برندگان جایزه صلح نوبل خواهان آزادی لیو شیائوبو شدند

برندگان صلح نوبل در هیروشیما
Image caption شیرین عبادی، مایرید کاریگان، فردریک ولم دکلرک، دالایی لاما، جودی ویلیامز و محمد البرادعی در یازدهمین نشست جهانی برندگان جایزه صلح نوبل

تعدادی از برندگان جایزه صلح نوبل، در نشستی در شهر هیروشیمای ژاپن از دولت چین خواستند که لیو شیائوبو، برنده امسال این جایزه را از زندان آزاد کند.

این درخواست برندگان صلح نوبل روز جمعه ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) در یازدهمین نشست سالانه آنها که به مدت سه روز در شهر هیروشیمای ژاپن برگزار شده است، مطرح شد.

برندگان پیشین جایزه صلح نوبل در جلسه خود به عدم حضور آقای لیو و همچنین بازداشت آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل سال ۱۹۹۱ و رهبر طرفداران دموکراسی برمه اشاره کردند.

جایزه صلح نوبل امسال به دلیل فعالیت های حقوق بشری به لیو شیائوبو، فعال سیاسی چینی که از دسامبر سال گذشته میلادی در چین زندانی است، اهدا شد.

دولت چین که آقای لیو را به اتهام تلاش برای بر اندازی دولت به ۱۱ سال زندان محکوم کرده است، از اهدای جایزه صلح نوبل به او انتقاد کرده و این عمل را "وقیحانه" خوانده است.

مقامات چینی اعلام کرده اند که به آقای لیو اجازه نخواهند داد که در مراسم دریافت جایزه اش که یک ماه دیگر در شهر اسلو برگزار می شود، شرکت کند.

در این نشست آقای لیو به وسیله یکی از دوستانش، که از رهبران جنش دموکراسی طلب دانشجویی سال ۱۹۸۹ در میدان تیان آنمن بوده است، معرفی شد.

او به خبرنگار بی بی سی گفت که مصرانه تاکید دارد که شرکت کنندگان این نشست و برندگان جایزه صلح نوبل از دولت چین بخواهند که به تعهداتش به عنوان یک عضو مسئول جامعه جهانی عمل کند و نخستین قدم در این راه، آزادی فوری و بدون قید و شرط لیو شیائوبو است.

آقای لیو، به دلیل شرکت فعال در اعتراضات میدان تیان آنمن مدتی در چین زندانی و پس از مدتی آزاد شده بود اما سال گذشته به دلیل نگارش "مانیفستی" که در آن خواهان اصلاحات سیاسی و حقوق بشری در چین شده بود، بار دیگر بازداشت شد.

'خلع سلاح هسته ای'

برندگان جایزه صلح نوبل در یازدهمین نشست سالیانه خود، که برای نخستین بار در شهری خارج از اروپا برگزار شده است، خواهان خلع سلاح هسته ای در جهان شدند.

هیروشیمای ژاپن در سال ۱۹۴۵ میلادی بر اثر بمباران اتمی آمریکا ویران شد و انتخاب این شهر به عنوان محل برگزاری نشست سالانه برندگان جایزه صلح نوبل با موضوع منع سلاح های اتمی به این دلیل بوده است.

در مراسم افتتاحیه، دانش آموزان یک مدرسه محلی گردن بندهایی از درناهای کاغذی، که در ژاپن نماد صلح است، به برندگان جایزه نوبل صلح اهدا کردند.

یکی از بازماندگان حمله اتمی، که در زمان حمله کودک بوده است نیز در سخنانی به حاضران گفت: "من از بمب های اتمی متنفرم، اما می دانم که ما نمی توانیم نفرت را با نفرت از بین ببریم.ما باید بر نفرت غلبه کنیم."

در بیانیه این نشست آمده است که نگرانی های رو به رشد از رقابت های هسته ای تازه در جهان و تهدید ناشی از تروریسم جهانی این ضرورت را ایجاد کرده است که تدابیر جدی برای خلع سلاح هسته ای در جهان در نظر گرفته شود.

شیرین عبادی، حقوقدان و فعال حقوق بشر ایرانی، دالایی لاما، رهبر معنوی تبتی ها، محمد البرادعی، مدیر کل پیشین آژانس جهانی انرژی اتمی و فردریک ویلم دکلرک، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی از جمله برندگان صلح نوبل بودند که در این نشست شرکت کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و برنده سال گذشته صلح نوبل در این نشست شرکت نکرد، اما تلاش های انجام شده در این نشست را ستود.

میخائیل گورباچف، که در سال ۱۹۹۰ میلادی برای تلاش هایش در پایان دادن به جنگ سرد، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد نیز به دلیل بیماری نتوانست در این نشست شرکت کند.

مطالب مرتبط