقی یکسان در نظر گیرد، تاکید کرد.

او گفت: "هنوز چالش هایی وجود دارد که باید بر آنها غلبه شود اما همه نشانه ها حاکی از آن است که دولت جدید شامل همه جناح ها و بازتاب آرای مردم عراق خواهد بود. توافق انجام شده نقطه عطفی است در تاریخ معاصر عراق و بار دیگر نشان می دهد که مردم عراق مصمم هستند متحد شوند و آینده کشورشان را بسازند و این شور و ذوق از تمایل آنهایی که خواهان سقوط عراق به دامن جنگ و خشونت فرقه ای هستند، بسیار قوی تر است."

رئیس جمهوری آمریکا همچنین وعده داد که کشورش همچنان از عراق حمایت خواهد کرد.

آقای اوباما گفت: "ما از مردم عراق در حالی که دموکراسی خود را تقویت می کنند، اختلاف نظرهای سیاسی را حل می کنند، آواراگان جنگی را جا و مکان می دهند و روابط تجاری و همکاری کشور خود با آمریکا، منطقه و جهان را تحکیم می بخشند، حمایت می کنیم."

ارتش آمریکا، که در حال حاضر کمتر از پنجاه هزار سرباز در عراق دارد، قرار است همه نیروهای خود را تا پایان سال 2011 از این کشور خارج کند.

مطالب مرتبط