اتحادیه اروپا هفت نفر را در کوزوو به قاچاق کلیه متهم کرد

درمانگاهی در پریشتینا
Image caption قاچاق کلیه در یک درمانگاه در شهر پریشتینا در کوزوو انجام می شده است

دادستان های اتحادیه اروپا هفت نفر از جمله چندین پزشک و یک مقام بهداشتی را به قاچاق کلیه از طریق یک درمانگاه در کوزوو، متهم کردند.

گفته می شود که این گروه قاچاق بین المللی در سال ۲۰۰۸ میلادی در درمانگاهی در شهر پریشتینا، پایتخت کوزوو فعالیت می کرده اند.

دادستان های اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) به رسانه های گفتند که "اهدا کنندگان" کلیه و دریافت کنندگان از ملیت های مختلف بوده اند.

سازمان پلیس بین الملل، اینترپل، نیز در رابطه با این پرونده حکم دستگیری یک تبعه کشور ترکیه و یک اسرائیلی را صادر کرده است.

اسامی و سایر جزئیات این پرونده تا پایان ماه جاری میلادی اعلام خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این هفته جزئیاتی از این پرونده را منتشر کرده است که گفته می شود از روی نسخه ای از کیفر خواست این پرونده بوده است.

اکثریت آلبانیایی تبار کوزوو، در سال ۲۰۰۸ میلادی خواهان استقلال این منطقه شدند و با وجود اینکه اکثر کشورهای غربی استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند، اما هنوز صربستان و کشورهای هم پیمانش این تصمیم را به رسمیت نمی شناسند.

'یک جراح، رهبر باند'

کیفر خواست این پرونده ماه گذشته میلادی و در پی تحقیقاتی که از سال ۲۰۰۸ به وسیله افسران پلیس کوزوو و سازمان ملل انجام شده بود، به وسیله دادسرای محلی پریشتینا صادر شد.

مظنونان این پرونده به قاچاق اندام های انسان، جنایت سازمان یافته، فعالیت های پزشکی غیرقانونی و سو استفاده از قدرت و مقام متهم شده اند.

از یکی از متهمان به عنوان "کسی که پیش از این به عنوان یک مقام ارشد در وزارت بهداشت کوزوو کار می کرده" نام برده شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جاناتان راتل، یکی از دادستان های اتحادیه اروپا در کیفر خواست این گروه را به ارتکاب جنایت های سازمان یافته متهم کرده و گفته است که آنها این افراد را به طور قاچاقی به کوزوو آورده تا برخی اندام های آنها را برای فروش به افراد دیگری از بدن شان خارج کنند.

بر اساس این گزارش آقای راتل گفته است که قربانیان این باند که از ۲۰ ملیت مختلف بوده اند در کشورهای دیگر شناسایی شده و به کوزوو آورده می شدند و پس از رسیدن به فرودگاه پریشتینا، به دروغ به آنها مبالغی بابت کلیه هایشان پیشنهاد می شد.

به "اهدا کنندگان" کلیه حداکثر مبلغی تا حدود ۱۴ هزار و پانصد یورو وعده داده می شد در حالیکه این باند کلیه ها را به متقاضیان به بهایی در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار یورو می فروختند.

"اهدا کنندگان" اغلب از کشورهای مولداوی، قزاقستان، روسیه و ترکیه بوده اند و اغلب آنها یا "خیلی فقیر بوده یا دچار مشکلات شدید مالی" بوده اند.

یک پزشک جراح اهل کوزوو رهبری این گروه را برعهده داشته است.

او با همدستی یک پزشک اهل ترکیه، قاچاق اندام های بیماران را در درمانگاهی به نام "مدیکاس"، که از سال ۲۰۰۸ تعطیل شده، انجام می داده است.

کوزوو پیش از این نیز یکبار درگیر یک پرونده قاچاق اندام های انسان شده بود که قدمت این پرونده به زمان جنگ سال ۱۹۹۹ بر می گردد.

در آن پرونده که اتهامات مطرح شده در آن، هرگز به طور رسمی ثابت نشد، نیروهای ارتش آزادیبخش کوزوو متهم به قاچاق اندام های اسیران پیش از کشتن آنها بودند.

مطالب مرتبط